4 начини да се поправи Verizon ONT Fail Light

4 начини да се поправи Verizon ONT Fail Light
Dennis Alvarez

Verizon ONT Fail Light

Во последниве години, Verizon успеа да се инсталира како познато име низ целиот свет. Без разлика дали ги користите нивните услуги или не, ние сме прилично сигурни дека повеќето се свесни што прават и што имаат да понудат. Сепак, секогаш постои дебата што треба да се води кога компанијата ќе достигне популарност толку брзо како што тоа го направија.

Се поставуваат прашања за тоа дали нивната маркетинг кампања стои зад тоа или дали навистина заслужуваат толку голем дел од пазарот. Па, за нас, одговорот на ова е лесен.

Исто така види: Fox News не работи на Comcast: 4 начини да се поправи

Општо земено, откриваме дека луѓето имаат тенденција да избираат една услуга наместо друга. Односно, кога толку многу од вас имаат добро искуство со нивната услуга, лесно им е да го добијат бизнисот на вашите пријатели и семејството.

Генерално, откако напишавме неколку од овие дијагностички водичи за корисниците на Verizon, генерално откривме дека најдобриот начин да ги сумираме е тоа што тие се услуга од висока класа која е и доверлива и насочена кон потребите на сите видови клиенти. Така, ќе ви биде мило да знаете дека кога ќе се појават проблеми како овие, проблемот ретко е толку сериозен.

Денес, ќе дојдеме до дното на проблемот со кој без сомнение се соочувате ако го читате ова - Полето ONT на Verizon ви дава светло за неуспех.

Гледајте го видеото подолу: сумирани решенија за „VerizonПроблем ONT Fail Light“

Исто така види: Американските мобилни повици што не се одвиваат: 4 начини да се поправат

Гледајќи дека полето ONT на Verizon е одговорно за поврзување со мрежата, овој проблем навистина може да ја попречи вашата интернет конекција. Затоа, со оглед на тоа што никој не треба да плаќа за услуга што не работи, ајде да се обидеме да ја поправиме за вас што е можно поскоро.

Што ја предизвикува неуспешната светлина на Verizon ONT?

Ако претходно сте прочитале една од нашите написи, ќе знаете дека генерално сакаме да ги започнеме работите со објаснување што го предизвикува проблемот.

Причината зошто го правиме ова е за да знаете што точно се случува следниот пат кога ќе се случи и како да го поправите за кратко време. Во овој случај, светлото за откажување генерално ќе значи дека кутијата не добива доволно силен сигнал.

И, ако не го добива сигналот што му е потребен, ова ќе имаат огромно влијание врз ситуацијата со вашата поврзаност. Всушност, можеби нема да примате никаков сигнал во овој момент. Но, пред да се откажете од надежта, бидете сигурни дека овој проблем не е толку сериозен како што звучи.

Всушност, најверојатно можете да го поправите ова од удобноста на вашиот дом без никакви технички вештини. Значи, сега тоа е згрижено, ајде да се заглавиме во тоа!

1) Лошо време

Нашата прва поправка е не е толку многу поправка колку што е објаснување за тоа што може да влијае на вашата услуга. Во деновите кога имате тешки временски услови вово вашиот регион, условите може да имаат негативни ефекти врз влакната и способноста на кабелската мрежа да ја врши својата работа. Во уште полоши денови, исто така е сосема можно да се зафатат линиите од појдовниот пол .

Секако, кога тоа ќе се случи, нема многу што можете да направите за тоа. Навистина, сè што можете да направите е да почекате и на крајот проблемот ќе го решат техничарите во Verizon. Меѓутоа, ако не искусувате услови како овие, време е да преминете на следниот чекор.

2) Обидете се да го рестартирате кутијата

Многу често, самиот проблем може да биде само привремен дефект. Во повеќето случаи, ова е најдобрата позиција за вас доколку очекувате брзо да ја поправите. Ние го кажуваме ова, бидејќи 90% од времето проблемот може да се реши со едноставно рестартирање.

Општо земено, рестартирањето на кој било технолошки уред е одличен начин да се отстранат сите дефекти или грешки што можеби се акумулирани со текот на времето. И, како дополнителен бонус, тоа е навистина лесно да се направи.

За да го рестартирате вашиот ONT кутија, сè што треба да направите е да го исклучите кабелот за напојување од неговиот извор на енергија. Додека го правите ова, треба да ги извадите и сите други кабли; вашиот етернет и интернет се вклучени . Само погрижете се прво да ги извадите каблите за напојување и тоа е единственото нешто што е важно.

Потоа, само не правете ништо некое време. Тоа ќе потрае околу 2 минутиза да стапи на сила рестартирањето. Во секој момент после тоа, следното нешто што треба да направите е прво да ги приклучите интернет и етернет каблите. Откако тоа ќе заврши, време е да повторно да го приклучите кабелот за напојување.

Во повеќето случаи, треба да забележите дека сè ќе почне да работи како нормално откако ќе се загрее и започне. Ако не, време е да преминете на следниот чекор.

3) Губење на сигналот

Ако во овој момент проблемот сè уште не е поправен и светлото за откажување сè уште работи нагоре, шансите се прилично добри дека проблемот е предизвикан од губење на сигналот. Општо земено, овој специфичен проблем, кога се чини дека доаѓа од никаде, најверојатно е резултат на проблем со давателот или дека кабелот може да се оштети.

Затоа, за почеток, повторно би препорачале да ги рестартирате модемот и вашиот рутер. Меѓутоа, овој пат, кога ќе ги извадите каблите и повторно ќе ги приклучите, погледнете ги одблизу. Работите на кои треба да внимавате се излитени жици и отворена внатрешна работа.

Ако забележите нешто што не изгледа баш како што треба, препорачуваме да го замените кабел веднаш и обидете се повторно. Каблите не се направени за да траат вечно, така што овие работи треба да се очекуваат од време на време.

4) Повикајте техничар

За жал, ако ниту еден од горенаведените совети навистина не се применуваза вашиот конкретен случај, може да има нешто многу посериозно во игра. Во овој момент, ќе треба да имате високо ниво на експертиза за да можете да го поправите ова без помош.

Значи, единствениот начин на дејствување што има смисла овде е да се повикате Verizon и да ги испратите кај техничар. Во оваа фаза, проблемот најверојатно е со хардверот самиот, па најдобро е некој кој е добро упатен во овој конкретен проблем да го испита дополнително.

Потоа најверојатно ќе ви ја проверат кабелската и мрежната инфраструктура и релативно брзо ќе го дијагностицираат проблемот.

Последниот збор

За жал, горенаведените совети се единствените што можеме да ги откриеме и кои разумно би можеле да очекуваме мнозинството луѓе да ги прават од дома. Надвор од нив, потенцијално влегувате во некоја ризична територија каде што би можеле целосно да ја уништите вашата опрема ако не знаете што точно правите.

Тоа е кажано, секогаш постои можност да сме пропуштиле нешто што едноставно не ни изгледало очигледно во моментот на пишување. Значи, ако наидовте на друг метод за решавање на овој проблем, ве молиме кажете ни за тоа во делот за коментари подолу. Сите сме уши!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.