4 начини да го решите проблемот со WiFi од 5 GHz кој постојано паѓа

4 начини да го решите проблемот со WiFi од 5 GHz кој постојано паѓа
Dennis Alvarez

WiFi-то од 5 GHz продолжува да опаѓа

Постојат неколку нешта подосадни отколку да се прекине вашата интернет-врска токму кога сте среде нешто важно. Со оглед на тоа што многумина од нас работат од дома овие денови, секое време поминато без интернет може да се смета за изгубено време.

Уште полошо, ваквите работи можат да предизвикаат да пропуштиме важни можности, можеби дури и да нè чини пари на долг рок. Меѓутоа, во повеќето случаи нема потреба од овие напуштања.

За неколкумина од вас кои користат Wi-Fi конекција од 5 GHz, можеби сте забележале дека ова се чини дека се случува многу почесто отколку што би требало. Ако не е целосно напуштање, многумина од вас исто така известуваат дека јачината на сигналот по случаен избор ќе се спушти на една или две ленти - никаде доволно блиску за да продолжите да работите.

Со оглед на тоа дека ова може целосно да ви го уништи денот ако дојде во најлошото можно време, решивме да го составиме овој мал водич за да ви помогнеме да го вратите сè што е можно поскоро. За да го решите овој проблем, само следете ги чекорите подолу и треба да бидете подготвени.

Што предизвикува мојата WiFi од 5GHz постојано да опаѓа?

Причините зошто може да имате навистина лоша покриеност се следните. Прво, се чини дека вашите безжични сигнали од 5 GHz можеби не се откриваат. Доста често, кога тоа ќе се случи, тоа ќе предизвикаиндикаторот за јачина на сигналот на вашиот рутер да се прикаже како ништо или само како апсолутен минимум.

Една од главните причини зошто ова може да биде случај е тоа што сигналите од 5 GHz не патуваат толку далеку или брзо како нивните колеги од 2,4 GHz. Иако некој може да замисли дека е повисоко фреквенциите ќе патуваат понатаму, тоа едноставно не е така.

Всушност, единствената вистинска предност на брановиот опсег од 5 GHz е тоа што е помала веројатноста да се меша со други сигнали што минуваат низ воздухот.

Сепак, со тоа што е кажано, повисоките фреквенции не се справуваат добро со препреките кои се пофизички по природа. Она што сакаме да го кажеме со тоа е дека ако на патот има ѕид или друг цврст предмет, веројатно ќе го попречи вашиот сигнал.

Едноставната причина за ова е што дифракцијата е мала . Значи, сега кога ги знаеме видовите на работи кои потенцијално можат да го предизвикаат проблемот, ајде да се заглавиме да го поправиме.

Па, како да го поправам?

Ако навистина сакате работите да бидат едноставни, првото нешто што би ви препорачале е да го пробате вашиот модем на Поставување на 2,4 GHz. Сепак, повеќето од вас ќе ја имаат избрано поставката за 5 GHz со добра причина. Како такви, ние ќе се осмелиме и ќе се обидеме да го решиме проблемот без да треба да ги менувате пропусните опсег.

Пред да започнеме, треба да забележиме дека ниту една од овие поправки не е толку сложена. Ниту еден одтие ќе бараат од вас да разделите нешто или да ризикувате да го загрозите интегритетот на вашата опрема на кој било начин.

  1. Дали вашиот рутер поддржува 5 GHz?

Првото нешто што треба да го провериме е дека вашиот рутер всушност ќе поддржува безжични сигнали од 5 GHz. Ако не го поддржува, овој водич за решавање проблеми нема да ви користи. Ние би ви предложиле или да добиете рутер што може да детектира сигнали од 5 GHz или едноставно да се префрлите на пропусниот опсег од 2,4 GHz.

  1. Обидете се да го преместите вашиот рутер/модем

Како што споменавме погоре, сигналот од 5 GHz нема да покрива толку растојание колку и неговиот потрадиционален пандан. Исто така, нема да помине низ цврсти предмети.

Значи, сè што треба да направиме овде е да да се погрижиме растојанието помеѓу вашите уреди да не е премногу долго. Ако растојанието е премногу долго, ефектот може да биде дека делува одредено време, но испаѓа на навидум случајни точки.

Истото ќе важи и ако имате пречки на патот на сигналот. Нема да се справи добро со бетонските ѕидови. Значи, сè што ќе треба да направите овде е да го придвижите вашиот рутер поблиску до уредите што сакате да ги поврзете.

Идеално, поставете го релативно високо и погрижете се да нема пречки на патот, каде што е можно. Ако сте ги направиле тие подобрувања, треба да забележите дека вашата јачина на сигналот се зголемила за достамалку. Ако не сте забележале вистинско подобрување, време е да преминете на следното решение.

  1. Ажурирајте го драјверот и фирмверот

Исто така види: OzarksGo Интернет Осврти - дали е добро?

Како и со секој високотехнолошки уред, кога рутерот пропушти ажурирајте овде и таму, сето тоа завршува со собирање. Кога тоа ќе се случи, може да има катастрофални резултати врз работата на вашиот уред. Затоа, најдобро е да го земете предвид ова како долгорочно решение и едно за паметење за сите ваши уреди кога ќе почнат да дејствуваат нагоре.

Во овој чекор, би предлагаме да проверите дали ги имате најновите верзии на фирмверот. За драјверот, истото важи. И двете од нив ќе бидат достапни потполно бесплатно преку веб-страницата на производителот.

Исто така види: Како да рестартирате шоу на Hulu? (објаснето)
  1. Промени на опсег од 2,4 GHz

Во овој момент, ако ништо погоре не функционира за вас, мораме да признаеме дека сме со мала загуба што да правиме понатаму. Можеби е дека вашиот уред има голем дефект или можеби проблемот е на крајот од вашиот давател на интернет услуги.

Можно е да се обидете да го заобиколите проблемот со некоја софистицирана антена технологија, но сето ова би требало да функционира ако сè е блиску една до друга и работи на најсовремените верзии.

Сега, сепак, најдобрата идеја што останува е едноставно да го преземете ударот и да се префрлите на пропусниот опсег од 2,4 GHz засега. Ако ова не функционираили, барем ќе можеш да тврдиш дека проблемот можеби воопшто не бил на твојот крај.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.