Како да го ресетирам мојот панорамски рутер Кокс?

Како да го ресетирам мојот панорамски рутер Кокс?
Dennis Alvarez

Како да го ресетирам панорамскиот рутер Кокс

Иако не мора да биде една од најкористените интернет конекции таму, Кокс сè уште има зацврстено пристојна репутација за себе како сигурен снабдувач на молскавично брз интернет .

Исто така види: 4 начини да се поправи оптималната Altice One WiFi што не работи

Од сите чуда што се чини дека привлекуваат голема база на клиенти, еден се издвојува пред другите за нас. Видете, со панорамата, можете да поставите подлоги што комуницираат со панорамскиот, осигурувајќи се дека вашата куќа е безбедно засолниште на интернет без мртви точки.

Исто така, има корист од тоа што треба да добиете само едно парче хардвер наместо вообичаените два. Модемот и рутерот се содржани во истата обвивка, која е позната како порта. Значи, тоа е прилично добро досега.

Меѓутоа, она што мислиме дека може да ги одврати некои клиенти од Panoramic е дека корисникот треба да изнајмува од Кокс по цена од 10 долари месечно.

10 долари месечно всушност ни се издвојува како разумна цена за ова. Но, тука има и негативна страна. За жал, нема опција да го купите Panoramic од нив.

Секако, ова е одлична опција кога немате доволно за да купите комплетно поставување, но за нас треба да бидеме единствениот противник за Панорамскиот Кокс. Освен ова, уредот најчесто работи прилично добро.

Сепак, со кој било технолошки уред како овој напреден, природно е дека проблемите ќе се појавуваат одвреме-навреме. Откако го прегазивтеИнтернет за да се види што луѓето известуваат како проблеми, вестите во целина беа прилично смирувачки.

Големите дефекти се чини дека се релативно малку и далеку помеѓу. Но, имаше еден проблем што се чинеше дека се појавува почесто од другите - многу од вас се чини дека се борат да го ресетираат панорамскиот рутер Кокс.

Гледајќи дека честото ресетирање или рестартирање на вашиот уред е клучно за тоа како функционира , сфативме дека треба да го составиме овој брз водич за да ви покажеме како се прави тоа.

Исто така види: Што е пелтечење на Интернет - 5 начини да го поправите

Додека сме во тоа, ние исто така ќе ви помогнеме да сфатите дали рестартирањето на уредот е навистина добра идеја во вашата ситуација или не.

Дали треба да го ресетирам мојот панорамски рутер Кокс или не?

Иако ресетирањето на рутер може да изгледа како да е премногу основна поправка за навистина да се постигне што било на долг рок, можеби ќе бидете изненадени.

Ресетирањето е одлично за отстранување на долготрајните грешки и проблеми со перформансите. Тоа, и тие се навистина лесно да се направат.

1>Значи, за перспектива со нула ризик, секогаш би препорачале да се обидете со ресетирање пред да ги повикате експертите . Всушност, ресетирањето на уредот работи толку често што луѓето кои работат во ИТ редовно се шегуваат дека би останале без работа ако луѓето само го пробаат пред да повикаат помош.

Нема вистински трик за ова, и тоа може на крајот да ви заштеди време и пари за да научите како се прави тоа .

Затоа, само поминете низ чекорите подолу,и вашиот интернет треба да биде отворен и да работи за кратко време!

Како да го ресетирам панорамскиот рутер Кокс?

Пред да го ресетирате рутерот, можеби има друг начин на дејствување што ја врши работата подеднакво добро и не е толку драматично.

Многу често, со рутери кои се соочуваат со проблеми со перформансите, едноставното рестартирање или рестартирање всушност може да ја заврши работата исто толку добро.

Значи, ако веќе не сте го пробале ова, оттука ќе започнеме. ние не би го предложиле.

Еве како да го рестартирате или рестартирате вашиот панорамски рутер Cox:

 • Прво, ќе треба да исклучете го вашиот Cox Panoramic рутер и комбинација на модем од главниот центар или штекер за струја . Во овој случај, исклучувањето на напојувањето нема да помогне. Ќе ви помогне ако се уверите дека нема траги од струја што минуваат низ уредот .
 • Откако ќе го направите ова, оставете го вашиот панорамски рутер исклучен околу 30 секунди – нема потреба да бидете премногу прецизни за ова.
 • Следно, вклучете го вашиот Panoramic повторно .
 • Сега сè што треба да направите е да почекајте малку, па се рестартира и почнува да се поврзува со сите други уреди во куќата.

И тоа е тоа. Тоа е буквално сè што има во тоа. Иако ова можеби изгледаше премногу едноставно, ние сме релативно убедени дека тоа функционираше за добар бројвас.

Дури и да не е, запомнете го овој совет за следниот пат, тој може да ве спаси од многу мака, а исто така значи дека нема да морате да се справувате со ниту една од лошите страни што доаѓаат заедно со ресетирањето.

Сега, сепак, време е да се вратиме на поправање на проблемот.

Како да го ресетирате вашиот панорамски рутер Cox:

Општо земено, рестартирањето на рутерот ќе ги реши повеќето проблеми што ќе ги реши со ресетирање на рутерот. Така, за среќа не треба да се случува толку често да се дојде до ова.

За жал, сепак, се случува ова да ви е единствениот начин на дејствување, па мораме да го направиме она што треба да се направи. Зборувавме за лошите страни на ресетирањето на вашиот рутер - но што точно се тие?

Па, за почеток, дефинитивно ќе ги изгубите сите претходно зачувани податоци што сте ги додале на уредот . Ова значи дека целосно ќе ја заборави вашата лозинка, информациите за поврзување на вашиот уред итн.

Во суштина ќе се однесува како првиот ден кога сте ја добиле . Значи, ова значи ќе треба да ја поставите целата работа повторно од нула .

Сега кога сте предупредени, ајде да навлеземе во тоа како за да го направите тоа:

 • Најдете го копчето „ресетирање“ на вашиот панорамски рутер Cox.
 • Притиснете и задржете го за околу 10 секунди .
 • Штом Панорама повторно ќе се вклучи, поврзете го на интернет . Ако имате еден,етернет кабелот е многу подобар за ова.
 • Следно, користете го стандардниот SSID и дадената лозинка за да се поврзете на интернет .
 • Одете на Веб-страница на Cox и потврдете дека вашиот рутер е активиран на мрежата Cox .
 • Следно, одете на административниот портал и најавете се на него користејќи го администраторот и лозинката .
 • На крајот, останува само да внесете ја вашата нова лозинка во ажурираниот администратор – откако ќе ја напишете тековната . Потоа внесете го по втор пат кога ќе ви биде побарано.

И тоа е тоа. Тоа е сè што има во тоа! Како што можете да видите, малку е тешко да го правите тоа редовно. Секогаш не заборавајте прво да се обидете со рестартирање.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.