Сигналот во U-стих е изгубен: 3 начини да се поправи

Сигналот во U-стих е изгубен: 3 начини да се поправи
Dennis Alvarez

сигналот на u-verse е изгубен

AT&T U-verse или исто така познат како U-verse е добро познат бренд кој главно се фокусира на телекомуникациски услуги. Тие вклучуваат обезбедување на интернет за нивните корисници, како и уреди кои можат да ви овозможат да поставите телефонски врски и кабел. На корисниците им се обезбедуваат повеќе пакети за да изберат.

Некои од нив се фокусираат само на една услуга додека други ги имаат сите свои услуги во една претплата. Ако сте заинтересирани за компанијата, тогаш треба да ја погледнете нивната веб-страница. Сепак, треба да забележите дека некои луѓе неодамна известија дека постојано ја добиваат грешката со U-verse signal is lost на нивните уреди.

Ова може да ви се случи и вам, затоа ќе ја користиме оваа статија за спомни некои чекори кои би требало да можат да го поправат ова.

Сигналот U-verse е изгубен

  1. Систем со циклус на енергија

Повеќето електрични системи и уреди имаат привремено складирање на меморијата. Овие складираат податоци од нивните корисници кои ги вклучуваат нивните навики и слични работи. Сите овие потоа се користат за да ви се обезбедат најдобри можни брзини кога ги користите уредите.

Меѓутоа, вашите уреди понекогаш може да имаат проблеми при обидот да ја исчистат својата меморија откако таа ќе се пополни. Ако тоа се случи, тогаш корисникот ќе мора да го рестартира својот систем за рачно да ги исчисти датотеките на кешот. Имајќи го предвид ова, ако сте билекористење на вашите уреди веќе подолго време без рестартирање, тогаш ова треба да ви помогне. Погрижете се да ја исклучите целата ваша опрема една од друга и претходно да ги извадите жиците.

Исто така види: Трепка светло за оптимален модем DS: 3 начини да се поправи

Сега можете да ги исклучите сите и да почекате неколку минути. Ова им дава доволно време да ги избришат сите привремени датотеки складирани на уредот заедно со грешките. Потоа можете да ги вклучите вашите уреди и да чекате тие повторно да станат стабилни. Откако ќе го направите тоа, сега конечно можете да продолжите да ги поврзувате сите овие заедно. Друга работа што треба да се има на ум е дека ниту една од вашите жици не е лабава или не се ниша. Ако се, тогаш можете да ги замените со нови.

Исто така види: Замрзнување на DirecTV Genie Box: 5 начини да се поправи
  1. Користете жична врска

Обично, луѓето користат Wi-Fi системи во нивните домови да ги поврзат своите уреди на интернет. Иако ова може да изгледа чисто, сигналите што ги прима вашиот уред најверојатно ќе бидат слаби. Ова предизвикува пад на брзините и во некои случаи, можеби дури и ќе се исклучите.

Приемникот на сигналот U-verse бара стабилна интернет конекција за да ги фати сигналите и да ви обезбеди кабел. Зборувајќи за ова, ако користите рутер што е далеку од вашиот приемник. Тогаш една опција е да ја преместите својата позиција. Можете да го извадите рутерот и да го поставите поблиску до ресиверот за да се осигурате дека сигналите се секогаш со полна јачина.

Ако тоа не е можно, тогаш можете да користите дури и жична врска.Поставувањето на овие е едноставно и потребен ви е само етернет кабел. Ако имате проблем да барате во кои порти да ја инсталирате жицата, тогаш можете да се консултирате со упатството. Ова може да биде неопходно бидејќи портите на вашите уреди може да варираат во зависност од моделот што го користите.

  1. Контактирајте со U-verse

Ако проблемот опстојува тогаш најверојатно се работи за технички проблем. Ќе мора директно да контактирате со AT&T и да побарате решение од нив. Пред да го направите ова, имајте на ум дека компанијата бара детални информации за вашата грешка.

Можете да проверите дали има брои и дневници на грешки од поставките на вашиот рутер. Тие може да се најдат со директно отворање на базата на податоци за вашата широкопојасна врска. Ингеренциите за него обично се стандардно поставени на „администратор“. Откако ќе се најавите, пронајдете ја датотеката за дневници за грешки и потоа испратете ја до компанијата заедно со опис на вашиот проблем.

Ова треба да им помогне да го дознаат коренот на вашиот проблем и да ви помогнат. Ако проблемот е од нивниот заден дел, може да потрае неколку дена за да се поправи. Алтернативно, тие ќе испратат лице од нивниот тим во вашата куќа за да ја поправи врската. Се препорачува трпеливо да чекате откако ќе стапите во контакт со поддршката. Вашиот проблем ќе се реши што е можно поскоро.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.