Како да знам дали мојот Vizio има SmartCast?

Како да знам дали мојот Vizio има SmartCast?
Dennis Alvarez

>Бидејќи работи со поврзување два уреди, ќе ви треба апликацијата SmartCast инсталирана и на вашиот паметен телевизор Vizio и на вашиот мобилен телефон, или лаптоп, таблет - во основа, без оглед на компатибилен уред од кој ќе изберете да пренесувате.

Исто така види: Мониторот не работи во оптимален режим: 3 начини да се поправи

Ако сакате да бидете сигурни дека вашиот Vizio Smart TV има функција SmartCast, едноставно посетете ја официјалната веб-страница на компанијата, кликнете на картичката Телевизори и пронајдете го вашиот телевизор на списокот. Можете дури и да ги користите филтрите за побрзо да го лоцирате.

Откако ќе го најдете вашиот паметен телевизор во списокот, кликнете на него и страницата ќе ви ги прикаже сите спецификации и претходно инсталираните апликации што доаѓаат со вашиот паметен телевизор.

Друга опција за проверка е едноставно да погледнете во задниот дел на вашиот Vizio Smart TV и да проверите дали има етернет порта на него. Иако само поновите модели ја нудат оваа форма на поврзување на интернет, оваа опција изгледа попрактична од посетата на веб-локацијата и прелистувањето низ толку многу модели на Smart TV додека не го најдете вашиот.

На крај, проверете дали и вашиот Vizio Smart TV и уредот од кој сакате да пренесувате се поврзани со вашата домашна Wi-Fi мрежа. Имајте на ум дека функцијата SmartCast ќе работи само ако двата уреди се поврзани на ист Wi-Fiмрежа .

Преку главното мени на вашиот Vizio Smart TV можете да проверите дали телевизорот е поврзан на Wi-Fi, како и дали е поврзан на истата мрежа како и вашиот уред за стриминг.

Исто така види: Како да добиете Netflix на Verizon Fios TV?

Што се однесува до вашиот паметен телефон, таблет, лаптоп, компјутер или кој било друг компатибилен уред од кој сакате да пренесувате, ќе биде потребна и ажурирана верзија на SmartCast.

Погрижете се да контактирате со App Store , Play Store, Microsoft Store или која било платформа што ја користи вашиот уред за преземање апликации и добивање на најновата верзија на апликацијата SmartCast .

Поради проблеми со компатибилноста, вашиот Smart TV исто така треба да биде активирање на најновата верзија на апликацијата SmartCast , во спротивно ќе постои ризик дека поврзувањето нема да биде правилно воспоставено.

Доколку ги следите чекорите споменати погоре и сè уште не можете да извршите соодветна конекција преку SmartCast, погрижете се да контактирајте ја поддршката за корисници на Vizio. Нивните високо обучени професионалци ќе бидат среќни да ве водат низ целиот процес и да уживате во вашето искуство со пренос за кратко време.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.