Ултра домашен интернет преглед - дали треба да го направите тоа?

Ултра домашен интернет преглед - дали треба да го направите тоа?
Dennis Alvarez

ултра домашен интернет преглед

Доколку живеете во развиена или добро опслужена област, имате многу опции за да изберете интернет услуги. Имате DSL, кабелски влакна или безжичен пристап.

Вистинскиот проблем, сепак, е за корисниците кои живеат во рурални области. Иако достапноста на интернет се зголеми во последниве години, таа се зголеми само во области каде што има конкуренција и економски раст.

Имајќи го тоа, постојат стотици даватели на услуги кои работат во големи земји, но само неколку покриваат недостапни локации.

Ултра домашен интернет преглед

Пронаоѓањето сигурна врска е тешко, особено во руралните области. Нема да можете да добиете толку брзи брзини како во големите градови бидејќи мрежните столбови се подалеку.

Исто така види: 3 начини да го решите проблемот со бавниот интернет на Google Nest Cam

Меѓутоа, ултра домашниот интернет е одличен начин да се добие интернет конекција со голем капацитет со брзи брзини на податоци.

Нејзината употреба на мрежата T- Mobile за да обезбеди фиксни безжични врски на корисниците во руралните области го заработи тоа следбеник меѓу неговите конкуренти.

Затоа, во оваа статија, ќе истражиме некои карактеристики и тврдења за перформансите и ќе ви обезбедиме сеопфатен Ултра домашен интернет преглед.

  1. Достапност:

Интернет покриеноста во руралните области е типично ограничена, но со домашната мрежа Ultra, можете да очекувате одлична покриеност не само од локацијатадо локација, но и од држава до држава.

Па, на што се должи неговиот проширен опсег? Ultra го поврзува вашиот дом со мобилната мрежа T-Mobile за да обезбеди 4G или 5G интернет. T-Mobile, како една од најголемите мобилни мрежи, има глобална покриеност во големите држави.

Со тоа, Ултра домашниот интернет покрива до 26.402 поштенски кодови низ целата земја, па без разлика дали живеете во држава или мал град, нивната мрежа ве покрива.

Ултра е фиксна безжична врска, така што нема да можете да пристапите на интернет додека патувате; наместо тоа, ќе биде фиксиран во вашиот дом или друга мала зграда во одредена област.

Иако Ultra има голема површина на покриеност, нема да можете да пристапите до неговиот интернет ако вашата област не поддржува T-Mobile . Значи, Ultra е услуга со ограничена зона

Настрана од тоа, перформансите и јачината на вашата врска може да варираат во зависност од тоа каде се наоѓате. Дури и пакетите податоци се општо за дискусија, но нивните цени може да варираат во зависност од тоа од каде купувате.

  1. Перформации:

T-Mobile е еден од најголемите даватели на мобилни услуги во Соединетите држави Соединетите држави , со лојална база на клиенти и доверлива услуга.

Меѓутоа, бидејќи целиот Ултра-домашен интернет е зависни од оваа услуга, релативно е едноставно за нив да постигнат добри брзини и зголемен мрежен капацитет.

Нодискусијата не застанува тука. И покрај користењето на една од најголемите мобилни мрежи, Ultra интернетот не ја напушти мрежата, туку значително ја зголеми доверливоста на мрежата преку Netgear 4G и 5G три-бенд Mesh рутерите и модемите.

Имајќи го тоа, вашиот капацитет и перформанси се оптимизирани со користење на наградувани рутери/модеми. Тие се едноставни за инсталирање во вашиот дом и обезбедуваат стабилни и постојани податоци стапки .

Со брзина на преземање до 115Mbps , можете да уживајте во проследување на вашите омилени медиуми, прекумерно гледање на вашите омилени емисии, преземање важни датотеки итн.

Една работа што треба да се има на ум е разликата во перформансите предизвикани од околината промени. Дополнително, локални временски проблеми и проблеми со пречки може да ја нарушат вашата врска.

Значи, во споредба со сателитски интернет, Ultra домашниот интернет обезбедува постабилни врски и побрзи брзини. Сепак, можеби не е најбрз меѓу локалните конкуренти.

  1. Планови за податоци и цени:

Наоѓање доверливо интернет решение по прифатлива цена тешко е. Како што расте побарувачката за интернет, станува поскапо да се добие интернет услуга без постојани зголемувања на такси и скриени трошоци.

Иако Ultra е интернет услуга без договори, таа може да биде малку скапа за просечната корисникот да се користи. Ова е затоа што тоавклучува и месечна исплата на план за податоци и изнајмување на рутер. Како што се очекуваше, Ultra има ограничувања за податоци.

Продолжувајќи кон плановите и нивната достапност, можете да го започнете вашиот интернет буџет со 59,99 долари месечно. Со брзини до 115 Mbps и ограничувања на податоци до 25GB , можете да уживате во големи брзини на повеќе уреди.

Понатаму, планот за податоци од 50 GB ја обезбедува истата брзина, но со 50 GB ограничување за податоци за 84,99 долари.

Ако сте тежок интернет корисник или имате повеќе уреди поврзани на вашата мрежа, планот за податоци 4,99 со ограничување за податоци од 75 GB или пакетот капа за податоци од 9,99 ќе биде доволен.

Прашањето овде е што брзините не се зголемуваат, а зголемувањето од 40 долари за капа за податоци од 25 GB е далеку од достапно за просечниот корисник .

Значи, ако не ви се допаѓаат ограничувањата на пропусниот опсег и неочекуваните сметки, Ultra можеби не е за вас. Сепак, секоја услуга може да не е толку добра или доверлива како Ultra.

Единствениот проблем со кој се соочуваат корисниците е намалувањето на податоците и брзината. Вообичаено е услугата со ограничувања на пропусниот опсег да има и проблеми со брзината, особено кога клиентот се приближува до ограничувањето на пакетот податоци.

Исто така, имајте на ум дека овие цени не се фиксни и може да варираат во зависност од локацијата. Надоместокот речиси сигурно ќе се зголеми бидејќи намалувањето е невообичаено за давателите на интернет услуги.

  1. Кориснички прегледи:

Зарурална заедница, Ultra е една од најсигурните опции бидејќи користи една од најпопуларните и најшироко користените мобилни услуги за да обезбеди пристап до интернет.

Корисниците изразија задоволство од услугите на Ultra и стандардите за широкопојасен интернет, но единственото нешто што ги иритираше се проблемите со перформансите во врска со околината и цените на пакетите.

Крајна линија:

Исто така види: Дали повиците на Messenger се прикажуваат на телефонска сметка?

Ако барате да купите услуга на мрежен добавувач во вашата област и имате пристап до услугата Ultra, тоа може да биде вашата најдобра опција.

Секој ден, доверливата врска е невообичаена во руралните области. Затоа, изборот на оној кој обезбедува добри перформанси е од клучно значење за вашите активности на интернет.

Иако Ултра домашниот интернет не е толку брз како она што другите го нудат, тој обезбедува постојана услуга за оддалечените и руралните области. Досега, производот се покажа како успешен.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.