Може ли рачно да означам содржина како гледана на Нетфликс?

Може ли рачно да означам содржина како гледана на Нетфликс?
Dennis Alvarez

Netflix означи како гледано

Нетфликс нема потреба од вовед во денешно време. Глобалниот снабдувач на филмови и серии преку стриминг со седиште во Калифорнија е во толку многу домови што луѓето дури почнуваат да го користат името на компанијата како глагол!

Од 2007 година, кога компанијата првпат почна да нуди услуги за стриминг на своите клиенти, Нетфликс порасна со брзо и извонредно темпо, сега има околу 150 милиони претплатници.

Нивното проширување беше драматично - не само по број на претплатници, туку и по пазарна вредност - бидејќи компанијата сега вреди 770 пати од она што вредеше кога за прв пат влезе на пазарот.

Со оглед на трошоците за поседување системи за DVR или други платформи за стриминг, Netflix ја нуди својата услуга по пристојна цена (иако тоа може да се зголеми во блиска иднина). Во зависност од тоа за кој вид сметка ќе се одлучите, можеби е можно дури и да се сподели не само искуството со преносот, туку и трошоците.

Најскапиот план дозволува четири различни профили, што значи сметката може да се подели на четири начини. Покрај екстремно конкурентните цени, Netflix нуди и содржина во Ultra-HD за нивните премиум сметки , доведувајќи го искуството на стриминг на сосема ново ниво на квалитет на аудио и видео.

Netflix Mark As Гледано

Каде можам да ја најдам ознаката на Netflix како гледано?

Netflix има постојано внимателен систем кој ќе функциониранекои проверки како што се „Дали некој гледа?“ за да бидете сигурни дека корисниците не ги пропуштаат своите омилени филмови или серии.

Вештачката интелигенција на стриминг платформата исто така автоматски ќе означи како гледано сè што гледате од нивната речиси бесконечна архива. Ова е обид да им се олесни на корисниците да најдат шоу што би сакале да го гледаат повторно во одреден момент.

Ако се најдете меѓу оние кои бараат да ја најдат таа серија, навистина уживавте пред некое време, но не можете сосема запомнете го името, има лесен начин да дојдете до него. Влезете преку вашиот веб-прелистувач или преку апликацијата Netflix на вашиот уред и изберете го профилот што го користевте за да ја гледате емисијата што ја барате.

Откако ќе го изберете профилот, ќе има опција за пристап до активноста за гледање. Сите серии што луѓето ги гледале на тој профил ќе бидат наведени овде.

Не само што оваа функција ќе ви помогне да го пронајдете филмот или серијата во кои толку многу уживавте, туку и ќе ги следи вашите преференции. Тоа значи дека алгоритмот на платформата многу веројатно ќе предложи содржина што е некако поврзана со она што сте го гледале.

Оваа интелигентна функција треба да им олесни и побрзо на корисниците да најдете нешто што би сакале да гледаат. Пробајте, гледајте филм за Спајдермен и проверете ги препорачаните наслови потоа за да ги видите другите филмови или серии со суперхероитаму.

Можам ли да ја означам содржината како гледана на Netflix?

Колку што корисниците би сакале да имаат контрола над гледаната функција, нема начин да се направи ова, за жал. Системот на платформата нема да им дозволи на претплатниците рачно да означат содржина како гледана.

Ако мислевте дека ќе успеете да добиете нова препорачува наслови исто така, Нетфликс има други планови за вас! Компанијата се погрижува контролата на гледаното или не е во нивни раце, така што нема многу што можете да направите освен да се обидете да откриете начин околу тоа како функционира алгоритмот.

Иако функцијата е исклучиво управувана од платформата, постојат начини да се „присили“ филм или серија да биде во списокот со гледани содржини. Имајте на ум дека ниту еден начин не ги спречува корисниците да гледаат барем малку од содржината што имаат намера да ја испратат на гледаната листа.

Сепак, многу е лесно и брзо да се имајте го тој филм што едноставно не можете да издржите да го гледате во вашите препораки испратени до списокот на гледано.

Исто така види: Што е T-Mobile EDGE?

Бидејќи ознаката како функцијата гледано не може да ја користат претплатниците, сè што можат да направат е да се преправаат дека го гледале целиот филм или серија и алгоритмот нека го направи останатото. Ако сакате да го „излажете“ системот да мисли всушност сте гледале цел филм, едноставно пристапете до него како да сакате да го гледате и превртете ја лентата за временска линија до последноминута.

Иако ова ќе ги принуди корисниците да гледаат мал дел од филмот, веројатно вреди да не се препорачува тој наслов секогаш кога ќе пристапите до почетниот екран. сакате серија да престане да се препорачува, само дојдете до списокот со епизоди и изберете ја последната од минатата сезона. После тоа, кликнете на репродукција и веднаш потоа, ќе можете да ја скролувате временската линија до крајот и погледнете ја само последната минута од него.

Штом ќе заврши оваа едноставна процедура, филмот или серијата автоматски ќе се испратат до списокот на гледање на профилот и повеќе нема да бидат препорачани. Прашањето е, ако сакавте да се отстрани таа емисија од вашиот почетен екран затоа што не сакате таква содржина, можеби гледањето (дури и само во последната минута) не е најдобрата опција.

Бидејќи алгоритмот користи наслови видени од корисниците за да препорача нова содржина, постои голема шанса откако таа непожелна емисија ќе биде испратена на гледаната листа, нешто слично на него ќе се појави на вашиот почетен екран .

Тоа е една од главните причини зошто корисниците ги преплавија онлајн форумите со такви прашања, со намера да ја видат функцијата „означена како гледана“ достапна за претплатниците да ја користат. Луѓето сакаат да можат да ги преземат уздите на она што ќе им биде препорачано.

Исто така види: Како да го поправите одбиениот пристап на Фејсбук (4 методи)

Затоа, ако се чувствувате исто, погрижете се да испратите порака на Нетфликс и побарајтеова дополнително ниво на контрола над она што го гледате да се додаде во услугата.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.