Кој е претпочитаниот тип на мрежа за Verizon? (објаснето)

Кој е претпочитаниот тип на мрежа за Verizon? (објаснето)
Dennis Alvarez

Претпочитан тип на мрежа Verizon

Во последно време, завршивме со пишување неколку водичи за помош на мрежата на Verizon. Меѓутоа, денес е време да се направи нешто малку поинаку.

Гледајќи дека има неколку од вас таму кои изразија мала конфузија за тоа кој тип на мрежа е најдобар за користење во даден момент. И, овие видови работи се всушност навистина важни ако сакате да бидете сигурни дека ја имате најдобрата можна покриеност во кое било дадено време.

Со оглед на тоа што, во овој сè поповрзан свет во кој живееме, може да биде многу важно да бидете сигурни дека сте достапни за разговор во која било точка, мислевме дека ќе ви разјасниме неколку работи.

Значи, имајќи го тоа на ум, ако на било кој начин се сомневате во каков тип на мрежа треба да користите , вие сте на вистинското место! Сè што треба да знаете за типовите мрежи е објаснето подолу, на едноставен англиски јазик!

Што треба да користам како претпочитан тип на мрежа на Verizon?

Првото нешто што треба да знаете за изборот на тип на мрежа е дека нема точен или погрешен одговор. Наместо тоа, навистина зависи од тоа каде ќе се најдете и што точно се обидувате да направите со вашиот телефон .

Значи, со тоа што е кажано, ајде да навлеземе во секој од достапните типови на мрежи и кога е најдоброто време за нивно користење.

Глобална

Како што сугерира името, типот на глобалната мрежа е оној што ќе сакате да го користите ако навистина треба да го имате најдобриот можен сигнал, без разлика каде се наоѓате во светот.

Секогаш кога ќе ја изберете оваа, ќе можете да се поврзете со сите модерни мрежни технологии и структури кои се достапни во регионот во кој сте се нашле. Но, постојат секогаш ќе бидат делови од светот кои нема да ги имаат овие работи на место.

За среќа, опцијата за глобална мрежа е прилично интуитивна во оваа смисла. Наместо целосно исклучување во овие ситуации, вашиот уред автоматски ќе се обиде да се поврзе со која било друга технологија и мрежни конфигурации.

Не работи 100% од времето, но ви дава одлична шанса да добиете некаков сигнал речиси насекаде.

LTE /CDMA

За разлика од начинот на кој функционира горенаведениот тип мрежа, Овој тип најдобро се користи само кога не можете да добиете пристоен сигнал на многу специфична локација .

Исто така види: Зошто го гледам Cisco SPVTG на мојата мрежа?

Во суштина, ваквите ситуации се предизвикуваат кога областа во која се наоѓате има неколку различни типови мрежи кои ефикасно работат едни против други и се натпреваруваат за простор.

Значи, за овие незгодни ситуации, најдоброто нешто за него е да се одлучат за LTE/CDMA поставките восо цел да го добиете најдобриот квалитет на сигналот што можете. Како споредна забелешка, ова е исто така поставката што би ја користеле за 4G интернет .

LTE/GSM/ UMTS

Ако се движите многу наоколу, без сомнение ќе имате забележа дека има различни типови на поврзување и мрежи достапни во одредени области. Ова може да ве натера да се борите да го пронајдете вистинскиот и да морате пречесто да се префрлате меѓу нив за удобност.

Затоа, наместо да трошите премногу од вашето драгоцено време, најдобро е прво да ја испробате опцијата „безбедна“ . На одредени локации, ако погледнете доволно внимателно, ќе забележите дека единствениот тип на мрежа што ќе работи е GSM/UMTS.

Да елаборираме што всушност значат овие типови на мрежи; GSM мрежата е глобален систем и дефинитивно треба да ја барате кога сте на пат во странство. Во случајот со UMTS, ова е 3G мрежа и универзален систем.

Како да знам кој да користам?

Ако се случи да се најдете во позиција каде што секогаш се базирате во Соединетите Американски Држави, можете доста да користите кој било од овие типови на мрежи. Во оваа поставка, вашиот паметен телефон е речиси загарантиран да функционира правилно на типот на мрежата LTE/CDMA.

Но, ако имате навика да патувате, ситуацијата малку се менува. Во овој случај, веројатно ви е подобро да ја користите мрежата LTE/GMS/UMTS каковашиот стандарден.

За среќа, повеќето телефони се доволно интуитивни што всушност автоматски ќе се префрлат на овој тип мрежа кога ќе дојде глобалната мрежна конфигурација. наведено во отворањето на овој член; не постои правилно или погрешно или универзално правило кога станува збор за типови на мрежи.

Сега, време е да разговараме малку повеќе за претпочитаниот тип на мрежа за Verizon, u пејте го типот LTE/CDMA мрежа на Verizon . За нас, ова е прилично паметен избор бидејќи се чини дека скоро секогаш има пристојна покриеност. Згора на тоа, исто така троши помалку од вашата батерија.

Едно нешто што вреди да се има предвид е дека, ако користите телефон на Verizon, тој стандардно ќе се префрли на глобалната мрежа. Но, секогаш можете да го промените тоа рачно за да одговара на типот на мрежата на земјата што ја посетувате.

Како да го промените вашиот тип на мрежа

Разговаравме многу за тоа каков тип на мрежа да се користи во која било дадена точка. Сепак, ова не е многу добро за вас ако не знаете како да се менувате меѓу нив. Значи, за да научите како да го направите тоа, само следете ги чекорите подолу.

  • Прво, отворете ги поставките на телефонот
  • Потоа, преминете на мрежа и интернет
  • Одете во опцијата за мобилна мрежа
  • Потоа одете во претпочитаниот тип на мрежа
  • Оттука, одберете кој билопоставките се совпаѓаат со локацијата на која се наоѓате и не заборавајте да зачувате кога ќе завршите

Уште една работа што треба да ја земете предвид додека патувате е дека мрежите на меѓународните оператори ќе бидат избрани од вашиот телефон автоматски.

Значи, ако сакате да го отфрлите ова, ќе треба или рачно да ги промените поставките или преку апликацијата за управување со конекции. Ако не сте го направиле ова претходно, само следете ги чекорите подолу.

  • Прво, отворете ја апликацијата за управување со конекции
  • Следно, отворете ги мрежните поставки
  • Од паѓачкото мени, изберете го типот на мрежа што ви треба

Последниот збор

Исто така види: Сателитот Orbi не се поврзува со рутер: 4 начини да се поправи

Значи, тоа е отприлика за овој напис за типовите мрежи на мрежата на Verizon. Сепак, имаме еден предупредувачки совет да ви дадеме пред да го завршиме ова.

Тоа е, ако случајно користите Microsoft Surface 3, силно би ве советувале да не го користите типот на мрежата LTE/CDMA бидејќи не е поддржан.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.