Како да поврзете Toshiba Smart TV со WiFi?

Како да поврзете Toshiba Smart TV со WiFi?
Dennis Alvarez

како да го поврзете Toshiba паметниот телевизор со Wi-Fi

Со оглед на тоа што сите свои години обезбедува електроника со висока технологија, Toshiba е повеќе од консолидирана марка на денешниот пазар. И создавајќи и следејќи ги трендовите, јапонскиот гигант е присутен во домовите и бизнисите со речиси бескрајни производи, услуги и решенија.

Исто така види: Arris XG1 наспроти Pace XG1: Која е разликата?

И покрај фактот што телевизорите речиси отсекогаш биле предводник на компанијата, Toshiba исто така дизајнира ДВД-а, DVR, печатачи, копири и многу други информатички уреди, што ја прави компанијата секогаш присутна во домовите и канцелариите ширум светот.

Како што конкуренцијата за најновата технологија за паметни телевизори напредува со познатите Samsung, Sony и LG пред трката, се чини дека Toshiba ја следи веднаш зад себе.

Нивниот најнов Smart TV, неодамна лансиран, е уред со врвен степен, кој нуди речиси бесконечна содржина на апликации за стриминг, побрзи и полесни карактеристики за поврзување, како и извонредни квалитет на аудио и видео.

Сепак, паметните телевизори на Toshiba сè уште се спомнуваат на форумите и заедниците за прашања и одговори низ целиот интернет како искусуваат проблеми поврзани со одликата за безжично поврзување. Иако беше објавено дека функцијата всушност е таму, корисниците ја сметаат постапката за поврзување како незгодна.

Затоа, доколку се најдете меѓу нив, издржете се со нас додека ве водиме како правилно да изврши безжична врскапомеѓу вашиот Toshiba Smart TV и вашата домашна Wi-Fi мрежа.

Значи, без дополнително одложување, еве како можете да го поврзете вашиот Toshiba Smart TV со вашата домашна или работна Wi-Fi мрежа:

Како да го поврзете Toshiba Smart TV со WiFi?

Да имате паметен телевизор без интернет конекција е исто како да се обидувате да го блокирате сонцето со тениски рекет. Особено најновите паметни телевизори, кои ветуваат дека ќе испорачаат толку многу онлајн содржини преку претходно инсталираните апликации за стриминг, како и бројните апликации достапни за преземање.

Покрај тоа, поврзувањето со други уреди, кое е брзо воспоставено преку интернет ја носи безжичната врска на врвот на потребите на паметниот телевизор.

Сигурно, би можеле да имате жична интернет конекција, како што речиси секој паметен телевизор во пазарот во денешно време има етернет порта. Сепак, бидејќи повеќето луѓе претпочитаат лесни и безжични Wi-Fi конекции, ова е она на што се фокусираме во оваа статија.

Досега веројатно сте ја разбрале важноста од поврзувањето на вашиот паметен телевизор на интернет, па ајде да преминете на делот каде што ние всушност го реализираме тоа:

  • Земете го вашиот далечински управувач и притиснете го копчето почетна страница , кое треба да биде она со нацртано куќиште на него. и одете до поставките
  • Откако ќе дојдете до поставките, побарајте го табот за мрежа, до кој треба да се пристапи додека се движите надесно
  • По пристапотмрежните поставки, ќе ви биде побарано да одберете тип на мрежа . Доколку сакате да ја следите нашата препорака, одлучете се за безжичната врска
  • На екранот треба да се појави листа на достапни врски во близина, со вашата домашна Wi-Fi како една од првите, бидејќи ги рангира врските според јачината и колку е поблиску рутерот, толку е посилна врската
  • Додека се обидува да се поврзе со вашата домашна Wi-Fi, веројатно ќе ви биде побарано да ја внесете лозинката. Вообичаено, системот отвора виртуелна тастатура за да ја внесете лозинката, но ако тоа не се случи, едноставно кликнете на копчето на тастатурата на далечинскиот управувач .
  • Потоа, кликнете на копче ОК и дајте му одредено време на системот Smart TV за правилно да ја изврши врската со безжичната мрежа.

Како забелешка за олеснување, иако некои корисници пријавија проблем со овластувањето кога обидувајќи се да ја вметнете лозинката преку тастатурата на екранот, тоа не ве спречува да го поврзете Smart TV на интернет.

Едноставно извршете ја постапката уште еднаш и кога ќе биде побарано да внесете ја лозинката , изберете ја тастатурата од далечинскиот управувач и таа треба да работи.

Сè уште не се поврзувате?

Дали проодот не работи и сè уште имате паметен телевизор што нема да се поврзе на Wi-Fi, сè уште има некои трикови во нашиот ракав. Како што може да се случи, напроблемот што го попречува поврзувањето можеби не е со паметниот телевизор, наместо со со поврзувањето со Wi-Fi .

Значи, првото нешто што сакате да направите е да ги решите проблемите со вашата домашна безжична врска, што лесно може да се направи со едноставно обид за поврзување на кој било друг уред со него.

Ако можете да поврзете други уреди на вашата домашна Wi-Fi мрежа, но не и на вашиот Toshiba Smart TV, постои можност вашиот рутерот зачувува премногу информации или дека кешот е преполн со привремени датотеки за поврзување.

Ако е тоа случај, дајте му на рутерот рестартирање и нека се ослободи од овие непотребни привремени датотеки и да продолжи со работа од нова почетна точка. За да го извршите рестартирањето, едноставно откачете го кабелот за напојување од задниот дел на рутерот (повеќето рутери имаат кабли за напојување на задната страна), оставете му минута или две и приклучете го повторно.

Иако повеќето рутери нудат опција за ресетирање со кликнување и држење на копчето за ресетирање , овој метод е докажан како поефикасен за делот за чистење.

Во случај да ги извршите сите поправките што ви ги донесовме денес и врската помеѓу паметниот телевизор и вашата домашна Wi-Fi не работи правилно, можете да испробате некои поправки и со телевизорот. Еве што можете да направите за да му помогнете на вашиот Toshiba Smart TV да ги подобри карактеристиките за поврзување:

  • Прво, треба да се рестартира системот за паметна телевизијадоволно за да работи како што треба. Исто како и рутерот, тој исто така содржи информации и има кеш што е склон да се полни одвреме-навреме, така што доброто рестартирање треба да му овозможи на системот да ги избрише тие датотеки. Повторно, како што направивме за рутерот, иако постои опција за копче за рестартирање со притискање на копчето за вклучување десет секунди, препорачуваме да го исклучите кабелот за напојување . Одете на задната страна на Smart TV и исклучете го. Оставете минута или две и повторно поврзете го кабелот за напојување. Потоа, само оставете го Smart TV да го изврши процесот на чистење и рестартирајте. Погрижете се уште еднаш да се обидете со поврзувањето за да бидете сигурни дека процедурата го реши проблемот.

Во случај рестартирањето да не го донесе очекуваниот резултат, секогаш можете да се обидете фабрички ресетирање , што ќе го врати вашиот паметен телевизор во примарна точка, како никогаш да не бил користен.

Тоа можеби е добра опција бидејќи инсталирањето и бришењето апликации обично предизвикува системот да извршува повеќе задачи во заднина , а ресетирањето на фабричките поставки ќе ги отстрани сите апликации инсталирани од првата употреба.

Упатството за корисникот треба да ве води низ постапката за фабрички ресетирање на Toshiba Smart TV. Затоа, земете го и следете ги чекорите за да го активирате вашиот паметен телевизор уште еднаш како прв пат. Откако целата процедура е успешно завршена, пробајте еднаш да го поврзете Smart TV на Wi-Fiповторно.

На крај, доколку ниедна од процедурата овде не функционира, повикајте ја поддршката за корисници на Toshiba и нивните професионалци со задоволство ќе ви помогнат да добиете проблемите се поправени за кратко време.

Исто така види: Дали Suddenlink е добар за игри? (Одговорено)Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.