Што е T-Mobile EDGE?

Што е T-Mobile EDGE?
Dennis Alvarez

Што е T-Mobile EDGE

Иако напишавме неколку статии за помош за T-Mobile, денес ќе направиме нешто малку поинаку. Наместо тоа, ќе расчистиме некоја конфузија што се чини дека постои околу тоа што е T-Mobile Edge и што точно прави.

Како што е сега, повеќето луѓе се свесни што точно прави T-Mobile - на крајот на краиштата, тие се еден од најголемите даватели на услуги во САД и во целиот свет.

Исто така види: 4 начини да се поправи грешката за безжична добредојде во Verizon %

Тие, исто така, нудат многу различни опции за да се грижат за речиси секаков вид клиенти што може да се замисли. Без разлика дали сакате 2G или 4G, тие ве покриваат. Сепак, имаше доста од вас кои неодамна забележаа дека ги гледате зборовите T-Mobile EDGE како се појавуваат на мрежните ленти на вашите телефони.

Нормално, правилно е да имате неколку прашања за овој нов акроним и што значи тоа. Значи, да дојдеме до тоа и да објасниме што точно е тоа.

Што е T-Mobile EDGE?

Прво, подобро е да го разделиме акронимот и да ви покажеме што точно значи: EDGE е краток за Подобрени податоци за глобална еволуција . Звучи блескаво, нели? Но, тоа навистина не ни кажува толку многу за она што го прави, ако има нешто.

Во основа, оваа нова технологија е ефикасно втората генерација на модул за безжичен пренос на податоци, многу попознат како 2G . Значи, тоа е навистина сè тамуе на тоа. Ако го гледате EDGE на вашиот телефон, тоа е само фенси нов начин да кажете дека моментално сте поврзани на 2G мрежата во моментот.

За некои од вас, ова може да покрене уште повеќе прашања. Ќе се обидеме да ги предвидиме и да одговориме на нив најдобро што можеме. Како што е кажано, ако нешто пропуштиме, слободно оставете не во делот за коментари на крајот од оваа статија и ќе дојдеме до тоа!

Зошто го гледам ова на 4G LTE Планирате?

Ако сте на планот 4G LTE, може да биде повеќе од малку збунувачки е да се види известување кое се појавува дека добивате само 2G. Сепак, постојат неколку добри причини зошто тоа би било така.

Начинот на кој функционираат овие работи е дека има различни нивоа на мрежно поврзување низ целата земја. Некои области едноставно нема да ви бидат достапни 4G . Значи, кога тоа ќе се случи, вашиот телефон автоматски ќе се префрли на следната најдобра достапна опција. Во некои случаи, ова ќе биде мрежата 2G.

Иако на почетокот може да изгледа дека плаќате за услуга што не ја добивате, целата идеја за ова е дека вие се достапни и можат да комуницираат доста каде и да сте.

И, исто така, вреди да се има на ум дека веројатно нема да гледате дека сте толку често на работ. T-Mobile е прилично пристојна мрежа, така што нивниот 4Gпокриеноста се шири речиси насекаде низ земјата.

Што ако мојот телефон е заглавен на EDGE?

Пред да ги завршиме работите за денес, може да се случи една ситуација што треба да ја решиме. Забележавме дека неколку луѓе на интернет кажуваа дека нивниот телефон се чини дека се заглавил на EDGE, без разлика каде оделе.

Нормално, ако се движите многу наоколу, многу е малку веројатно дека ќе се движите само низ областите 2G. Значи, ова значи дека може да има проблем со вашиот телефон, и еден проблем на кој треба да се види.

Исто така види: 3 начини да го поправите рутерот за Wi-Fi мрежа што трепка сино

Во суштина, ако гледате дека сте на EDGE само кога сте во многу специфична област, ова е дефинитивно нема што да се грижите. Од друга страна, ако се чини дека ве следи, најверојатната причина за ова е софтверска поставка.

На речиси секој телефон таму, ќе имате некои поставки што ќе ви овозможат рачно да ја ограничите мрежата што ја користите на EDGE или 3G.

Навистина, единствените причини да го направите ова е да бидете сигурни дека користите помалку податоци или да го зачувате животниот век на батеријата. Значи, можно е да сте ја вклучиле оваа поставка како дел од режимот за штедење батерија без да ги сфатите последиците.

Во овој случај, она што би го препорачале е да се исклучи режимот на заштеда на батерија и да не сте наметнале рачно ограничувања за количината на податоци што ги користите.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.