Nvidia аудио со висока дефиниција наспроти Realtek: Која е разликата?

Nvidia аудио со висока дефиниција наспроти Realtek: Која е разликата?
Dennis Alvarez

nvidia аудио со висока дефиниција наспроти realtek

Исто така види: 5 начини да го исклучите Primetime во секое време

Дали секогаш се чувствувате како предизвик да се направи вистинскиот избор кога треба да купите нов компјутер или лаптоп? Вистина е дека може да стане многу лично кога одлучувате кои спецификации се најдобри, било за работа од удобноста на вашиот дом или вашиот рачен лаптоп, кој спасува живот.

Потребите на потрошувачите се движат од едноставно испраќање и примање е-пошта, до основните функции на Microsoft Office, сè до гејмерски компјутери или лаптопи и нивните врвни процесори и неверојатни звучни системи.

Но, што ако станува збор за аудиото да биде најважната карактеристика кога треба да одлучите помеѓу два или три компјутери или лаптопи? Ако сите други аспекти се опфатени на задоволителен начин и аудио картичката е компонентата која треба да одлучи дали ќе го земете овој или оној, еве една споредба што треба да ви помогне да одлучите.

Во денешно време, таму се само два големи конкуренти кога станува збор за звучните системи за компјутери и лаптоп - и тие се или НВИДИА аудио со висока дефиниција или Реалтек аудио со висока дефиниција . Бидејќи е исклучително веројатно дека еден од овие два HD аудио драјвери, кои се компоненти што помагаат за подобрување на квалитетот или верноста на вашиот аудио систем , ќе биде понуден како опција за вашиот нов компјутер или лаптоп, ајде да видиме што тие имаат да понудат.

Аудио со висока дефиниција наспроти Realtek: КојЕден е најдобриот?

Што имаат да понудат Realtek HD аудио кодеците?

Со ветувањето за испорака неверојатен аудио квалитет на вашите уреди, Аудио кодеците со висока дефиниција Realtek се она што можете да го наречете сигурна опција , без разлика дали слушате музика преку слушалките или уживате во саундтракот на игра од висока класа преку вашиот компјутер звучници. Бидејќи е главно поврзан со лаптопите на Dell, како и со нивните матични плочи (најголемиот хардвер на кој се поврзани речиси сите други уреди), тој обезбедува извонреден квалитет на звукот.

Сепак, бидете внимателни. Кога се обидувате да користите Realtek аудио кодеци со висока дефиниција со SFF, што значи Small Form Factor и е претставено со помали , покомпактни куќишта за компјутер, бидејќи тие обично имаат конектори за слушалки во предниот дел. Ова може да предизвика индукциски шкрипечки звуци ако се поставени премногу блиску до интернет компонентите.

Што се однесува до квалитетот, звукот со аудио кодеците со висока дефиниција Realtek генерално се нарекува мазен и извонреден . Ова е главно поради големата компатибилност што ја имаат со помодерни матични плочи, што е толку видлива со неколку дури и повеќе ажурирани специјални звучни картички Realtek што можат да се интегрираат во матичната плоча, како што се Realtek 887 и Realtek 892 HD аудио картички.

Во оваа област, важно е да се забележи декаспецификациите на матичната плоча дефинитивно ќе влијаат на квалитетот на аудио системот. Значи, аудио картичките со висока дефиниција треба да работат со цврсти кондензатори со цел да се спречи вашата матична плоча да го попречи најдоброто звучно искуство што може да го даде вашиот систем. Во основа, погрижете се матичната плоча на вашиот нов компјутер или лаптоп да рекламира добар квалитет на звук и тоа треба да биде доволно!

Со второ размислување, корисниците треба да имаат на ум дека квалитетот на аудио датотеките се главен фактор кога станува збор за обезбедување одлично аудио искуство. Доколку квалитетот на датотеките е помал, тогаш вашиот аудио систем со висока дефиниција Realtek веројатно нема да направи чудо и да дава јасен, мазен звук. Од друга страна, со тоа што ќе се уверите дека пуштате аудио датотеки со добар квалитет, можеби ќе бидете сведок на вашиот систем кој покажува колку е извонреден HD аудио кодеците можат да ги направат вашите омилени песни.

Компатибилноста е фактор што треба да се земе предвид и при изборот на вашиот звучен систем, бидејќи не сите аудио датотеки ќе бидат компатибилни со аудио картичката Realtek со висока дефиниција. И за таа работа, секогаш ќе има аудио формат што нема да биде компатибилна со која било аудио картичка што мислите да ја добиете. Без оглед на тоа, Realtek нуди одличен сооднос на компатибилност со повеќето тековни формати на аудио датотеки, истовремено обезбедувајќи одличен квалитет и перформанси.

Најдобрата карактеристика заRealtek Аудио картичките со висока дефиниција е колку лесно се поставуваат . Не бара многу техничка експертиза ниту за самата картичка ниту за соодветните драјвери, што го прави исклучително лесен дури и за корисници кои не се навикнати да ракуваат со хардвер. Добар пример за ова е автоматската инсталација на аудио конзолите, по преземањето на препорачаниот Realtek HD аудио драјвер, кој обезбедува прилично попрактична и функционална контрола на повеќето ваши аудио потреби.

Конечно, тоа е забележително колку е когнитивна и прифатлива за корисникот интеграцијата на аудио картичките со висока дефиниција Realtek , која е видлива преку нивните функции за автоматско препознавање или за звучници и слушалки поврзани на вашиот компјутер или лаптоп или дури и за микрофони. Исто така, с погодноста да се има аудио конзола што ги поставува сите дефиниции, но во исто време дозволувајќи им на корисниците да ги приспособат на нивното совршено подесување, го прави аудио искуството толку пријатно.

А што е со NVIDIA аудио картичките и кодеците со висока дефиниција?

Прво, разновидноста на платформите преку кои корисниците можат да работат NVIDIA со висока дефиницијата за аудио картички и кодеци е неверојатна. Дефинитивно ќе испорача одличен аудио квалитет на речиси секоја верзија на Windows; Vista, XP (64-битни), Windows 7 (и 32-битни и 64-битни верзии), меѓу другото.

Преку нивните специјално дизајнирани графички процесори, единица што обработуваграфика и манипулира со меморијата на вашиот систем за да го подобри создавањето на слики или видеа , со нивните внатрешни аудио кодеци, NVIDIA аудио системот со висока дефиниција покажува дека дошол до подиумот. Бидејќи е интегрирана во графичката картичка, аудио картичките NVIDIA обезбедуваат одличен квалитет на звукот со нивниот внатрешен контролер за звук, додека поврзувањето HDMI е дозволено со помош на нивните специјални аудио кодеци, кои овозможуваат извонреден квалитет и за графиката и за звуците.

Исто така види: Водич за светлосни кодови на Cisco Meraki (AP, Switch, Gateway)

Важно е да забележите дека аудио-картичките на NVIDIA не поддржуваат аналогни верзии на аудио. Сепак, секој компјутер или лаптоп во денешно време доаѓа со вграден аудио систем што ги репродуцира повеќето форми на аналогно аудио.

Недостаток е тоа што аналогниот звук претставува суштинска карактеристика кога станува збор за поврзувањето помеѓу слушалките , звучниците и микрофоните со компјутерот или лаптопот. Затоа, имајте го тоа на ум кога одлучувате која звучна картичка подобро се вклопува во она што го барате од аспект на аудио.

Друга значајна карактеристика на аудио-картичките NVIDIA со висока дефиниција е нивната компатибилност со повеќе аудио канали, што носи многу напредни аудио формати, како што се оние во Blu-Ray сликите. Ова дефинитивно ќе обезбеди поголемо аудио искуство и во квалитет и во перформанси . И најдоброто нешто во сето ова е што нема потреба од неконвенционални и тешко достапни кабли за поврзување со вашиотHDTV.

Постојано е да користите HDMI кабел за да ја поврзете вашата NVIDIA HD аудио картичка – која е веќе интегрирана во графичка картичка – со кој било телевизор со висока дефиниција за едноставно уживање неверојатно искуство на рационализиран пристап до аудио и видео датотеки со висока дефиниција.

Постои дури и функција за оптимизација за 1080 дисплеи со NVIDIA аудио драјвер со висока дефиниција и неговиот интегриран контролен панел , оставајќи за ваша погодност, дефинициите за аудио поставките, кои многу веројатно ќе бидат автоматски подесени на стандардната конфигурација на уредот што ќе го изберете да се поврзете со вашиот компјутер или лаптоп. Во секој случај, доколку сакате да ги промените поставките, само проверете дали звукот доаѓа од аудио картичката NVIDIA со висока дефиниција (а не од вашиот телевизор или друг уред, и пристапете до контролната табла за да го дотерате до совршенство.

Сепак, внимавајте на редовното ажурирање на вашите NVIDIA аудио драјвери и кодеци со висока дефиниција со цел да се одржи одличниот јасен и мазен звук што вашиот систем може да го обезбеди доколку работи со најновите компоненти. компаниите одвреме навреме ги нудат најдобрите решенија или функции за уште повеќе да ги подобрат аудио искуствата на корисниците, затоа внимавајте на новото од NVIDIA.

Покрај тоа, корисниците пријавиле намален квалитет на аудио употреба на кабли подолги од дванаесет стапки, како и HDMI прекинувачи, аудио приемниции/или KVM, кои главно прикажуваа пониска верност на оригиналните аудио датотеки.

Додека и двата провајдери ветуваат дека ќе испорачаат аудио искуства со висока дефиниција , и со тоа што може да бидат и во на исто ниво, разгледајте ги и лошите страни како фактори пред да го изберете совршениот аудио систем за вашиот нов компјутер или лаптоп.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.