Xfinity Box трепка сина боја: што значи тоа?

Xfinity Box трепка сина боја: што значи тоа?
Dennis Alvarez

Xfinity Box трепка сино

За оние од вас кои биле со Xfinity некое време, без сомнение ќе знаете за што е способна нивната Xfinity Box. Од самиот почеток, лесно е да се постави и користи. Тој, исто така, обезбедува неколку висококвалитетни канали за вашето задоволство при гледањето со многу малку врева.

Откако напишавме неколку написи како оваа, дизајнирани да решаваат проблеми со кутијата, откривме дека проблемите со технологијата ретко се толку сериозни што не можат да се решат без експерти. Во таа насока, имаме и добри вести за вас овде.

Трепкавото сино светло, иако може да биде алармантно, не е фатална маана со кутијата во скоро сите случаи . Затоа, за да ви помогнеме да дојдете до дното на проблемот и да ја вратите вашата услуга, мислевме дека ќе го составиме овој мал водич за да ви помогнеме.

Што предизвикува Xfinity Box да трепка сино?

Кога сè работи како што е нормално, без сомнение ќе забележите дека синото светло на кутијата е солидно кога стримувате содржина преку кутијата. И, кога ќе престанете да го правите тоа, овој индикатор потоа ќе се промени во црвено кога кутијата не се користи, но сè уште е приклучена. фаза. Навистина, тоа значи дека најдобро се труди да проследи содржина за вас, но нешто стои воначинот на кој тоа се случува.

Во некои прилики, проблемот можеби не е ни на ваш крај. Како што се вели, многу почесто се случува тоа да е. Значи, за да елаборираме малку повеќе за ова, составивме список подолу на најверојатните работи што би можеле да работат против вас.

Кутијата може да се рестартира или да се бори да повлече сигнал

Почнувајќи од најчеста причина, првата работа ќе треба да размислиме дека можеби нема да ја добивате јачината на сигналот што ви треба, што ќе го прекине вашето емитување.

Во други случаи, можеби сте забележале дека кутијата ќе трепка ова сино светло трае околу една минута секогаш кога ќе го стартувате, а трепкањето исчезнува само штом ќе помине тоа време.

Ако ова е она што сте го забележале, веројатно е дека всушност воопшто нема проблем. Она што најверојатно го гледате овде е дека кутијата врши мало рестартирање.

Нормално, кога тоа ќе се случи, може да се очекуваат мали доцнења од моментот кога ќе ја вклучите кутијата до моментот кога навистина ќе можете да гледате што било. Значи, ова е одлична вест за вас бидејќи сè уште нема да имате за што да се грижите.

Светлината продолжува да трепка, но нема емитување

Исто така види: Видови доплати на Verizon: Дали е можно да се ослободите од нив?

По првата ситуација, има моменти кога трепкачкото сино светло може да значи нешто повеќесериозно. Ова е особено точно ако сте ја вклучиле кутијата и сте чекале долго време за вашето емитување, само за ништо да не се случи. Во други случаи, светлото може случајно да почне да трепка среде вас додека гледате нешто.

Откако ќе започне, вашето емитување најверојатно ќе заврши целосно прекинато. Кога тоа ќе се случи, тоа е многу позагрижувачко отколку кога исчезнува откако штотуку сте ја вклучиле кутијата. Но, има нешто што можете да направите во врска со тоа. Сè уште нема потреба да се откажуваме од надежта. Значи, ако ова ви се случува во моментов, еве што би препорачале.

За да се ослободите од трепкачкото сино светло и да ја вратите услугата, првото нешто што треба да се обидете е едноставно да ја исклучите кутијата користејќи го физичкото копче за вклучување (не она на далечинскиот управувач) .

После ова, постои голема веројатност да можете да продолжите да го гледате она во што претходно уживавте. Сфаќаме дека овој мал совет звучи премногу поедноставен за да биде ефективен, но делува многу почесто отколку што би очекувале.

Сепак, има прилики кога ова едноставно нема да работи за вас. Се разбира, ако има голема грешка со вашиот хардвер, едноставните поправки што може да се направат од удобноста на вашиот дом се со помала веројатност да направат нешто.

Ако е така, единствениот логичен начин на дејствување е да влезетеконтактирајте со поддршката за корисници за да го објасните проблемот. Откако се занимававме со поддршката за корисници на Xfinity неколку пати, генерално откривме дека тие се доста добро информирани и корисни.

Исто така, може едноставно да има прекин на услугата за која тие заборавиле да ги информираат своите клиенти. Во секој случај, тие ќе стигнат до дното на тоа прилично брзо.

Кутијата можеби извршува некои закажани ажурирања

Со цел кутијата да продолжи да работи со својот максимален потенцијал, тие ќе секогаш треба да се подложат на редовни автоматски ажурирања. Овие ажурирања ќе излегуваат доста редовно, па вреди да се свесни за нив. Но, иако овие ажурирања се автоматизирани, всушност можете да изберете кога кутијата ќе ги направи.

Значи, со оглед на тоа што ќе потрае некое време, би препорачале да ги закажувате во моменти кога веројатно нема да гледате ништо. За најдобри резултати, препорачуваме да ги закажувате доцна навечер кога имате поголем пропусен опсег.

Додека се случуваат овие ажурирања, светлото цело време ќе трепка сино. Значи, ако во моментов гледате во трепкачко сино светло, многу е веројатно дека тоа ќе биде ажурирање во незгодно време.

Последниот збор

За жал, ова се единствените поправки за проблемот што можевме да ги откриеме дека направиле се за да го решат проблемот. Надвор од овие, повеќе од веројатно гледате во aгрешка во самата кутија што ќе треба да повикате професионалец за да ја погледнете.

Секогаш, ние секогаш сме повеќе од свесни дека некои од вас таму ќе нашле нови и иновативни начини околу овој проблем. Значи, ако случајно сте еден од тие луѓе, ве молиме кажете ни како сте го направиле тоа во делот за коментари подолу. На тој начин, можеме да го споделиме вашиот метод со нашите читатели и се надеваме дека ќе заштедиме неколку главоболки. Ви благодариме!

Исто така види: Netgear рутерот не работи по ресетирање: 4 поправениDennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.