6 начини да се поправи оптималниот далечински управувач кој не работи

6 начини да се поправи оптималниот далечински управувач кој не работи
Dennis Alvarez

оптималниот далечински управувач не работи

Иако постојат многу различни опции за компаниите за домашна забава, толку многу од нас одлучија да се одлучат за услугата на Optimum. За нас, ова е знак за нивниот својствен квалитет. Тие постојано обезбедуваат услуга од висока класа по пристојни цени, со многу опции за избор.

Исто така види: Како да го вклучите копчето WPS на рутерот за спектар

Сепак, во последно време, се чини дека се повеќе и повеќе од вас пријавуваат проблем со најосновните дел од целата услуга – далечинскиот управувач што управува со него. Откако се откажавте за услуга како оваа, може да биде прилично лудо да се откаже сето тоа само затоа што далечинското го изневерува тимот.

И токму затоа решивме да одвоиме време да го составиме овој мал водич за решавање проблеми за да ви помогнеме да го поправите. Значи, ајде да се заглавиме директно во тоа!

Поправете го оптималниот далечински управувач што не работи

  1. Проверете дали Bluetooth е правилно поставен

Првата работа што треба да ја знаете за вашиот далечински управувач Optimum е дека потребен е Bluetooth за да работи. Тоа е затоа што е дизајниран со IR конфигурација. Значи, во повеќето случаи, целата причина за проблемот ќе биде тоа што Bluetooth не е вклучен преку далечинското. Кога тоа ќе се случи, едноставно нема да работи за вас.

Токму затоа го препорачуваме ова како прв чекор. Ќе треба да одите и да го спарите далечинското со телевизоротповторно пред да продолжите со ова упатство. Со оглед на тоа како секое поставување е различно, ќе мораме да ви предложиме да го проверите прирачникот на вашиот телевизор за неговите методи за спарување.

  1. Ниско ниво на батерија

Многу луѓе мислат дека батериите едноставно ќе продолжат да работат совршено додека денот кога конечно снема. Но, тоа воопшто не е така. Она што се случува наместо тоа е дека перформансите на уредот што го напојуваат постепено ќе почнат да се намалуваат, понекогаш правејќи некои прилично чудни работи при излезот.

Значи, што би препорачале да направите за целосно да го исклучите ова е да ги промените батериите за сосема нови. Уште подобро од тоа би било да купите реномирана марка.

Да, тие може да чинат многу повеќе од основните, но тие траат многу подолго и на крајот стануваат добра вредност со текот на времето. Алтернативно, батериите што се полнат се секогаш пристојна опција.

  1. Проблеми со кутијата, а не со далечинскиот управувач

Тоа е логично дека ако сте со користење на далечински управувач Optimum, мора да користите и кутија Optimum со него, нели? Па, кога има два или повеќе уреди кои се во игра, може да испадне дека е оној за кој најмалку сте очекувале дека е виновникот. Да се ​​исклучи таа можност целосно, првото нешто што ние ќе направиме е да го рестартираме полето.

Рестартирањето на полето ќе избрише секоја грешка штоможе да предизвикува проблеми со поврзувањето меѓу кутијата и далечинското. Како функционира ова е дека рестартирањето на кутијата ќе предизвика таа да се реконфигурира и повторно да се постави од нула, па ако проблемот е предизвикан од некаков пропуст во конфигурацијата што доведе до тоа далечинското не беше правилно откриено, ова треба да го реши. 2>

Рестартирањето на кутијата е супер едноставна работа. Сè што треба да направите е да го извадите кабелот за напојување. Потоа, едноставно оставете го да стои таму најмалку 10 минути без да влегува струја. После тоа, само вклучете го повторно и секвенцата за рестартирање ќе биде завршена.

  1. Неточни поставки на далечинскиот управувач

До сега, ако сте ја рестартирале кутијата, сте ги смениле батериите и сте се увериле дека Bluetooth работи, може да почнете да се сметате себеси за малку несреќни. За многумина, проблемот требаше да биде надминат до сега.

Не грижете се, имаме едно последно едноставно решение пред да треба да го подигнеме нивото! За оваа поправка, само ќе се увериме дека спарувањето помеѓу кутијата и далечинското е во ред.

За да го направите ова, прво ќе треба да ги отворите поставките и потоа притиснете го копчето за почеток. Следно, ќе треба да ја притиснете претпочитаната опција а потоа изберете „спари го далечинското со кутијата“.

Она што сте го направиле, ќе има низа предупредувања на екранот кои ќе ве водат низ остатокот од процесот. На крајот, ќетреба да истовремено притиснете и задржете ги копчињата 7 и 9 за да ги спарите двата уреди.

  1. Фабричко ресетирање

Овој чекор најдобро се смета за поагресивен и повеќе ефикасен начин за рестартирање на кутијата. Апсолутно е одличен во ослободувањето од грешки и дефекти; сепак, тоа има голема цена. Ресетирањето на фабричките поставки ќе избрише многу податоци што се зачувани на кутијата. Во суштина, тоа ќе биде како денот кога за прв пат сте го добиле повторно - целосно празен лист.

Значи, имајќи го тоа на ум, еве како да одите за тоа ако сакате да го одите овој пат. На секое поле, има копче за ресетирање. Сепак, не е едноставен случај само да се притисне копчето и тоа автоматски ќе се ресетира. Треба да го притиснете надолу и држете го околу 15 секунди пред да работи.

Исто така види: Како да се оневозможи сепаратор за приватност на рутер?

Претпоставуваме дека ова е безбедносна карактеристика, за да ги спречиме луѓето да го прават тоа случајно. Откако тоа ќе се направи, кутијата ќе го изврши своето ресетирање. Од овој момент, сè што треба да направите е да го спарите далечинскиот управувач и од таму сè треба да работи добро.

  1. Контактирајте со Optimum

Ако ниту еден од горенаведените поправки не направи ништо за да го реши проблемот, веројатно е дека проблемот не би можел да се реши од удобноста на вашиот дом. Значи, дефинитивно сте имале малку среќа во тој поглед. За нас, единствениот логичен начин на дејствувањеод тука е да упатете до продавницата Optimum и да ги натерате да ја разгледаат за вас.

Нашето образложение за ова е дека ќе има вработени кои претходно се занимавале токму со ова прашање (тоа е вообичаено прашање). Значи, тие треба да бидат способни да го поправат тоа имајќи предвид дека ќе имаат знаење од инсајдерски компании. Како точка на интерес, се чини дека секогаш е подобро да резервирате состанок наместо само да одите.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.