Зошто некои од моите Comcast канали се на шпански?

Зошто некои од моите Comcast канали се на шпански?
Dennis Alvarez

зошто некои од моите комкаст канали се на шпански

Во оваа фаза, скоро сите таму знаат точно кои се Comcast и што прават. На крајот на краиштата, тие се еден од главните играчи во САД во моментов, и се чини дека тоа нема да се промени наскоро. Причината за ова е што квалитетот на услугата е повеќе од доволен за да ги држи подалеку сите потенцијални конкуренти.

Исто така види: 6 начини да се поправи Verizon Jetpack не работи

Она што навистина ги издвојува се квалитетот на сликата и звукот што го добивате за парите што ги добивате. плативте. Навистина е прилично пристојна вредност во споредба со многу други опции таму во моментот. А потоа, тука е и елементот за доверливост.

Се разбира, за да го пробиете пазарот како што има Comcast, треба да можете да обезбедите нешто што ќе им се допадне на што повеќе луѓе што е можно повеќе. Во оваа насока, Comcast додаде аудио опции на широк спектар на јазици, така што повеќе луѓе можат да ја искористат нивната услуга.

Сепак, токму тоа му дава на корисникот неколку проблеми во последните месеци. Се чини дека многумина од вас - дури и ако немаат збор шпански - забележуваат дека одредени канали се чини дека се заглавени во јазикот.

Чуден проблем е да се има. Така, мислевме дека ќе одлучиме да го објасниме малку и да видиме што можеме да направиме за да го поправиме.

Зошто некои од моите Comcast канали се на шпански?

Иако на почетокот може да изгледа како да постоиголем проблем со вашата услуга, оваа грешка е почесто резултат на тоа што луѓето случајно ја поставиле својата стандардна предност за јазик на шпански. Во други случаи, истото може да се случи како резултат на дефект и ќе биде надвор од ваша контрола.

Ако сте ги избрале овие поставки и всушност зборувате шпански, добро тогаш, имате среќа! Сепак, ретко се случува тоа да се случи. За среќа, постојат неколку работи што можете да ги направите за да ја вратите услугата на вашиот избран јазик. Следете ги чекорите подолу и ќе можеме да го решиме проблемот за повеќето од вас.

Обидете се со брзо ресетирање

Како што секогаш правиме со овие водичи, ајде прво да започнеме со наједноставните поправки. Во оваа поправка, само ќе се обидеме со брзо ресетирање. Да го направите ова е одличен начин да ги отстраните сите грешки и дефекти што можеби се акумулирале со текот на времето. Штом ќе завршите, вашата кутија на приемникот ќе има многу подобри шанси да го достигне своето оптимално ниво.

Значи, сè што треба да направите овде е да го исклучите напојувањето од кутијата на ресиверот. Тие само оставете го да остане таму без работа неколку минути пред повторно да го приклучите. После тоа, постои голема шанса проблемот да се реши. Ако не, ајде да го пробаме следниот чекор.

Врати го стандардниот аудио јазик

Следниот најлесен начин да се реши овој проблем е едноставно малку да ги промените вашите поставки. За да го добиете оваготово, сè што ќе треба да направите е да го притиснете копчето Xfinity на далечинскиот управувач.

Од добиените опции, потоа ќе треба да отидете во менито за поставки. Во ова мени, тогаш треба да го најдете или јазикот на звукот или поставките за аудио пристапност (тоа варира од уред до уред).

Откако ќе го направите ова, тогаш треба да можете да видете ја опцијата ресетирање на аудио јазик “. Останува само да го ресетирате аудио јазикот на она што сте го поставиле пред да започне овој проблем .

Со голема веројатност, ако никогаш претходно не сте ги поминале овие поставки, тоа ќе значи дека грешка или грешка е одговорна за промената на поставките. Но, сега кога знаете како да го поправите, треба да потрае само една минута ако се повтори. Засега, време е да провериме и да видиме дали промената на поставките го реши проблемот.

Контактирајте со поддршка за корисници

Исто така види: 5 начини да се поправи статусот на градината со ѕидови на CenturyLink

За жал, ако промената на поставките назад на нивните стандардни не направи ништо за да се реши проблемот, тоа би укажало дека постои поголем проблем. Во повеќето случаи, можеби сте побарале шпански како стандардно кога сте го поминувале процесот на претплата.

Се разбира, ако сте долгогодишен клиент, тоа нема да биде она што се одвива. За оние кои биле во компанијата некое време, она што е веројатно е дека јазикотпромената е проблем на задниот дел. Со оглед на тоа што проблемот бара нивна помош за да се реши, би препорачуваме директно да стапите во контакт со нив.

Одделот за услуги на клиентите ќе ги има на располагање сите детали за вашата сметка, информации и преференции, така што ќе може брзо да забележи дали има некоја поставка на нивниот крај што не изгледа како што треба.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.