4 начини да се поправи Samsung Smart View Не е пронајден проблем со ТВ

4 начини да се поправи Samsung Smart View Не е пронајден проблем со ТВ
Dennis Alvarez

Samsung smart view не е пронајден телевизор

Да не сте слушнале за Samsung изгледа дека е невозможно во денешно време. Тие се една од водечките технолошки компании во светот и го задржаа тој статус така што секогаш наоѓаа начин да го подобрат вашето дигитално искуство до нови и претходно неискусни нивоа.

Со нивните телевизори, го добивате најдоброто HD резолуција, неверојатен квалитет на звукот и сите најнови функции што можете да ги добиете.

Исто така види: 4 начини да се поправи Verizon ONT Fail Light

Во огромната палета на производи што Samsung ги нуди, можете да најдете паметни телевизори што работат на оперативниот систем Android. Секоја од нив има куп одлични карактеристики кои се направени специјално за да го максимизираат вашето уживање и удобност.

Заедно со видео и аудио со највисок квалитет, можноста да бидете во тек со најновите технолошки достигнувања е она што ги прави паметните телевизори Samsung омилени на купувачот.

Samsung Smart View Нема грешка пронајдена ТВ

Меѓу многуте неверојатни опции што ги имате на паметните телевизори Samsung, можете да најдете Функцијата Smart View на Samsung . Оваа функција ви дава можност да ги поврзете вашите уреди и да проследувате содржини на вашиот телевизор Samsung без да мора физички да го поврзувате телефонот или компјутерот со вашиот телевизор.

Таа дури и ви овозможува да го користите телефонот како далечински управувач.

Сè што треба да направите за да ја користите оваа функција е да ја преземете апликацијата Samsung Smart View на уредот од кој сакате да проследувате содржина, а потоа можете слободно да ја користитетоа колку сакате.

Иако ова е многу удобен начин за гледање телевизија и пренос на вашите медиуми, сепак може наидете на некои проблеми што може да ви го расипат искуството. проблем со кој се занимаваа некои корисници е грешката „Не е пронајден ТВ“.

Ако ја добивате оваа порака на вашиот паметен телефон додека се обидувате да ја користите апликацијата Samsung Smart View, еве неколку работи што можете да ги направите за да се обидете да ја поправите.

  1. Проверете дали сте го поставиле правилно

Ако вашиот телефон Samsung не може да го најде вашиот телевизор кога се обидувате да се поврзете, можно е тоа има проблем со конфигурациите на вашиот телевизор или вашата апликација. Кога ја поставувате апликацијата, мора да бидете сигурни дека овозможите неколку опции за таа да може да работи правилно.

Значи, ако ја гледате оваа порака на вашиот уред, ќе сакате да проверете ги поставките на вашата апликација. Првото нешто што ќе сакате да направите е да ја отворите апликацијата Samsung Smart View на вашиот телевизор.

Одете во поставки и проверете дали сте дозволиле вашиот телевизор да биде виден од други уреди. Ако оваа функција сè уште не е овозможена, погрижете се да го сторите тоа. Откако ќе го направите тоа, вашиот телефон треба да може да го пронајде вашиот телевизор и да се поврзе со него прилично лесно и ќе можете да уживате во сите придобивки што ги нуди оваа апликација без дополнителни проблеми.

  1. Проверете дали двата уреди се на иста мрежа

Како што веќе рековме, виетреба да бидете сигурни дека сте ги поставиле правилно вашите уреди за оваа апликација да може да работи. Истиот услов важи и за вашите мрежни поставки. Samsung Smart телевизори може да се поврзат на интернет, и за многу функции, всушност е неопходно вашиот телевизор да има интернет конекција.

Значи, за функцијата Samsung Smart View да може за да работите на вашиот телевизор, мора да бидете сигурни дека вашиот телевизор има добра и стабилна интернет конекција.

Другата работа што ќе сакате да ја проверите е дали уредот од кој пренесувате содржина е поврзан на истата мрежа како и вашиот телевизор Samsung. Вашиот уред нема да може да го најде вашиот телевизор ако е поврзан на различни мрежи.

Затоа, погрижете се да ги поврзете и двете на истиот. Откако ќе се уверите во тоа, едноставно освежете ја апликацијата и на телефонот и на телевизорот и проблемот што го имавте треба да го нема.

  1. Оневозможете ја вашата VPN

Друга работа што може да предизвика проблеми со функцијата Samsung Smart View е вашата VPN. Ако имате VPN на кој било од вашите уреди, тоа може да ја попречува вашата мрежа, што резултира со тоа што телефонот не може да го открие вашиот телевизор кога се обидувате да се поврзете.

Бидејќи VPN-ите создаваат приватна мрежа и маскирајте ја вашата IP адреса , апликацијата ќе ги гледа вашите уреди како да се поврзани на различни мрежи. Како несакан ефект на ова, нема да можете да го користите SamsungФункција Smart View на вашиот телевизор.

Значи, ако имате проблеми со функцијата Samsung Smart View, ќе сакате да проверите дали имате VPN на вашите уреди. имајте, погрижете се да го исклучите пред да се обидете да ги поврзете вашите уреди.

Ова ќе му овозможи на телефонот да го пронајде вашиот телевизор и проблемот треба да се реши. Исто така, погрижете се повторно да го вклучите VPN-то откако ќе завршите со користење на оваа функција бидејќи тоа е најдобриот начин да се заштитите од хакери и протекување податоци.

Исто така види: Споредување на етернет со DSL
  1. Ажурирајте ја апликацијата

Друга работа што луѓето имаат тенденција да ја занемаруваат што може да ги предизвика овие проблеми е застарената верзија на апликацијата . Не е апсолутно неопходно да ја имате најновата верзија на апликацијата за таа да работи, но дефинитивно се препорачува да ја ажурирате од време на време.

Со ажурирање на апликацијата, можете да се ослободите од сите грешки и дефекти што можеби се акумулирале со текот на времето. Ова ќе ги избрише шансите да наидете на проблеми додека ја користите функцијата Samsung Smart View. Ќе ги добивате и сите најнови подобрувања што се направени во новата верзија на апликацијата.

Значи, ако имате какви било проблеми со апликацијата, ние предложете да го ажурирате и погрижете се да го направите тоа на сите ваши уреди. Имањето на иста верзија на апликацијата на сите ваши уреди е од клучно значење за подобра врска.

При ажурирањето на апликацијата, најдобриот начин да го направите тоа е да прво избришете ја оваа апликација од вашите уреди. После тоа, едноставно одете во продавницата на Samsung и преземете ја најновата верзија од неа.

На овој начин, ќе се осигурате дека сите грешки се целосно исчезнати од апликацијата и дека ја имате најдобрата верзија на сите ваши уреди. Сега, ќе можете да ја користите апликацијата Samsung Smart View без никакви проблеми.

Последниот збор

Се надеваме дека овие методи ви помогнаа да го решите Samsung Проблем со Smart View „Не е пронајден телевизор“. Ако не, предлагаме да контактирате со тимот за поддршка на Samsung и да побарате помош од нив.

Внимателно објаснете со какви проблеми се занимававте и што сте се обиделе досега да го поправите, и тие, без сомнение, ќе ви помогнат да го решите вашиот проблем.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.