Недостапна е претплата за Twitch Prime: 5 начини да се поправи

Недостапна е претплата за Twitch Prime: 5 начини да се поправи
Dennis Alvarez

Претплатата за twitch Prime е недостапна

Пред да започнеме, треба да истакнеме дека Twitch Prime сега е ребрендиран како Prime Gaming. Сепак, многу тврдокорни фанови сè уште го нарекуваат со стариот наслов на Twitch Prime, па за полесно така ќе се осврнеме овде. Twitch Prime е ултимативната претплата за гејмерите и љубителите на гледање преноси на игри на интернет.

За нас, најдоброто нешто е целосно бесплатно ако веќе имате членство на Amazon Prime. Twitch Prime ви овозможува да ги поддржувате вашите омилени создавачи на содржини и секој месец добивате можност бесплатно да се претплатите на еден Twitch Streamer.

Тие добиваат мал финансиски придонес, без дополнителни трошоци и за вас! Не само тоа, туку можете да го гледате нивниот пренос без воопшто да гледате реклами. Дополнителните придобивки вклучуваат бесплатни игри за преземање и содржини што може да се преземаат во играта.

За жал, некои членови пријавиле проблеми со повторливи пораки за грешка при обидот да се логираат, наведувајќи дека „Претплатата за Twitch prime е недостапна“.

Ова може да биде супер фрустрирачки, па затоа создадовме едноставна листа за проверка на редовни проблеми што може да го предизвикаат ова, причината зошто можеби ја добивате оваа порака и каде што е можно - едноставно решение за да можете да добиете веднаш назад кон уживањето во игрите.

Претплатата за Twitch Prime е недостапна

1. Дали е тоа вашето членство?

Ако стешто е класифицирано како поканет - на пример, ако пристапувате до Amazon Prime како поканет на сметка за домаќинство, тогаш нема да ги исполнувате условите за бесплатното членство на Twitch Prime. Вашата опција овде е да платите за да извадите сопствена претплата. Можете да се претплатите на Amazon Prime или Twitch Prime.

Исто така види: Целосен преглед на грижата на Кокс 2022 година

Но, со оглед на тоа што добивате Twitch Prime бесплатно со Amazon Prime за истата месечна цена, има економска смисла да ја повлечете претплатата на Amazon Prime. Алтернативно, можете да најдете друга платформа за игри што ќе ја користите.

2. Студентско членство

Ако вашето членство во Prime е студентско и ги добивате придобивките од членството бесплатно, тогаш за жал сте ослободени од оваа дополнителна поволност. Како таков, може да добиете само бесплатен пробен период од 30 дена и откако тоа ќе се потроши, повеќе не можете да пристапите до платформата.

Меѓутоа, ако се обидувате да ја користите услугата откако сте го поминале вашето 6-месечно пробно тестирање на Amazon и сте целосно платен студент член, тогаш би требало да можете да пристапите услугата. Ако ова сте вие, тогаш обрнете големо внимание на решенијата што доаѓаат бидејќи едно од нив може да работи за вас.

3. Проверете го статусот на плаќање

Проверете го статусот на плаќање

Исто така види: Телевизорот Sanyo нема да се вклучи, но црвеното светло е вклучено: 3 поправки

Значи, ако не сте поканет или бесплатен студент член и сте платиле за полноправно членство, тогаш првиот нешто што треба да направите е да проверите за какви било проблеми со вашето плаќање. Отворете го Twitch Prime иодете до страницата на паричникот. Ова може да се направи со кликнување на иконата на вашиот профил.

Потоа треба да видите мени кое има икона за паричник, кликнете на ова и ќе ве однесе до екранот за плаќање. Оттука, можете да видите дали вашето членство истече и да го ажурирате начинот на плаќање доколку е потребно.

Ако вашата претходна претплата е сè уште во тек, тогаш сте подготвени со ова. Но, сè уште треба да работите преку некои од другите опции за решавање проблеми за да се врати сè и да работи повторно.

4. Рестартирај

Рестартирај

Значи, на секој кој некогаш работел во средина со оддел за I.T во одреден момент ќе му биде поставено прашањето „дали си исклучен ако и повторно?“ Честопати е шега во канцеларијата, но работата е што за некои проблеми, рестартирањето навистина ќе работи.

Ако имате опција целосно да го исклучите уредот, препорачуваме да го исклучите и да го напуштите исклучете го најмалку пет минути. Потоа, едноставно повторно вклучете го уредот и обидете се повторно. Ако немате опција целосно да го исклучите, тогаш изберете ја опцијата за рестартирање од вашето мени и проверете дали проблемот е решен кога ќе се најавите повторно.

5. Чистење на кешот за прелистување & засилувач; колачиња

Со текот на времето, сите оние колачиња што останаа зад прелистувањето може навистина да ја забават вашата машина, брзината на поврзувањето и во некои случаи да ја спречат правилно да работиво целост. Ова може да предизвика големи проблеми кога се обидувате да пренесувате нешто.

Доброто одржување на компјутерот треба да вклучува редовно чистење на колачињата и вашиот кеш. Но, ако ова не се направи автоматски, ќе треба да влезете рачно за да го поправите ова. Ако не сте го направиле ова претходно, чекорите се следни:

Отворете го Google Chrome во вашиот прелистувач и потоа допрете ги 3-те мали точки на десната страна. Изберете „ повеќе алатки“ од околу две третини од менито, а потоа опцијата „избриши податоци од прелистување“.

Погрижете се да ги изберете полињата со кеширани датотеки, слики и колачиња, а потоа кликнете на „исчисти податоци“. Откако оваа задача ќе заврши, обидете се повторно да се најавите на Twitch Prime и се надеваме дека проблемот е решен .

Последниот збор

Ако ништо од ова не функционира, тогаш веројатно сте ги исцрпиле сите начини што можете да ги испробате сами. Вашиот следен чекор е да контактирајте со тимот за поддршка во Twitch Prime и да видите дали тие можат да го искористат своето опширно знаење за да се дојде до коренот на вашиот проблем.

Кога ќе контактирате со нив, задолжително дозволете тие ги знаат сите работи што веќе сте ги пробале, а не успеале. Ова треба да им помогне да го идентификуваат вашиот проблем и да го решат за вас уште побрзо.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.