Бавен интернет за крикет (како да се поправи)

Бавен интернет за крикет (како да се поправи)
Dennis Alvarez

интернетот за крикет бавен

Станувајќи се повеќе и повеќе присутен низ САД, Cricket Wireless сега ја нуди својата висококвалитетна услуга во 36 држави. Иако ова ги прави прилично голем ентитет, тоа исто така ги ограничува донекаде.

Како што стои, тие во моментов се петти најголем мобилен широкопојасен провајдер во САД. Генерално, не слушаме премногу за компанијата во негатива. Нивните услуги вообичаено работат на барање, а како резултат на тоа ретко треба да пишуваме за нив.

Сепак, ниту еден од овие типови на компании не е целосно без недостатоци и работите може да тргне наопаку од време на време. Во моментов, прашањето што го гледаме објавено на таблите и форумите е дека многу од вас се чини дека добиваат брзина на интернет многу побавна од ветената.

За некои од вас, се чини дека проблемот е толку сериозен што ве спречува да се справите со виталните задачи како што е работата од дома. Со оглед на тоа што тоа апсолутно нема да го направи, решивме да го составиме овој мал водич за да ви помогнеме да дојдете до дното на проблемот.

Решавање проблеми за бавен интернет за крикет

Една од најтешките работи со која може да се работи во ситуации како овие е тоа што има одреден број фактори кои можат да предизвикаат вашата брзина на интернет да испари во етерот. Од нив, најчести се заситеноста на пропусниот опсег (премногу уреди поврзани одеднаш), бавен DNS-сервер, слаб сигнал или можеби само проблеми совашата точка на пристап.

Во ова упатство ќе ви покажеме неколку поправки кои ќе ви помогнат да ги дијагностицирате сите овие. Вреди да се напомене дека ниту еден од овие поправки нема да бара од вас да имате високо ниво на експертиза. Нема да бараме од вас да разделите ништо или да направите нешто што може да ризикува да ја оштети вашата опрема. Со тоа што е кажано, ајде да се заглавиме во тоа!

Чекор 1: Тестирање брзина

Пред да навлеземе во покомплицираните работи, ајде да ги исфрлиме полесните работи од паркот прво со проверка каква е состојбата. За да дознаеме каде стоите, секогаш ќе ви предложиме направете брз тест за брзина прво на вашата врска.

Постојат многу страници што ќе го направат тоа за вас бесплатно – се што треба да направите е „тест за брзина на интернет“ на Google. Ако сакаме да препознаеме дека едното е подобро од другото, тоа веројатно би било „Ookla“.

Овој сајт ќе ви ги даде вашите брзини на прикачување и преземање, кои потоа можете да ги споредите со брзини што ви ги вети Крикет. Згора на ова, можете исто така да проверите на кој сервер е поврзан вашиот интернет и доцнењето на податоците што се испраќаат и примаат.

Додека го проверувате сето ова, вреди да го исклучите преземања и во период од денот кога помалку луѓе веројатно ќе бидат онлајн. Доколку вашите брзини се уште се навистина неимпресивни после ова, тогаш ќе треба да продолжиме со оваводич за решавање проблеми за да видиме што можеме да направиме за да го поправиме.

Чекор 2: Проверете дали проблемот не е со вашиот уред

Следното нешто што ќе треба да го провериме е дали проблемот е присутен само на еден уред или секаде. Затоа, би предложиле повторно да ги проверите брзините како погоре, но направете го тоа на друг уред .

Чекор 3: Поврзете се на интернет преку етернет кабел

Еден многу ефикасен начин да ја зголемите брзината е целосно да го исклучите безжичниот елемент од вашата врска. Иако безжичната технологија се појави со скокови и граници во последниве години, сепак навистина не можете да ја победите опцијата за жична врска . На овој начин се губат помалку податоци, така што брзините ќе бидат далеку зголемени.

Сепак, сфаќаме дека ова нема да биде опција за сите вас. Во зависност од тоа дали користите мобилна податочна врска или не, или дали рутерот е некаде погодно, ова едноставно можеби нема да биде применливо. Ова ќе не доведе до нашиот следен чекор.

Чекор 4: Проверете ја положбата на вашиот рутер

Во неколку случаи, вашите брзини можеби се намалиле за едноставна причина зошто вашиот рутер не е поставен на оптимално место. Има многу уреди што постојат таму, а кога ќе се стават во близина на рутер, на крајот ќе го попречат сигналот и ќе го спречат да стигне таму каде што треба.

Меѓу најлошите уреди можете да оставите рутер во близинае микробранова печка. Се разбира, има и многу што да се каже за поставување на рутерот некаде каде што е на дофат на кој било уред на кој можеби му треба неговиот сигнал. Ова значи да го држите во позиција каде што неговиот сигнал не е блокиран со ѕидови.

Додека го поставувате рутерот, секогаш ќе биде добра идеја да го имате високо. Ако мислите дека областа е преголема за сигналот да стигне до сите области, можеби е време да размислите за купување повторувач/засилувач.

Или тоа, или секогаш можете обидете се самите да стапите во контакт со Крикет за да се обидете да постигнете подобар рутер директно од нив.

Чекор 5: Осигурајте се дека нема премногу поврзани уреди

Друга работа што навистина може да ја забави вашата интернет брзина е кога премногу уреди ја користат истата врска одеднаш. Ова ќе ја заземе целата пропусност и ќе предизвика брзините да се забават до индексирање.

Со оглед на тоа што деновиве има толку многу различни типови уреди, ова може да стане реалност прилично брзо ако сте не внимателен. Затоа, би препорачале да проверувате одвреме-навреме дали ги препознавате сите уреди поврзани на вашата мрежа.

Ако сте загрижени дека ова е случај со вас, но имате нема идеја како да го проверите, сè што треба да направите е да пристапите до поставките на рутерот од административниот панел .

Откако сте таму, тогаш можете да користитепоставките за квалитет на услугата (QoS) за да направите прилагодувања, да управувате со различни уреди на вашата мрежа и, исто така, да доделите ограничувања на пропусниот опсег на избраните услуги.

На овој начин, можете да бидете сигурни дека секогаш имате доволно пропусен опсег за да се уверите дека можете да завршите сè што треба да направите.

Исто така види: Можете ли да користите жариште во авион? (Одговорено)

Последниот збор

Ако сте ги пробале сите горенаведени поправки и ништо не функционирало за вас, тогаш најверојатно проблемот лежи кај вашиот давател на услуги. Се разбира, секогаш постои можност едноставното ресетирање на рутерот да биде доволно за да се реши проблемот.

Меѓутоа, во повеќето случаи, ќе треба да стапите во контакт со вашиот интернет провајдер и натерајте ги да ги дијагностицираат проблемите. На крајот на краиштата, ако плаќате за одредена брзина, треба да стигнете барем некаде блиску до она за што плаќате.

Сè на сè, забележавме дека одделот за поддршка на Cricket Wireless е доста упатен и подготвен да да ти помогнеме.

Исто така види: Сите светла трепкаат на TiVo: можни причини & засилувач; Што да се правиDennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.