Зошто го гледам уредот Амазон на мојата мрежа?

Зошто го гледам уредот Амазон на мојата мрежа?
Dennis Alvarez

амазон уред на мојата мрежа

Би требало навистина исклучителен начин на живот за да не се знае кои се Амазон во овој момент. Ќе треба да бидете заробени во кабина во шумата без пристап до интернет, или други луѓе за таа работа.

Сакувајте ги или мразете ги, тие се дефинитивно тука да останат, и тие се апсолутно секаде каде што ќе погледнете. Нивните производи се сеприсутни, а потоа дури и се разграниле во градење на сопствени уреди способни за интернет.

Меѓу најчесто видените нивни уреди се бизарно револуционерниот Kindle и комплетот за паметни домови, Amazon Echo. Се разбира, ако имате било кое од овие, треба да очекувате тие да се појават на вашата мрежа.

Но, ако немате, целосно разбираме зошто можеби сте малку збунети во моментот . Само во случај да сте загрижени, забележувањето уред на Амазон на вашата мрежа ретко е причина за аларм.

Сепак, секогаш вреди да се направи малку детективска работа за да откриете што се случува. За да ви помогнеме да го направите токму тоа, го составивме овој мал водич за да ви помогнеме.

Зошто го гледам уредот Amazon на мојата мрежа?

Постојат неколку различни причини зошто може да се случи вакво нешто. Значи, она што ќе го направиме е да ве спроведеме низ неколку чекори кои треба да ви помогнат да сфатите кој од нив се однесува на вас. Без натамошно одложување, ајде да се заглавиме во тоа.

ВашиотЛозинката можеби е компромитирана

Иако сакаме да мислиме дека нашите лозинки се доволно безбедни и безбедни за никогаш да не бидат хакирани, постојат некои многу талентирани луѓе таму со многу време на раце. Во повеќето случаи, тие ќе ја хакираат вашата мрежа само ако имаат нешто да добијат од неа - како бесплатен интернет, на пример.

Значи, големи се шансите дека зад себе има многу технолошки писмен сосед сето тоа. Сепак, не ви препорачуваме да одите наоколу и да ги обвинувате сите осомничени што можеби ги имате. Наместо тоа, би препорачале едноставно да одвоите една минута и да ја смените лозинката на вашата мрежа на нешто што никој никогаш не може да го погоди.

Можеби сте забележале дека кога поставувате лозинка за која било онлајн страница, таа ќе ви даде вие брз водич кој ќе ви каже колку навистина е силна вашата лозинка. Овие можат да бидат малку досадни, но тие навистина ве упатуваат во вистинската насока за да ги зачувате вашите акредитиви за најавување безбедни.

Значи, најдоброто нешто што треба да направите е да го следите примерот што тие би ви го дале. На пример, лозинката треба да биде долга најмалку 16 знаци . Ќе ви биде дозволено да го проширите до 32, но нема вистинска потреба ако додадете некои симболи, знаци, бројки и комбинација на големи и мали букви.

Иако оваа лозинка најверојатно ќе да биде тешко да се запамети, тоа дефинитивно ќе претставува речиси невозможнопредизвик за сите идни хакери.

Дали сте сигурни дека никој не користи Kindle уред?

За книжарниците таму кои Не сакаат повеќе да носат целосна библиотека со нив, Амазон го создаде Kindle. Со овој лесен и рационализиран уред, корисникот може да пристапи речиси до секоја книга досега напишана и да носи илјадници од нив истовремено.

Многу често, луѓето на крајот добиваат вакви работи за родендени и други празници , поврзете ги еднаш, а потоа само заборавете на нив. Сепак, тоа сепак остава шанса да се појави Kindle на вашата мрежа за која навистина не сте свесни.

Исто така види: Што се подразбира под производство на Мурата на мојата WiFi?

Затоа, пред да продолжите понатаму, размислете дали некој може да има Kindle или не вашата куќа која ретко се користи. Ако го сторат тоа, тоа е проблемот идентификуван и решен. Ако сте сигурни дека никој нема таков во вашата околина, можете да преминете на следниот чекор.

Обидете се со Ажурирање софтвер

Исто така види: Како да го направите звукот Plex погласен? (Водич што е лесен за следење)

Постои еден заеднички фактор што секој уред што го користите ќе го сподели - сите тие ќе имаат софтвер што ќе треба да се ажурира повремено. Целата идеја на софтверот е тоа што му овозможува на предметниот уред (оној што моментално го користите за интернет) да ја надмине секоја пречка што е претставена преку комуникација со нови технологии што сè уште не ги сретнал.

Поради ова , производителите периодично ќе објавуваат ажурирања за да ги задржатвашиот систем е во добра работна состојба. Иако тие вообичаено се грижат автоматски, сепак е можно да пропуштите еден или два на патот. Кога тоа ќе се случи, сите видови проблеми со перформансите може да почнат да се откриваат.

Друга голема предност на овие ажурирања е тоа што тие ќе предизвикаат вашиот систем да заборави на сите непотребни уреди што се уште се закачени до вашата мрежа. Затоа, едноставно одете во менито за поставки на кој било уред што го користите и погледнете дали има извонредни ажурирања.

Ако забележите, би препорачале веднаш да ги преземете. После тоа, треба да забележите дека вашата мрежа го намали маснотиите и се ослободи од вишокот и непрепознатливи уреди.

Обидете се да го ажурирате вашиот фирмвер

На ист начин како на вашиот уред што го користите за интернет ќе му треба повремено ажурирање на софтверот, а на вашата интернет опрема ќе и треба и некое рутинско одржување. Ќе бидат потребни ажурирања на фирмверот за да се осигури дека рутерот и модемот ги извршуваат своите најдобри можности.

Без разлика со која марка сте избрале да одите, ова ќе важи низ целиот спектар. И овие брендови повремено ќе објавуваат ажурирања и нивното инсталирање кога ќе излезат ќе помогне да се подобри безбедносниот аспект на вашата мрежна врска, како и брзината. Значи, секогаш вреди да се провери дали сè е иннарачајте и овде.

Барањето ажурирања на фирмверот е малку поинакво од барањето софтверски. Она што ќе треба да го направите овде е да отидете на официјалната веб-страница на производителот на вашиот рутер или модем. Потоа, ќе треба да го побарате точниот модел што го користите во вашиот дом/канцеларија.

Откако ќе го сфатите тоа, треба да има дел за ажурирања таму за да Погледни во. Повторно, ако забележите дека има извонредни ажурирања, единственото нешто што треба да направите е да кликнете на нив за да ги преземете и инсталирате. Вашиот систем тогаш треба да се грижи за останатото наместо вас.

Последниот збор

Генерално откриваме дека ваквите проблеми излезете кога гостите ќе дојдат во вашата куќа и ќе ги поврзат нивните различни уреди на мрежата. Како таква, ретко има за што да се грижите.

Сепак, за да ја одржите вашата мрежа што е можно побезбедна, би препорачале да ги поминете овие поправки еден по еден за да се уверите.

Ако по сите овие предлози, мистериозниот уред е сè уште поврзан на вашата мрежа, единствениот логичен начин на дејствување што останува е да стапите во контакт со вашиот интернет давател на услуги и да побарате од нив да го разгледаат.

На крај, ако забележите некои други едноставни поправки што можат да се ослободат од овој проблем, ве молиме споменете ги во делот за коментари подолу. Со тоа, ќе ги спасите другите потенцијални главоболки надолу. Исто така, ќепомагајте да се изгради покорисна и информирана заедница – што никогаш не е лошо!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.