Орби не се поврзува на интернет: 9 начини да се поправи

Орби не се поврзува на интернет: 9 начини да се поправи
Dennis Alvarez

Орби не се поврзува на интернет

Деновиве, интернет конекцијата повеќе не е луксузна услуга. Тоа е апсолутна неопходност. Бидејќи многумина од нас го користат за витални услуги како што се вести, банкарство, па дури и работа од дома, навистина треба да имаме солидна врска 24/7.

Се разбира, постојат многу компании таму за ја снабдуваат таа побарувачка, при што Орби е далеку од најлошото таму. Има и дополнителен бонус да имате пристап до различни интернет точки во секое време. Друга поволност е да не мора да менувате мрежи додека сте во движење. Сето тоа помага да се зајакне доверливоста.

Тоа е кажано, ние навистина сфаќаме дека шансите на крајот да го прочитате ова по избор се минимални. Тука сте затоа што се соочувате со истиот проблем каков што се уште неколку други во моментов - изгледа не можете да се поврзете на интернет на Orbi. Затоа решивме да го составиме овој мал водич за да ви помогнеме.

За жал, не постои единствена причина што можеме да ја припишеме на проблемот. Значи, ќе треба да поминеме низ неколку опции за да ги покриеме сите основи. Со малку среќа, првото или второто ќе ви успее. Значи, да започнеме!

Како да го поправите тоа што Orbi не се поврзува на интернет

1. Проверете ги вашите врски и за прекини на услугата

Првата работа што секогаш треба да ја проверуваме кога се случуваат вакви работи е дека сите врскиВо вашиот модем има звук.

Секогаш проверете дали се поврзани со вашиот уред со овозможен интернет користејќи го етернет кабелот. На овој начин, му давате на интернетот најдобра можна шанса да работи и може да исклучите неколку причини за проблемот.

Она што го учиме од ова е дека ако интернетот сè уште не работи, ова најверојатно ќе значи дека има прекин на услугата во вашата област.

Најдобар начин да го потврдите ова е со стапување во контакт со вашиот давател на интернет услуги за да го прашате. Ако има прекин, се што можете да направите е да почекате да се реши. Ако нема, има уште неколку работи што можеме да ги направиме.

2. Проблеми со поставките на рутерот Orbi

Во некои случаи, мрежната врска/услугата ќе се појави велејќи дека е достапна. Сепак, нема да можете да поврзете ниту еден уред со него, што го прави бескорисен. Кога тоа ќе се случи, тоа е скоро секогаш поради поставките на рутерот Orbi.

Наместо да влегуваме и макотрпно да се вкорениме низ нив, ние ќе одиме побрз и полесен пат. Наместо тоа едноставно ќе го ресетираме рутерот.

За да го направите ова, сè што треба да направите е да го исклучите изворот на енергија од рутерот . После тоа, само оставете го да отстои околу една минута. Кога повторно ќе го приклучите, врската треба да се освежи, со што ќе се подобрат неговите перформанси.

3. Проверете ги вашите кабли за поврзување

АкоРесетирањето не направи ништо за да се подобри ситуацијата, следното нешто што треба да се провери е дали поцврстите елементи се во добра работна состојба.

Особено, ќе ги провериме каблите и нивните врски. За почеток, погрижете се секоја врска да биде колку што е можно поцврста. Не треба да има никање, никакво лабавост.

Следуваат самите кабли. Каблите природно почнуваат да се дегенерираат со текот на времето, па повремено целосно откажуваат. Темелно проверете го по должината на секој кабел, погрижете се да нема точки каде што се исипани.

Покрај тоа, доколку се случи да имаат остри свиоци, исправете ги. Ова ќе предизвика вашите кабли предвреме да се распаднат. Ако забележите нешто што не изгледа сосема правилно, најдоброто нешто што треба да направите е целосно да го замените кабелот.

4. Обидете се со циклус на напојување

Превозот на струја е исто така многу ефикасен начин за решавање на проблемите со поврзувањето. За почеток, сè што треба да направите е да ги исклучите сите врски со вашиот Orbi и исто така да ги отстраните сите мрежни уреди.

Потоа, едноставно оставете сè вака најмалку 30 секунди пред повторно да поврзете сè. Откако повторно ќе ги воспоставите врските, постои пристојна шанса проблемот да се реши.

Исто така види: Може ли да користам Eero без модем? (објаснето)

5. Проверете дали има ажурирања на фирмверот

Следниот веројатен случај на проблемот е дека вашиот Orbi може да работи напогрешна верзија на фирмверот. Иако овие ажурирања се генерално автоматски, може да се случи да пропуштите едно овде и таму. Кога тоа ќе се случи, перформансите на рутерот ќе почнат да страдаат. Во најлош случај, целосно ќе престане да работи како што треба.

Целата цел на фирмверот е да ја оптимизира вашата врска. Значи, за да го надминеме ова, ќе треба да одиме и рачно да провериме дали има ажурирања на фирмверот. Ако видите дека има достапно ажурирање, преземете го веднаш и потоа проверете дали проблемот е решен потоа.

6. Дали се прегрее рутерот?

Прегревањето може да предизвика хаос со кој било електричен уред. Рутерите не се разликуваат. Затоа, следно ќе ви препорачаме да го допрете рутерот . Ако е непријатно жешко на допир, ова е веројатно причината за проблемот. Во суштина, сето тоа ќе биде предизвикано од поставувањето на рутерот.

Ако не може да повлече доволно воздух, нема да може да ја регулира својата температура. Засега, сè што можете да направите е да го исклучите и да го оставите да се излади малку. Потоа, проверете дали е поставен на таков начин што ќе добие доволно простор за дишење.

7. Проверете ги адаптерите и прекинувачите

Се враќаме на супер едноставните работи за оваа поправка, само за да се увериме дека не сме занемариле ништо што навистина требало да го изнесеме како превентива. Прво, проверете дали е прекинувачот за напојувањево положбата вклучено на рутерот Orbi.

Додека сме тука, ајде исто така да се погрижиме и пристапната точка да е вклучена . Сега за адапторите. Треба само да проверете дали мрежниот адаптер е овозможен, овозможувајќи подобра конекција.

8. Обновете ги вашите IP детали

Се ближиме до крајот на нашата листа на совети, така што нето нешто што ќе го направиме е малку покомплексно. Да се ​​надеваме дека ќе функционира! Во оваа поправка, ќе ви откриеме како да ги обновите вашите IP детали. Ова треба да помогне да се реши проблемот со поврзувањето. Ако не сте го направиле ова претходно, ние ви ги изложивме чекорите подолу.

  • Прво, отворете ја програмата „run“ и потоа напишете „CMD“ во лентата.
  • Потоа, додајте „ipconfig/release“ во лентата. Притиснете го копчето за внесување кога ќе завршите.
  • Ова ќе отвори уште едно известување. Ќе треба да внесете „ipconfig/renew“ и потоа притиснете Enter.
  • Вашиот уред сега ќе добие нова IP адреса, се надеваме дека ќе го реши проблемот.

9. Обидете се со ресетирање на фабричките поставки

Во овој момент, ако ништо не функционира, вие сте во право да се сметате себеси за повеќе од малку несреќни. Овде сме до последното решение! Еве, ќе го вратиме рутерот на неговите поставки со кои излегол од фабриката.

Ќе избрише сè што се случило откако сте го купиле, но има големи шанси да се исчистиод сите бавни бубачки. Еве како се прави тоа.

Првото нешто е да проверете дали е вклучено LED светлото за напојување на рутерот. Потоа, пронајдете го копчето за ресетирање на рутерот (тоа ја менува позицијата од модел до модел).

Откако ќе го пронајдете, ќе треба да го притиснете и држите околу десет секунди. Во некои случаи, ќе биде потребна штипка или нешто слично да се дојде до тоа. После ова, проблемот треба да се отстрани.

Последниот збор

Исто така види: Недозволена операција на Kodi SMB: 5 поправени

За жал, тоа е сè што треба да го решиме овој проблем. Ако ништо не успеало, тоа ќе ни укаже дека проблемот со кој се соочувате е потежок од повеќето. Во овој случај, сè што можете да направите е да стапите во контакт со службата за корисници на Orbi за да го опишете проблемот.

Додека разговарате со нив, погрижете се да споменете сè што сте пробале досега . На тој начин тие ќе можат подобро да сфатат што се случува, со што ќе заштедите време на двајцата.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.