Arris XG1 наспроти Pace XG1: Која е разликата?

Arris XG1 наспроти Pace XG1: Која е разликата?
Dennis Alvarez

aris xg1 vs pace xg1

Arris XG1 vs Pace XG1

Ако уживате да гледате вести, спортови, па дури и филмови и емисии на вашиот телевизор. Тогаш можеби имате веќе инсталирано кабелска врска во вашиот дом. Иако, тие понекогаш може да бидат нестабилни поради проблеми со сигналот.

Ова е причината зошто компаниите сега продолжуваат да им обезбедуваат на своите корисници кутии за дигитални кабли. Овие можат да ви овозможат пристап до каналите и преку вообичаената врска со коаксијален кабел, додека дури и дозволуваат користење на интернет.

Потоа можете да ја користите мрежната врска за да проследувате емисии по ваша желба на нив. Настрана од ова, има еден тон карактеристики во кои можете да уживате на овие уреди. Еден од најдобрите кабелски провајдери е Xfinity. Неодамна, имаше дебата за два од нивните врвни уреди.

Тоа се Arris XG1 и Pace XG1. Ако сакате едно од овие, но сте збунети околу тоа кој да го изберете. Тогаш, прво е важно да ги знаете сите информации за нив. Ова ќе ви помогне да изберете еден од двата.

Arris XG1

Xfinity веќе подолго време обезбедува кабелски услуги за своите корисници. X! платформата беше лансирана од нив со поддршка на еден тон нови функции. Дополнително, компанијата им обезбеди на своите корисници дека ова е уште побрзо и постабилно од нивната претходна постава.

Двата уреди спаѓаат во истата категорија X1. Arris XG1 е одличен уредшто може да се поврзе со вашиот телевизор преку HDMI. Ова овозможува подобар квалитет и резолуција.

Настрана од ова, друга корисна работа со која доаѓа е далечинскиот управувач. Можете да го користите за да го контролирате уредот од далечина. Но, она што го прави ова толку одлично е тоа што на далечинското исто така е овозможен гласовен влез. Ова значи дека можете да го контролирате вашиот телевизор со давање гласовни влезови на далечинскиот управувач.

Иако ова може да биде исклучително корисно во некои случаи, треба да забележите дека не сите XG1 кутии се испорачуваат со далечинскиот управувач со овозможен глас. Ако сте заинтересирани за нив, тогаш треба претходно да ја известите компанијата. Потоа можеби ќе можат да организираат уред според вашето барање.

Покрај ова, најдоброто нешто во врска со овој уред е неговата функција за DVR. Ова им овозможува на корисниците да ги снимаат емисиите од нивната кабелска кутија на нивните хард дискови. Тие можат да бидат или на меморијата на уредот или на надворешен уред за складирање што сакате да го поврзете.

Исто така види: Водичот за програмата за јадење не се ажурира: 3 начини да се поправи

Сите овие серии потоа може да се гледаат кога сакате. Имате и опција за паузирање, премотување наназад, па дури и препраќање на снимките. Иако, компанијата поставува ограничувања за тоа колку можете да снимате според вашиот претплатен пакет.

Pace XG1

Pace XG1 е исто така навистина сличен на Arris XG1 уред. И двете од овие имаат речиси идентични карактеристики во кои можете да уживате. Треба да забележите дека кога беше лансирана серијата X1,излегоа само четири уреди. Само два од нив ја имаа функцијата DVR.

Тоа беа уредите Arris и Pace XG1. Со оглед на ова, нема голема разлика помеѓу двата уреди. И двете дури го поддржуваат гласовниот влез од нивните далечински управувачи.

Списокот на X1 апликации што ги смисли Xfinity може да се користи и на овој уред. Единствениот услов е да имате претплата на нивниот пакет и стабилна интернет конекција. На предниот панел на уредот има вграден часовник кој може да се користи за проверка на времето.

Ова им помага на корисниците да бидат известени кога нивната омилена емисија е на кабелот за да не го пропуштат. Имајте на ум дека ако сакате едно од овие две кутии, тогаш ќе мора да контактирате со Xfinity.

Овие не може да се купат од продавницата. Згора на тоа, зависи од компанијата која кутија за модем ќе ви ја испратат. Вообичаено, дури и ако побарате одредена кутија, таа можеби нема да биде достапна за вашата област.

Настрана од ова, повеќето функции на овие кутии може да се користат само ако платите дополнителен надомест за нив. Тие вклучуваат плаќање одделни трошоци за секоја функција што сакате да ја поставите на вашиот уред, без разлика дали тоа е DVR, HD канали или повеќе канали.

Исто така види: 6 вообичаени проблеми на HughesNet Gen5 (со поправки)Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.