Која е карактеристиката на играта со мала доцнење од Vizio?

Која е карактеристиката на играта со мала доцнење од Vizio?
Dennis Alvarez

визио со ниска латентност на играта

Како што сите знаеме, ако се занимавате со игри, квалитетот на опремата што ја користите е најважен за целото искуство. Ако некој има подобро поставување од вас, шансите се дека неговата брзина на реакција ќе биде подобра, давајќи му малку предност.

Истото важи и за интернет конекцијата што ја користите. Но, не многу луѓе ќе бидат свесни дека телевизорот што го користите може да ви даде предност. Од таа причина, многу гејмери ​​избираат да ги поврзат своите конзоли со Vizio телевизорите.

Како и практичноста да се има голем екран за подобрување на видливоста, телевизорите Vizio исто така имаат специфични поставки за малку повеќе да го подобрат искуството за играње. Една од овие карактеристики е поставката за латентност на играта.

Но, не многу луѓе се точно сигурни дали ова многу помага. Всушност, се чини дека на многу луѓе не им е јасно што точно прави. Значи, за да дојдеме до дното, ги ставаме нашите капи за истражување. Следново е она што го дознавме!

Што е Game Low Latency од Vizio?

Прво, треба да се забележи дека оваа функција е вградена во популарната Серија Vizio E од 2017 година. Тие велат дека штом ќе се вклучи функцијата, искуството со игри на нивните корисници ќе се подобри.

Меѓутоа, можеби нема да работи на начинот на кој би очекувале. На пример, режимот на слика не го менува доцнењето на влезотпоставувања. Значи, мислиме дека најдобрата опција е прво да се префрлите на калибрираниот темен режим, а потоа да ја вклучите функцијата за мала латентност на играта.

Сето тоа што е кажано, ако треба да ја вклучите поставката за ниска латентност на играта, задоцнувањето на влезот драстично ќе се подобри, со што сè ќе се заостри значително. Исто така, треба да се знае дека секоја HDMI порта на Vizio TV ќе има исто ниво на доцнење на влезот.

Ниту еден не е „подобар“ од другиот за играње. Општо земено, доцнењето на влезот на телевизорот Vizio е прилично мало во споредба со другите брендови од тој вид. Дополнително на тоа, малото доцнење на влезот останува ист за сите режими на слика и влезови.

Значи, кога ќе ја вклучите функцијата за ниска латентност на играта на вашиот Vizio, доцнењето на влезот нема да влијае на кој било начин .

Покрај ова, треба да се забележи дека латентноста и заостанувањето често се врзани едно со друго. Значи, ајде да зборуваме за елементот на задоцнување. Едно нешто што треба да се знае е дека функцијата за јасна акција на телевизорот Vizio всушност ќе го зголеми доцнењето, но не на кој било начин што е доволно драматичен за навистина да се забележи.

Значи, ако ја претпочитате таа функција, навистина немате за што да се грижите. Еве една работа што може да изненади неколку од вас: времето на задоцнување (влез) ќе биде повисоко кај различни модели и поголеми големини на Vizios.

Да елаборираме за ова, 65-и 70-инчните модели на Vizio телевизори ќе имаат повисоки времиња на задоцнување, со што ќе се даде помала латентност. Значи, ако сте навистина сериозен гејмер кој претпочита да игра игри со брзо темпо, треба да се забележи дека ќе добиете повеќе заостанување со овие. Од друга страна, ќе добиете и подобра латентност.

Објаснето е доцнење

На вашиот Vizio, секогаш можете да изберете да ја користите поставката за ниска латентност на играта. Ако се прашувате колку е ефикасна функцијата, таа всушност ќе го подобри искуството за играње за вас - но само малку. Во овој момент, веројатно би било најдобро да објасниме што точно е латентност и како функционира.

Дефиницијата за латентност е времето потребно за сигналот да патува до и од одредена дестинација. За да се измери ова, компјутерската единица ќе испрати информативен пинг до серверот и потоа ќе го измери времето потребно за сигналот да се врати од споменатиот сервер.

Значи, во овој случај, можеме да ја видиме таа помала латентност стапките би биле подобри за гејмерите бидејќи доцнењето помеѓу и преземените активности и резултатот од наведеното дејство што се појавува на екранот би се намалиле.

Така, добивате чувство како да сте всушност 100% во моментот за разлика од само притискање на копчињата и надеж дека системот ќе го регистрира доволно брзо.

Значи, ако се случи да се занимавате со брзо темпо онлајн игри и играјте игри како што се Call of Duty и Overwatch, токму тоа е онатреба да барате. Во тактичките или игрите базирани на пресврт, тоа навистина нема да биде воопшто важно.

Исто така види: Технолошката корпорација Liteon на мојата мрежа

Последниот збор

Кога користите Vizio за игри, гејмерот ја има контролата дали да се имплементираат овие поставки за ниска латентност или не. Ако играте игри со повеќе играчи, топло ви препорачуваме да ја искористите оваа функција, бидејќи тоа ќе направи разлика.

Исто така види: Што значи депозит за VM во Verizon?

Дури и ако брзината на реакцијата не може да се измери со голо око, вашите одлуки ќе да се имплементира за дел од секундата побрзо, да ви даде малку предност што можеби не сте сфатиле дека ви е потребна.

Затоа, пробајте го со одење во менито за поставки на нашиот Vizio ТВ и видете дали на крајот ќе добиете подобри резултати со текот на времето. За малку ќе се обложиме дека ќе го сторите тоа. Сега, зависи само колку се брзи вашите сопствени брзини на реакција.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.