Преглед на Интернет со оптички влакна NorthState (дали треба да го направите тоа?)

Преглед на Интернет со оптички влакна NorthState (дали треба да го направите тоа?)
Dennis Alvarez

NorthState Fiber Internet Review

Fiber Internet е познат како најсигурното и најбрзо интернет решение за бизниси и домаќинства, но се зависи од наоѓањето на вистинскиот давател на интернет услуги.

NorthState беше најпопуларниот избор, но компанијата го промени своето име во Lumos . Значи, ако барате услуга за оптички влакна и сакате да знаете дали овој интернет провајдер е вистинскиот избор, проверете го нашиот преглед подолу!

NorthState Fiber Internet Review

NorthState/Lumos – The Brief

Интернет услугите со оптички влакна се дизајнирани да понудат молскавична брзина на преземање и испраќање.

Компанијата има дизајнирано скалабилни интернет планови за да се увери дека клиентите можат да се претплатат на интернет плановите што одговараат на нивната интернет потрошувачка и буџет.

Скалабилните решенија значат дека можете да го зголемите капацитетот и брзината на интернетот според за раст на бизнисот. Компанијата инсталира кабли со оптички влакна до локацијата на вашиот дом или канцеларија.

Во зависност од планот за интернет што ќе го изберете, може да добиете брзина на интернет од над 5Gbps , што ветува полесно пренесување на датотеките.

Постојат различни опции за брзина, но сите нудат симетрични брзини на преземање и испраќање. брзината на интернет се движи од 100Mbps до 5Gbps .

Нивните планови за интернет со оптички влакна се заштитени од промени во температурата,електрични пречки, прекини на струја и оштетување на водата. Сите услуги на оптички интернет се обезбедени од локалниот тим за поддршка, кој е достапен 24/7 .

Компанијата ветува брза интернет конекција за секого, без оглед на уредот и локацијата. Покрај тоа, интернет-услугите спречуваат заостанување, замрзнување и баферирање.

Кога корисниците се претплатат на нивните оптички интернет услуги за прв пат, тие можат да добијат 20 $ попуст на првата сметка и има бесплатно инсталација , така што нема дополнителни трошоци.

Според компанијата, нивните фибер-интернет услуги ветуваат брзина на интернет 77x поголема во споредба со кабелските конекции , за да можете да бидете онлајн сите времето.

  1. Подобра покриеност

Компанијата нуди интернет покриеност од ѕид до ѕид, така што нема мртви зони или забавување на интернетот , ветувајќи стабилна врска за секој уред и корисник.

Нема ограничувања и ограничувања на пропусниот опсег поврзани со услугите на интернет со оптички влакна. Дополнително, компанијата има политика за забрана на гасови , што значи дека вашата брзина на интернет нема да се намали.

  1. Станбени планови

Компанијата нуди три станбени планови за луѓе на кои им е потребен брз интернет дома. Информациите за интернет плановите вклучуваат:

  • 500 X 500Mbps – овој план е достапен за 39,99 $ месечно и е погоден за случајни корисници на интернет. Доволно е за видеоповици, користење на социјални медиуми, HD стриминг, играње и нуди поддршка за над десет уреди
  • 1000 X 1000Mbps – овој план е достапен за 69,99$ и е погоден за средно и тешко користење на интернет.
  • Може да се користи за HD и 4K стриминг, домашно школување и работа на далечина, играње со повеќе играчи и поддржува над петнаесет уреди. Исто така, постои опција за резервна копија во облакот.
  • 2000 X 2000Mbps – овој план чини 99,99 долари месечно и е погоден за голема употреба на интернет. Поддржува неограничени уреди , HD и 4K стриминг, водење домашна работа и играње со повеќе играчи.
  • Покрај тоа, ја добивате услугата за резервна копија од оптички облак
  1. Бизнис планови

NorthState или Lumos разбираат дека на бизнисите им треба интернет и прекин на интернет директно доведува до губење на клиентите и грешки. За таа цел, тие имаат на располагање специјални деловни планови.

Fiber Internet Service

Овој план нуди брзина на преземање и испраќање од над 5000Mbps , така што нема заостанувања при хостирање вебинари, поврзување со вработени од далечина или префрлање датотеки.

Исто така види: Грешка на LG TV: оваа апликација сега ќе се рестартира за да ослободи повеќе меморија (6 поправки)

Управуван Mesh Wi-Fi 6

Компанијата има напредна Cisco Meraki и управувана мрежа Wi-Fi 6 технологија, која обезбедува брза и безбедна безжична конекција за сите воканцеларија.

Вработените можат да се поврзат на интернет и компанијата може да користи вграден пристап за гости за да им понуди интернет конекција на клиентите.

Ова е само- конфигурирање и безжично поставување со нула допир што помага да се оптимизира интернет услугата и да се спречат шансите за навлегување. Постои систем за превенција што ја оптимизира брзината на интернет.

Исто така види: 5 Решенија за локалната верификација на Datto не успеа

На крај, но не и најмалку важно, овој мрежен систем може да се зголеми според растот на бизнисот.

Бизнис глас

Покрај услугите на интернет со влакна, компанијата има достапни говорни услуги за да се осигура дека линиите за поддршка на клиентите на бизнисот се секогаш отворени.

Гласовната услуга доаѓа со вградена говорна пошта , за да може да се вратите на прашањата, како и на функциите за ID на повикувач и чекање повици.

Дигитална телевизија

Овој ТВ услугата е достапна само за деловни корисници и може да ја користат спортски барови, соби за одмор, ресторани и спортски сали. Тој нуди пристап до над 250 канали , што е повеќе од другите кабелски услуги.

  1. Достапност

За жал, оптички интернет, ТВ и говорни услуги се достапни во ограничени области, но компанијата има алатка на нивната официјална веб-страница, па можете да ја додадете вашата адреса и да видите дали нивните услуги се достапни.

Покрај тоа, достапен е формулар што можете да го пополните и тимот ќе ви одговори во согласност содостапност на интернет .

Формуларот вклучува полиња за поштенски број, град и адреса, затоа погрижете се да ги внесете точните податоци за да ве контактираме.

  1. Услуги за поддршка на корисници

Постојат два начина да се поврзеш со компанијата, со пополнување на формуларот за контакт или со повикување на дадениот број. Најлесен начин е да ги повикате на 336-900-0428 но тие имаат строг временски распоред.

Поддршката за наплата е достапна од понеделник до петок од 7:30 до 6 часот :00 часот . Сепак, техничката поддршка и поддршката за поправка е достапна 24/7 .

Значи, втората опција е да го пополните формуларот за контакт и претставникот за поддршка на корисници на компанијата ќе контактира со вас.

На контакт формата, треба да да го додадете вашето име, последен пат, адреса, адреса на е-пошта и телефонски број и да го изберете претпочитаниот начин на контакт, вклучувајќи е-пошта или телефон .

Во зависност од начинот на контакт што го избравте, претставникот на клиентите ќе ве контактира на дадената адреса на е-пошта или телефонски број.

Покрај тоа, постои поле за коментар на формуларот за контакт, за да можете да го додадете вашето барање и да чекате да ви се вратат со одговор.

Крајна линија

Заклучокот е дека интернет-услугите на NorthState или Lumos се прилично сигурни за резиденцијални, како и за корпоративни корисници. Нема ограничувања за брзина или гасови, што ветува подобар интернетуслуги за секого!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.