Fire TV наспроти Smart TV: Која е разликата?

Fire TV наспроти Smart TV: Која е разликата?
Dennis Alvarez

fire tv vs smart tv

Никој не може да негира дека телевизорите еволуирале низ годините, особено затоа што скоро секој во светот сега поседува барем еден. Преку 1,6 милијарди телевизори распространети низ целиот свет, гледачите се смеат и плачат со секакви емисии во преку 1,42 милијарди домаќинства.

Само во САД има повеќе од 275 милиони ТВ уреди, со 99% од домови на националната територија кои поседуваат најмалку еден и други 66% имаат најмалку три.

Бидејќи овие две третини од домовите во Соединетите Држави поседуваат најмалку три телевизори, повеќе од половината плаќаат за кабел и, обично, просечното американско семејство секој ден гледа по осум часа ТВ содржини. Целата таа забава изнесува 4% од сметката за струја во домовите ширум земјата.

Кога Пол Нипков успеа да постигне, во 1884 година, статичен црно-бел телевизиски пренос со неговиот познат „Електричен телескоп“, тој немаше идеја колку пари и време ќе се потрошат за да се направи покомпактен и поефикасен.

Почнувајќи од името, кое во 1900 година го измислил рускиот научник Константин Перскиј, преку облиците и големините кои се намалуваат во големината и станува се поестетски од ден на ден, па сè до квалитетот на сликата.

Историски гледано, телевизиските станици почнале да се емитуваат од 1928 година, а БиБиСи, на пример, започнала само да емитува содржина во 1930 година. Но, уредот стана широко популаренпо крајот на Втората светска војна.

Не беше потребно лансирање на првиот сателит, во 1960 година, за телевизијата да биде огромен успех, бидејќи во 1948 година над 1 милион домови во САД веќе имаа телевизор. Од слетувањето на Месечината во 1969 година, кое преку 600 милиони луѓе го гледаа на нивните ТВ екрани, до денешен ден, дури и методите на рекламирање се променети.

Во 1941 година, 20 секунди емитување во прајм-тајм чинеле само 9 американски долари. наспроти сегашните 2,7 милиони американски долари за пауза од 30 секунди на полувремето во Супер Боул.

Според квалитетот на сликата, првите телевизори имаа можности за слика од 200-400 линии со резолуција , што се смета за смешно ако се спореди со 3840 x 2160 пиксели на кој било 4K UHDTV во денешно време.

Кога телевизорите станаа толку паметни?

Сите знаеме дека телевизорите не биле секогаш толку паметни. Телевизорот со катодна цевка од 80 фунти на големата баба од 1920-тите е или веројатно беше одличен пример. Она што луѓето се чини дека не го знаат со сигурност е кога е објавен првиот паметен телевизор.

Повеќето луѓе го признаваат Mediasmart телевизорот на HP, лансиран во 2007 година, како прв досега, иако Fast France Advanced Systems го доби патентот за името порано, во 1994 година. Но, што го прави телевизорот паметен?

Тоа е поедногласно, бидејќи скоро сите се согласуваат дека Smart TV е комбинација од телевизор и компјутер со интегриран интернет во Wi -Фи форма и веб-функции.

Другокритериумот што се надоврзува на главниот е типот на функции што ги има паметниот телевизор, а тоа се гледање содржини од различни извори или апликации, прелистување на интернет, стриминг видеа и музика, па дури и уште некои функции.

Исто така види: 4 начини да се поправи Verizon Travel Pass не работи

Како што интернет конекциите се забрзуваат и стануваат постабилни, услугите за стриминг како што се Netflix и Hulu добиваат простор на пазарот, што беше незамислива карактеристика уште во времето кога припаѓаше само интернетот на десктоп компјутерите.

Во денешно време, освен квалитетот на сликата и дизајнот, повеќето производители вложуваат максимални напори за дизајнирање на совршен оперативен систем или оперативен систем.

Во случај да не сте свесни за технологијата линго, Windows е тип на ОС и се состои од збир на софтвер кој управува со ресурсите на компјутерскиот хардвер и обезбедува заеднички услуги за компјутерски програми. Но, кој го има најдобриот оперативен систем на пазарот во денешно време?

Fire TV наспроти Smart TV: Која е разликата?

Што се однесува до споредбата, табелата подолу ги прикажува карактеристиките на Samsung Neo QLED и оние на Fire TV од истата година

Функција Amazon Fire TV Android Smart TV
Аудио квалитет Одличен Одличен
Резолуција 4K UltraHD 4K UltraHD
Компатибилност Alexa, Fire Cube, Firestick Речиси секој друг уред базиран на Android
ОперативенСистем Fire OS ОС базиран на Android
Интернет поврзување Извонредна Извонредна
Далечински управувач Hands-free со Alexa Физички далечински управувач
Број на апликации во продавницата Огромно Речиси бесконечно
Дизајн Модерен Модерен

Што е со Fire TV?

Прво, Fire TV е телевизиска линија дизајнирана од малопродажниот гигант Amazon, а тие исто така се сметаат за паметни телевизори. Тоа е да се каже, иако ги споредуваме Fire TV со Smart TV, она што навистина се случува е дека споредбата е помеѓу Fire TV и сите други актуелни Smart TV.

Сигурно, Fire TV нуди една од најдобрите и најстабилни опции на пазарот во денешно време, особено ако се спореди со Fire TV Cube.

Овој нов уред, исто така дизајниран од Amazon, е надворешна кутија што може да се поврзе со кој било компатибилен екран преку HDMI-кабел и обезбедува искуство со пренос без раце во 4K UltraHD дефиниција.

Затоа, Fire TV Cube е многу повеќе од едноставен гаџет со вграден чип и микропроцесори.

Друг начин на кој корисниците ги претвораат своите телевизори во паметни е со прикачување на Firestick на Amazon на HDMI-портата . Уредот овозможува пренос на видеа и песни, инсталира апликации и многу повеќе на вашиот телевизор, што го прави блиску доПаметен како што може.

Исто така, доаѓа со Fire OS, кој ги подобрува функционалностите на повеќето телевизори и е уред компатибилен со Alexa, што значи искуство без користење на рацете. Сè што бара Firestick од вас е прилично брза и стабилна интернет конекција за проследување на целата содржина што можете да ја добиете од голем број можни извори.

Fire TV, исто така, им овозможува на корисниците да преземаат апликации преку продавницата на Amazon, која обезбедува речиси бесконечна количина на содржина за секаков вид на корисничко барање.

Од апликациите на Facebook и Messenger до Shopee и Shein , корисниците уживаат во леснотијата на преземање и користење на апликации на нивните извонредни телевизори Amazon Fire.

Ако сте тип на личност што се навикнува да користи ист бренд за различни услуги, ќе бидете среќен клиент на Amazon доколку добиете Fire TV, коцката и Алекса. Таа комбинација може да ги задоволи дури и најтешките клиенти.

Што е со паметниот телевизор?

Иако многумина сметаат дека паметниот телевизор е само таков кои водат оперативен систем базиран на Android, ова е вообичаена заблуда. Како што се случува, дефиницијата за паметен телевизор е поблиску до онаа за телевизор кој има Wi-Fi, етернет конекција и може да презема и стартува апликации.

Ова потврдува дека телевизори со други оперативни системи , како што е Fire TV, може да се сметаат и за паметни. Додека ја развиваме листата на карактеристики за секоја од нивод страна на споредбата, се приближуваме и поблиску до разликите во оперативниот систем. И тоа е нормално местото каде што се издвојуваат различни паметни телевизори.

Додека телевизорот Amazon Fire испорачува огромен опсег на апликации за преземање, некои оперативни системи за паметни ТВ не нудат повеќе од неколку. Тоа е местото каде што оперативниот систем базиран на Android прави разлика.

Исто така види: Како да се оневозможи сепаратор за приватност на рутер?

Повеќето оперативни системи се поограничени и не нудат широк опсег на функции. Тие не испорачуваат ниту опции за компатибилност што дозволуваат апликациите од трети страни да работат на нивните системи.

Како што се случува, Андроид постои подолго од Fire OS и повеќето други оперативни системи за Smart TV, што значи дека повеќе апликации се дизајнирани врз основа на таа архитектура на ОС. Така, оперативните системи базирани на Android имаат поголем каталог на достапни апликации и, најверојатно, и подобар квалитет.

Во суштина, колку е подолга апликацијата, толку се поголеми шансите ажурирањата да дојдат до подобрување на неговите перформанси и компатибилност . Истото може да се каже и за хардверот, бидејќи повеќе уреди беа создадени да работат со паметни телевизори базирани на Android.

Сè на сè, основните карактеристики на Fire TV и на Smart TV имаат тенденција да се совпаѓаат рамномерно, барем за повеќето од нив. Способноста за Интернет, квалитетот на сликата и звукот, дизајнот и потрошувачката на енергија не се критериуми што би можеле да издвојат оган од паметен телевизор во која било вистинска смисла.

Оперативниот систем, од другарака, е одличен фактор за да се разликуваат двете, бидејќи Android OS испорачува поголем број на компатибилни апликации и уреди од Fire OS.

Значи, ако особено не барате искуство за поврзување со цела куќа, или ако не ви треба Alexa во вашиот живот, Смарт телевизори со оперативен систем базиран на Android би требало да бидат најдобрата опција за вас.

На крај, дали ќе наидете на други критериуми што би можеле да ви помогнат вашите колеги читатели да се одлучат   , погрижете се да не известите во делот за коментари.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.