Сина светлина на далечинскиот управувач Firestick: 3 начини да се поправи

Сина светлина на далечинскиот управувач Firestick: 3 начини да се поправи
Dennis Alvarez

Сино светло на далечинскиот управувач Firestick

Иако сега има многу повеќе уреди за стриминг отколку пред само неколку години, малкумина се издвојуваат колку што е опсегот на Amazon. Всушност, кога станува збор за луксуз, како што се стриминг игри, музика, серии и филмови на вашиот телевизор, сметаме дека Amazon Fire TV само доминира во својата класа.

Покрај тоа, добивате одреден мир на умот кога нарачувате таков високотехнолошки уред од такво име. Како таков, можете релативно уверени дека ќе биде прилично сигурен и со одреден квалитет на градење. И, испорачува на овие фронтови.

Тогаш не е вистинска мистерија дека Amazon успеа да обезбеди огромен дел од пазарот. Тоа е едноставна работа - ако произведувате опрема и услуги од врвната палета и ги продавате по разумна цена, клиентите секогаш ќе се собираат.

Значи, како резултат на тоа, има милиони од вас таму користејќи го Amazon Firestick со едноставно приклучување на една од HDMI портите на вашиот телевизор. Тогаш, магијата се случува. Вашиот вообичаен телевизор автоматски се трансформира во паметен телевизор. Па, тоа е она што треба да се случи, барем.

За жал, се чини дека има повеќе од неколку од вас таму во моментот кои пријавуваат дека имате потешкотии во обидот да ги натерате нивните Firesticks да работат како што треба. И, од прашањата што сесе појавува, се чини дека има еден што е многу почест од другите.

Се разбира, зборуваме за мистериозната светкава сина светлина на далечинскиот управувач Firestick . Сега, многумина од вас таму направија природна претпоставка дека ова светло некако се поврзува со нивото на батеријата, само за да забележат дека опстојува откако ќе ставите нови.

Ова е затоа што проблемот не е поврзан со напојувањето. Наместо тоа, се обидува да ве извести дека нешто не е во ред со поставките на уредот . Значи, без понатамошно одложување, ајде да се запознаеме со тоа како да го поправиме!

Како да го запрете синото светло на далечинскиот управувач Firestick

Подолу, ќе ги најдете сите информации што ви се потребни за да го решите проблемот во рок од неколку минути.

Исто така види: OpenVPN TAP наспроти TUN: Која е разликата?
  1. Трикот со копчиња Alexa

Мора да се признае, овој трик ќе звучи малку чудно за повеќето од вас . Но, тоа функционира во неколку случаи, затоа не го отфрлајте додека не го пробате! Сè што треба да направите за овој трик е едноставно притиснете го копчето Alexa и потоа не кажувајте ниту збор најмалку 5 секунди . Буквално, само дајте и го тивкиот третман.

Кога ќе истече тоа време, само притиснете го копчето „назад“ . Ако сте еден од ретките за кои ова функционира, треба да забележите дека светлото престана да трепка. Сепак, овде има една предупредувачка приказна за која сме должни да ве известиме.

Значи, може да бидевреди да се обележи оваа страница, за секој случај. Некои корисници известуваат дека, иако трикот функционира, ефектите може да се покажат како привремени. Ако проблемот се врати во следните неколку дена, ќе треба да продолжите со овој водич за решавање проблеми.

  1. Обидете се да го исклучите Firestick

Значи, ако сте стигнале до овој чекор, вие сте еден од ретките несреќни. Не грижете се, овој чекор е сепак болно едноставен и прилично ефикасен.

Светлото што сè уште трепка ќе значи дека далечинското сè уште има проблем да ги открие вистинските поставки за сè да функционира како што треба. Или тоа, или едноставно се мачи малку да се поврзе со вашиот Firestick. Во секој случај, лекот е ист.

Се што ќе треба да направите овде е да се обидете да го исклучите Firestic k. Потоа, ќе треба да го оставите во оваа состојба околу 30 секунди . По ова, постои голема шанса сè да почне повторно да работи наскоро откако повторно ќе го вклучите Firestick.

Исто така види: 7 методи за решавање на грешка при репродукција на видео на апликацијата Starz

Ако ова не функционира од прв пат, можно е малку да се зголеми предната страна без да се вложи премногу дополнителна работа. Следниот пат, кога ќе го исклучите Firestick, обидете се да ги извадите и батериите од далечинското неколку минути. Во неколку случаи, ова е она што луѓето велат дека навистина функционирало за нив.

  1. Обидете се повторно да го спарите далечинскиот управувачи уред

Во ред, па ако горенаведените поправки не функционираат за вас, може да се сметате себеси за малку несреќни. Но, сета надеж не е изгубена. Во ретки случаи, проблемот со трепкачкото сино светло всушност може да биде предизвикан од проблеми со болка помеѓу уредот и самиот далечински управувач.

Значи, она што ќе го направиме овде е да се обидеме повторно да ги спариме за да го решиме проблемот . За да го направите ова, ќе треба да го притиснете копчето „дома“ и да го држите притиснато околу 5 секунди . После ова, ќе забележите дека синото светло ќе трепка на различен од вообичаениот модел за неколку повторувања.

Ако ова беше успешно, следното нешто што ќе го видите е пораката што се појавува на екранот која ви кажува дека уредот и далечинскиот управувач сега се спарени.

Сепак, ова не е нужно како функционира во секој поединечен случај. Значи, ако нема порака на вашиот екран, не грижете се. За некои од вас, единствениот показател дека успеал ќе биде дека вашето сино светло ќе трепка поинаку од нормално за кратко време - само три трепкања.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.