9 чекори за префрлување од HD во SD на чинија

9 чекори за префрлување од HD во SD на чинија
Dennis Alvarez

како да се префрлите од HD на SD на чинија

Некои луѓе избираат да гледаат SD наместо HD поради некои добри причини. Па, ако сте еден од тие луѓе, тогаш треба да го промените екранот од HD во SD и можете да одите на промена со овие лесни чекори.

Вашата мрежна услуга Dish ви овозможува да изберете помеѓу HD и SD канали обезбедувајќи ви поставка во вашиот ресивер што ви овозможува да изберете помеѓу кој било од нив. Со оваа опција, можете да одлучите кои канали сакате да ги прикажувате на екранот на вашиот телевизор или HD или SD. Можете исто така да одите и на двете во исто време, што е генерално стандардната поставка.

Како да се префрлите од HD на SD на сад?

 1. Прво, мора притиснете го копчето Мени што е присутно на далечинскиот управувач DISH.
 2. Со притискање на копчето за мени ќе се појави главното мени за вас на вашиот телевизор.
 3. Сега, откако ќе стигнете до главното мени, мора да притиснете 8 што е Преференци и 1 што се однесува на Формат на водич.
 4. Сега можете да одите на Промена со избирање на вашите претпочитани канали од HD во SD.
 5. На овој начин повеќе нема да морате гледајте кој било HD канал додека не ги промените поставките на ист начин.
 6. Сепак, ако сè уште гледате некои HD канали дури и кога сте само на SD, тогаш мора да проверите дали го извршувате двоен режим или дали сте го претвориле ресиверот во еден режим
 7. За да проверите дали ресиверот е во единечен режим,мора да го притиснете копчето за замена. Ако приказот на вашиот екран се промени, тогаш работите во еден режим.
 8. Можете и да го промените вашиот водич во Мои канали и тоа ќе го реши и вашиот проблем.
 9. Ако сè уште не можете да ја завршите задачата, тогаш можете да ја контактирате поддршката за корисници за да можат професионалните инженери да се справат со ова прашање наместо вас.

Откако ќе ја промените вашата претпочитана опција за SD, само тогаш може исто така да го промени форматот на вашиот екран за да можете да примите слика со добар квалитет на екранот. Кога гледате телевизор без разлика дали е HD или SD, главната улога игра форматирањето на екранот.

Чекори за форматирање на големината на екранот.

Исто така види: Arris S33 vs Netgear CM2000 - Купи со добра вредност?
 • На вашиот далечински управувач за садови, има копче за форматирање на долниот лев агол на далечинското во близина на опцијата 7 копчиња.
 • Можете лесно да ја изберете големината на екранот што ја барате бидејќи има само неколку од нив.
 • Неколкуте опции што се достапни надвор од големината на екранот се нормални, растегнување, зумирање и делумна просторија.

Нормално

Тоа го прави не ја менувајте големината на екранот на поголема или помала и најдобро функционира за HD каналите бидејќи го зачувува квалитетот на сликата. Може да работи одлично и за SD канали

Stretch

Оваа опција не е погодна за HD, но може да работи со SD канали.

Зумирање

Оваа опција ќе зумира во форматот на екранот и може да предизвика сечење на кој било раб. Тоаможе да работи и со режим само SD.

Делумна соба

Ова е најдобриот режим за SD канали и го сече само долниот или горниот дел од екранот.

Се надеваме дека овој блог ви помогна да се префрлите од преференци за HD само на SD.

Исто така види: Телевизорот Magnavox нема да се вклучи, црвено светло вклучено: 3 поправкиDennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.