Безжичниот клиент што го повикувате не е достапен: 4 поправки

Безжичниот клиент што го повикувате не е достапен: 4 поправки
Dennis Alvarez

Безжичниот клиент што го повикувате не е достапен

Во современиот свет во кој живееме, повеќето од нас чувствуваат потреба да се поврзат 24 часа на ден и секој ден во неделата. Со пандемијата, потребата да се допреме и да се поврзете со луѓе кои не можете да ги видите лично е уште поголема.

Ефективно, сè повеќе од нас ја сфаќаат нашата апсолутна зависност од нашите паметни телефони. Ги следиме нашите деловни односи со нив, тие нè забавуваат и се потпираме на нив за да не одржуваат контакт со пријателите и семејството.

Тогаш е мало изненадување што кога нешто тргне наопаку, на крајот може да се чувствуваме малку изгубено.

Првиот период без врска, може да се чувствува ослободувачко. Но, откако ќе истече тој меден месец, тој може да стане непријатен прилично брзо.

За нас, „безжичниот клиент што го повикувате не е достапен“ е еден од најдосадните звуци од сите. Значи, ако ја добивате оваа порака секогаш кога се обидувате да повикате некого, ние сме тука да го решиме проблемот за вас.

Гледајте го видеото подолу: сумирани решенија за „Безжичниот клиент што го повикувате е Не е достапно“ Проблем додека се јавувате

Затоа, ако сакате сами да научите како да го решите овој проблем, дојдовте на вистинското место. Прочитајте понатаму за да видите како е направено.

Безжичниот клиент што го повикувате не е достапен: како да го поправите ова?

Пред да започнеме со тоа како да го решиме овој проблем, падека повеќе не ја слушате оваа предупредувачка порака, веројатно треба да објасниме што ја предизвикува на прво место.

Добрата вест е дека ако ја слушнете оваа порака, проблемот со поврзувањето не е на ваша страна. Сепак, тоа значи дека сè уште не можете да се јавите на лицето со кое се обидувавте да контактирате.

Значи, првото нешто што треба да направите е да воспоставите контакт со оваа личност за да му дадете до знаење дека има проблем. Дотогаш, нема ништо што можете да направите за да го решите проблемот од ваша страна.

Можеби сте сфатиле дека никој не може да дојде до вас и дека ја добива истата порака за грешка. Ако е така, постојат повеќе работи кои би можеле да го предизвикаат проблемот.

Значи, без разлика на која страна на прашањето сте се нашле, еве што ќе треба да направите за да ја дијагностицирате. Само поминете низ советите подолу, пробајте ги еден по еден.

Најверојатно, првата поправка ќе работи за повеќето од вас. Ако не, остатокот од советите ќе служат за покривање на сите други основи. Значи, без дополнително одложување, ајде да навлеземе во тоа.

1) Напојувањето може да биде исклучено

Почесто отколку не, причината поради која ја добивате страшната грешка пораката може да се сведува на наједноставните причини, моќта.

Другото лице можеби заборавило да го наполни телефонот пред да ја напушти куќата. Или, можеби го испуштил телефонот и го извадилбатерија малку.

Друга причина е што можеби намерно одлучиле да го исклучат телефонот некое време. На крајот на краиштата, убаво е да се одморите од тоа да бидете достапни за сите 24/7 одвреме-навреме.

Исто така види: 4 начини да се поправи апликацијата Linksys Smart Wi-Fi која не работи

Во овој случај, ако немаат поставено говорна пошта на телефонот , може на крајот да ја слушнете генеричката порака што значи дека се недостапни. Се разбира, мислиме на пораката „безжичниот клиент што го повикувате не е достапен“.

Досадно, ако ова е случај, нема апсолутно ништо што можете да направите што ќе ги предупреди за вашиот повик додека не го вклучат телефонот повторно .

Навистина, единствениот начин на дејствување што ви е достапен е да оставите порака на друг начин .

Во овој случај, ние би препорачале едноставна порака за да ги известите дека се обидувате да контактирате со нив, но не можете - само во случај проблемот да биде потежок од очекуваното.

2) Другото лице нема покритие

Како што сите сме повеќе од свесни, без разлика во која земја живеете во, ќе има сигнални црни точки .

За некои од нас, ова може да се случи дури и во приградските области. Меѓутоа, во повеќето случаи, оваа порака ќе ја слушнеме само кога другата личност отишла на патување или можеби шетајќи во шума .

Повторно, во овој случај, нема многу што можете да направите за да постигнетеова лице додека не се врати во област каде што може да добие сигнал.

Во некои случаи, ова може потрае само неколку минути . Во други случаи, ова може да потрае дури и неколку дена . Зависи од каде живее таа личност и кои се неговите навики .

На пример, ако тие се страствени планинари, овој проблем може да се појави релативно често и да биде во темнина подолг период.

3) Еден од вас можеби го блокирал другиот

Во поретки случаи, може да ја добиете оваа порака за грешка кога едниот или другиот од вас го блокирале другиот .

Ако е така, не грижете се премногу за тоа. Несреќи се случуваат со отклучен телефон во џеб. Случајно можеш да блокираш некого, да почнеш да пушташ музика, да и се јавиш на свекрвата, списокот продолжува!

Без разлика, ако се најдете блокирани , случајно или намерно, ќе ја слушнете истата порака за грешка како да им е исклучен телефонот.

Проблемот е што нема да можете ни да им оставите порака за да дознаете што се случило.

Во овие случаи, веројатно е најдобро да се дознае преку трето лице што се случило . Тука може да има големо недоразбирање.

Во тој случај, препорачливо е да се избегне додавање на непотребно гориво на огнот.

Меѓутоа, во некои случаи, може да биде дека ниту еден од вас не го блокирал другиот. По повод, проблемот може да лежи кај вашиот или нивниот оператор . Еден едноставен повик до нивната линија за услуги на клиенти треба да ја поправи ситуацијата доволно брзо.

Исто така види: 4 начини да го решите проблемот со офлајн мрежата на Starlink

4) Ако ништо од горенаведеното, контактирајте ја поддршката/ грижата за клиентите

Во неверојатен случај дека ниту еден од горенаведените предлози се причината за вашите проблеми со поврзувањето, за жал има многу малку што можете да направите оттука.

Една последна проверка што можете да ја направите за да ја потврдите коренот на причината е да се обидете да повикате различни броеви .

Потоа, ако се покаже дека ја добивате истата порака кога се обидувате да заѕвонете на секој број , ќе знаете дека проблемот дефинитивно е на вашиот крај .

Во овој момент, единственото нешто што треба да направите е да се јавите на вашиот оператор и да го прашате што тргнало наопаку и објаснете дека ја добивате пораката за грешка кога се обидувате да ѕвонете кој било број .

Заклучок

За жал, ова се единствените вистински причини поради кои можеби ја добивате оваа порака.

Она што е полошо е што може да биде речиси невозможно да се одреди точно која причина се однесува на вашата ситуација.

Во повеќето случаи, причината ќе биде прилично безопасна и ќе се реши за кратко време.

Други времиња, можеби ќе треба да го контактирате вашиот давател на услуги за да го поправите проблемот.

Без разлика, се надеваме дека оваа статија ќе ви помогне повторно да стапите во контакт со кој и да се обидувате да се јавите.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.