Грешка во Xfinity TVAPP-00224: 3 начини да се поправи

Грешка во Xfinity TVAPP-00224: 3 начини да се поправи
Dennis Alvarez

xfinity грешка tvapp-00224

Xfinity е една од најдобрите услуги што можете да ги добиете за сите ваши потреби, вклучувајќи ја вашата интернет конекција, телефонска услуга и кабловска телевизија. Но, најдоброто нешто во врска со Xfinity е тоа што не само што можете да уживате во ТВ-услугите како традиционален ТВ, туку исто така ви овозможува да ги пренесувате сите ваши омилени канали на апликации преку Интернет. Непотребно е да се каже дека мора да имате валидна претплата за да пристапите до онлајн апликацијата, но е одлична работа да ја имате доколку сакате ажурирање на вестите на вашиот телефон непосредно пред спиење или да го погледнете натпреварот на вашиот тим додека готвите.

Грешка во Xfinity TVAPP-00224

Сепак, постојат одредени ограничувања и на услугата и не можете да ја користите апликацијата на која било друга мрежа освен вашата домашна интернет конекција од Xfinity. Оваа грешка најчесто се активира ако се обидувате да пристапите до апликацијата за ТВ стриминг на интернет услуга што не е Xfinity и конкретно вашата домашна мрежа. Значи, нема начин да пристапите до апликацијата и да го заобиколите овој код ако не сте на домашната мрежа.

Сепак, единственото нешто што можете да направите е да пристапите до нивниот веб-интерфејс и да го проследите таму ако патувате и сè уште не сакате да го пропуштите ТВ-стримот.

Грешката може да се појави понекогаш и по грешка ако сте на домашната мрежа и ако е така,еве неколку поправки кои ќе ви помогнат да се ослободите од грешката.

Исто така види: Зошто го гледам уредот Амазон на мојата мрежа?

1) Рестартирајте го рутерот

Понекогаш вашиот интернет може да развие каква било грешка и нема да може за да го препознаете вашиот уред поврзан на домашната мрежа. Ова ќе ви создаде проблем и нема да можете да пристапите до апликацијата за ТВ стриминг. За да го поправите ова, рестартирајте го рутерот еднаш и поврзете го уредот повторно со врската. Ова треба да биде доволно за да се ослободите од грешката и ќе можете повторно да го пренесувате телевизорот на вашата апликација.

2) Проверете на VPN

Ако имате овозможен било каков вид VPN, ова нема да ви дозволи да го пренесувате ТВ-преносот на вашата апликација бидејќи ќе предизвика вашиот интернет провајдер да помисли дека сте на некоја друга мрежа. Значи, ако имате какви било проблеми со вашиот ТВ пренос на апликацијата или специфичната порака за грешка Error TVapp-00224, проверете дали имате вклучено VPN и оневозможете го. Откако ќе ја оневозможите VPN-та, повторно поврзете го уредот со интернет конекција и тој повторно ќе работи без никакви проблеми.

3) Проверете ги акредитивите за претплата и најавување

Вие нема да може да ја користи апликацијата ако не ги користите акредитивите поврзани со вашата сметка и ако сте на истата мрежа. Значи, проверете ги двапати на ингеренциите и проверете дали вашата претплата е активна. Ако сето тоа е точно, ќе треба еднаш да се одјавите од апликацијата и да се најавите назадпри користење на истите ингеренции и ќе почне да работи за вас без никакви проблеми.

Исто така види: Телевизорот на Sony продолжува да се исклучува од WiFi: 5 поправениDennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.