6 начини да се поправи Verizon Jetpack не работи

6 начини да се поправи Verizon Jetpack не работи
Dennis Alvarez

verizon jetpack не работи

Деновиве, да се има продадена врска на интернет не е само луксуз, тоа е апсолутна неопходност. Ние правиме сè онлајн сега. Ние работиме со нашето банкарство, одржуваме контакт со нашите дописници, а сè поголем број од нас дури и работиме онлајн. Веројатно има милиони производи и услуги што се дизајнирани да го остварат ова како резултат на побарувачката.

За таа прецизна цел, Verizon го лансираше својот неверојатно добро именуван Jetpack. Jetpack е одличен за кога сакате да вклучите неколку уреди од истата Verizon конекција без мака.

Поголемиот дел од времето, тој е навистина ефикасен и сигурен. Сепак, забележавме дека има неколку од вас кои се чини дека имаат неколку проблеми да ги натераат вашите да работат правилно. Со оглед на тоа што ова едноставно нема да го стори, мислевме дека ќе составиме и споделиме листа на совети за решавање проблеми дизајнирани да го решат проблемот.

Како да го поправите Verizon Jetpack не работи

Добрата вест со проблемот со Jetpack е дека тие обично никогаш не се толку големи. Значи, освен ако вашето неодамна има големо влијание, големи се шансите чекорите подолу да ви помогнат.

Ако не сте толку „технички“, не грижете се за тоа . Ниту еден од овие совети нема да бара од вас да разделите нешто или да ризикувате да го оштетите Jetpack на кој било начин.

  1. Обидете се со едноставенрестартирајте

Некои од вас можеби веќе го пробале ова, но пред да продолжите понатаму, сепак би препорачале да го прочитате ова. Тука има дополнителен чекор што многу луѓе ќе го прескокнат. Општо земено, рестартирањето е одлично за отстранување на сите помали грешки што може да предизвикаат дефект на вашиот уред. Значи, како почетна точка, секогаш вреди да се има предвид ова - за секој уред.

Прво, сè што треба да направите за основното рестартирање е да го исклучите Jetpack со само држење на копчето за вклучување додека уредот не се рестартира. После тоа, вреди да се провери дали Jetpack работи повторно.

Ако не е така, тогаш би препорачале малку да го подигнете умот така што ќе ја извадите батеријата и ќе ја оставите неколку минути. Во суштина, ова го прави истото како рестартирање - само со малку повеќе желба. После тоа, постои пристојна шанса уредот повторно да се вклучи и работи правилно.

Исто така види: Споредете го Verizon Wireless Business наспроти личен план
  1. Проверете дали има проблеми со сигналот/мрежата

Ако рестартирањето не направи ништо, следната најверојатна причина за проблемот е што има некои проблеми со мрежата овде. Најверојатно, само Jetpack можеби не е поврзан со мрежата на Verizon, што го прави целосно бескорисен.

Еден нешто што можете да го направите за да го решите ова е да се обидете да го преместите уредот додека не го добие сигналоттреба да работи. Кога го правите ова, најдобрите опции за поставување секогаш ќе бидат подалеку од другите електронски уреди и високо. На овој начин, му ја давате најдобрата можна шанса да прими сигнал.

  1. Дали SIM картичката не е во ред?

Следно на нашата листа е факторот на SIM картичката. Поставувањето на SIM-картичката во Jetpack е во најмала рака прекрасно. И ако не е направено точно, уредот едноставно нема да работи. Во овој чекор ќе се погрижиме да е правилно. Првото нешто што ќе треба да направите е да го исклучите уредот и потоа целосно да ја извадите SIM-картичката.

Потоа, почекајте минута или две пред повторно да ја вратите SIM-картичката. Ако овој пат сте ја поставиле правилно SIM-картичката, проблемот треба да се реши. Ако ова не беше проблемот, можеби ќе треба да сугерираме дека има нешто посериозно да се обвини за грешката.

Исто така види: 3 начини да се поправи EarthLink веб-пошта не работи
  1. Дали вашите сметки се ажурирани?

Иако не е точно катастрофа, ваквите проблеми често се создаваат кога има погрешна комуникација околу наплатата. Ова ќе предизвика Verizon да ја уништи врската и со вашиот Jetpack. Единственото нешто што треба да направите за тоа е да проверете ја наплатата на вашата сметка и да бидете сигурни дека сè е платено кога требаше да биде.

Ако забележите нешто, тие повторно ќе ве поврзат веднаш штом ќе ја подмирите неподмирената сметка. Овиеработите често може да се случат случајно, па не е премногу тешко да се поправат ако е така.

  1. Проблеми со активирање

Иако не Како вообичаен проблем, има неколку таму кои не можат да го натераат својот Jetpack да работи поради проблеми со активацијата. Во 99% од случаите, ова ќе се сведе на фактот дека дотичниот корисник сè уште нема активен MEID на својата сметка. За среќа, ова е навистина лесно да се поправи.

На задната страна на самиот Jetpack, ќе забележите код кој започнува со буквата „А“. Ова е вашиот MEID број. Сега сè што треба да направите е да бидете сигурни дека вашата сметка е регистрирана токму на овој код.

Лесно е да се направи грешка при внесување на овие кодови, па затоа се случува да биде причина од време на време. Додека ги разгледувате деталите за вашата сметка, ние исто така би ве советувале да проверите за да бидете сигурни дека нема блокови за услуги.

  1. Проблеми со вистинскиот хардвер

Тука се сведува на типот на работи во најлошото сценарио. Иако Jetpack е прилично цврсто парче комплет, секогаш постои потенцијал да добиете некој што е малку погрешен. Технологијата никогаш не е 100% доверлива.

Ако проблемот е со хардверот, единствениот логичен начин на дејствување е да ја спуштите во вашата локална продавница на Verizon и да им дозволите да ја погледнат. Со малку среќа, ќе можете да добиете бесплатна замена акосеуште е под гаранција.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.