Зошто го гледам Askey Computer Corp на мојата мрежа?

Зошто го гледам Askey Computer Corp на мојата мрежа?
Dennis Alvarez

askey компјутерски корпус на мојата мрежа

Со сите апарати што ги носат модерните домови, имањето доверлива интернет конекција е речиси задолжително. Од едноставен рутер, преку паметен телевизор или конзола за видеоигри до ултра-напреден фрижидер кој може да ја контролира вашата исхрана.

Од ден на ден, повеќе домашни апарати доаѓаат во виртуелната ера и бараат пристојни интернет конекција за извршување. Сигурно, во денешно време е прилично лесно и достапно да внесете брза и стабилна интернет конекција во вашиот дом, а операторите дури нудат пакети со телефонија, IPTV и мобилни планови.

Меѓутоа, поседувате брз и стабилен интернет врската ве прави мета на оние кои сакаат да нападнат и да добијат пристап до вашите лични или деловни информации. Некои ќе бараат броеви на кредитни картички и социјално осигурување, за да создадат лажни лични карти или да ви ги земат парите.

Во меѓувреме, други бараат деловни информации за да ги продадат на пазарот. Без разлика каква е намерата на напаѓачот, подобро е да се запознаете со безбедносните карактеристики на вашата безжична мрежа.

Исто така види: 6 поправки - постои привремен мрежен проблем што го спречува овозможувањето на функцијата за мобилниот жариште

Списоци со адреси MAC и IP

Една од карактеристиките повеќето модеми и рутери што ги носат е списокот со MAC и IP адреси, кои ги прикажуваат имињата и информациите на сите уреди и гаџети кои моментално се поврзани на вашата мрежа. Во случај да не сте толку запознаени со лингото овде, MAC значи Контрола на пристап до медиумите,и работи како ID за мрежа.

ИП адресата, од друга страна, е Интернет протокол, кој се однесува на идентификацискиот број на уредот или гаџетот. Така, ако се вратиме на безбедносните карактеристики, списокот со IP и MAC адреси што ви ги нуди мрежниот адаптер може да биде и ефективен показател за безбедносните услови на вашата Wi-Fi мрежа.

Со еден поглед, корисниците може да идентификува кои уреди треба да се поврзат на таа мрежа, а кои не треба да бидат на списокот.

Се разбира, за ова е потребно одредено знаење за имињата на уредите што ги поседувате и кои можат да се поврзат на интернет . Но, не секој поседува толку многу од овие уреди. Всушност, повеќето луѓе имаат само два или три од овие уреди, така што во случајот на просечниот човек, не би требало да биде тешка задача да ги следите нивните поврзани уреди.

Неодамна, некои корисници имаат пријавував дека пронашол неколку чудни имиња на списокот на уреди поврзани на нивните Wi-Fi мрежи, а повеќето од нив пријавиле дека имињата се прилично деловни.

Добар и актуелен пример е Askey Компјутерската корпорација, која е пријавена дека е присутна на многу списоци низ целиот свет.

Иако некои ја идентификуваат како можна закана, други не ја гледаат како повеќе од уред за кој едноставно не се свесни дека може да се поврзе на интернет или едноставен обид за бесплатно вчитување од пријателсосед.

Во секој случај, важно е да го проверите изворот на поврзаниот уред, бидејќи може да биде измама од напаѓач кој сака да ги добие вашите лични информации или да ви ги украде податоците на интернет.

Доколку се најдете меѓу овие корисници, издржете нè додека ви објаснуваме сè што треба да знаете за тоа чудно име на вашата листа на поврзани уреди.

Askey Computer Corp On My Network. Што да правам?

Прво, дозволете ни да сфатиме дека да се има чудно или неидентификувано име на списокот со уреди поврзани на вашиот Wi-Fi не е нужно штетно. Како што споменавме претходно, многу корисници кои пронајдоа чудни имиња на списоците на нивните Wi-Fi мрежи можеа да ги идентификуваат како домашни апарати за кои едноставно не знаеја дека можат да се поврзат на интернет.

Сепак, гледањето чудно име на списокот може да , всушност, да биде закана, бидејќи хакерите веќе се идентификувани под корпоративни имиња. Но, зошто го прават тоа?

Да имаме на ум дека обидите за инвазија не се добредојдени, освен кога херојот треба да се пробие во системот на негативецот за да го спаси светот. Така, оние што се обидуваат да хакираат мрежи би се обиделе да направат да изгледа како да се сè освен некој што се обидува да ги украде или вашите пари или вашите лични информации.

Тука ни се добро тие корпоративни имиња, бидејќи тие маскирај го вистинскиот идентитет на напаѓачот и направи да личи на тебене мора да се занимавате со тоа.

Затоа, силно ви препорачуваме да ги следите двата чекори подолу и да дојдете до дното на прашањето пред да се предизвика посериозна штета. Бидејќи двата чекори се исклучително лесни за извршување, секој корисник може да ги испроба без да ризикува каква било штета на нивните Wi-Fi мрежи.

  1. Пребарајте ја MAC адресата на Google

Првата и најлесната работа што треба да направите е да ја лоцирате MAC адресата и да ја побарате на Google. Излегува дека Google има огромна листа на потекло до кои може да се пристапи преку бројот на MAC адресата.

Ова нема да се ослободи од напаѓачот, но, како прв добар чекор во решавањето на проблемот, ќе ви овозможи барем идентификувајте од каде доаѓа заканата. Исто така, ова може да ви заштеди малку време, бидејќи уредот веќе може да биде идентификуван како безопасен, или барем не како закана.

Во овој случај, Askey Computer Corp е филијала на Asustek, светски познат производител на компјутерски компоненти. Нивните компоненти се присутни не само во компјутерите и лаптопите, туку и во домашните апарати.

Затоа, името беше добро избрано од оние кои се обидуваат да практикуваат малверзации под име што ќе ги наведе повеќето корисници да веруваат во нивните фрижидерите штотуку влегоа во мултиверзумот и сами се поврзаа на интернет.

Како што се гледа, повеќето од извештаите се покажаа како вистински апарати за кујна или дневна соба кои не беаидентификувани со името на нивните производители на списокот со IP и MAC адреси.

Во секој случај, секогаш е побезбедно да проверите и да сфатите дека сте загрижени за апаратот отколку да го напуштите тоа е случајно и трпат инвазии од хакери. Затоа, продолжи и Гуглирајте ја MAC адресата за да имате прва поим за потеклото на уредот.

Можете дури и да го користите самиот Google за да дознаете како да ја пронајдете листата на поврзани уреди со вашиот мрежен адаптер. Но, во повеќето случаи, списокот ќе биде видлив кога ќе ги отворите мрежните поставки.

  1. Проверете го секој поврзан уред

Вториот чекор звучи малку понезгодно, бидејќи ќе бара повеќе фокус и решителност отколку едноставно да ја дознаете MAC адресата и да ја побарате на Google.

Од друга страна, тоа може да биде како да биде вашата последна опција, бидејќи списокот со потекло што го обезбедува Google можеби нема да ги покрие сите можни потекла и можеби нема да можете да го исклучите како уред поврзан на интернет.

Значи, првото нешто што треба да направите е листа на сите можни уреди во вашиот дом што можат да се поврзат на интернет. Сега проверете го списокот со сите уреди што се поврзани на вашиот Wi-Fi во моментот.

Во случај да се совпаднат, тогаш веројатно поседувате уред што има мрежен адаптер под името Askey Computer Corp , а вие едноставно не сте знаеле за тоа. Добрата работа е што требатоа се случи, тогаш не се соочувате со закана од инвазија, бидејќи апаратите сè уште не се ни блиску до такво чувство!

Од друга страна, дали треба да забележите поврзан уред што не е на вашата листа , тогаш можеби ќе сакате да направите нешто во врска со тоа. Ако сè уште не сте ја следеле MAC адресата и не сте ја побарале на Google, сега е време. Доколку откриете дека можеби е штетно , погрижете се да ја блокирате MAC адресата.

За среќа, можете да ја блокирате MAC-адресата од истиот список што ги најдовте информациите на вашите мрежни поставки . Само кликнете со десното копче на неа и изберете ја опцијата за блокирање. Не само што врската ќе биде прекината, туку MAC-адресата нема да може повторно да се поврзе на вашата мрежа.

Сепак, доколку ја побарате на Google и не најдете потекло, тогаш можеби сакате да ги проверите сите можни уреди во вашата куќа. Затоа, продолжи и оневозможете поврзување преку поврзување за да се уверите дека ниту еден од уредите на списокот всушност не се обидува да ве украде .

Исто така види: DirecTV HR44-500 наспроти HR44-700 - Која е разликата?

На крај, доколку наидете на некој друг лесен начини да ги исклучите можните штетни врски, погрижете се да ни оставите порака во делот за коментари.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.