Сателитот Orbi покажува цврста магента светлина: 3 поправени

Сателитот Orbi покажува цврста магента светлина: 3 поправени
Dennis Alvarez

Орби сателит со цврста магента

За оние од вас кои се запознаени, ќе го ценат овој практичен мал уред од Netgear. Овие денови, на сите ни е потребна солидна интернет конекција.

И со тоа што во нашите домови се појавуваат сè повеќе уреди со овозможен интернет, логично е да имаме прилично софистицирана опрема за да одржуваме сè во функција. Очигледно, секогаш е подобро ако можете да успеете да го обезбедите тоа за пристојна цена.

За нас, тоа е главната сила на целиот овој домашен Wi-Fi систем е тоа што ги комбинира доверливоста и економичноста. Се разбира, системот Орби вклучува повеќе од обичен рутер.

Исто така види: Уредот Honhaipr на Wi-Fi конекција? (4 вообичаени трикови за проверка)

Исто така, добивате мал сателит кој служи за зајакнување на јачината на сигналот во вашиот дом и за да обезбеди повеќе да стигне низ куќата рамномерно. Тие, исто така, се многу добри кога станува збор за процесорската моќ. Значи, тие се без сомнение ефективен систем.

Сепак, ова не значи дека тие ќе работат 100% совршено цело време - за жал, технологијата едноставно не функционира на тој начин . Еден проблем со кој се чини дека се соочуваат многу корисници е оној во кој сателитот Орби ќе покаже слаба светлина во магента боја. Ако го имате истиот проблем, долунаведеното упатство за решавање проблеми е дизајнирано да ви помогне.

Orbi Satellite Solid Magenta Light

Во принцип, ова светло не е нешто премногу сериозно и може да се поправи одудобноста на вашиот дом ако знаете како. Ако не сте толку технолошки по природа, не грижете се за тоа. Ќе ве водиме низ потребните чекори колку што е можно појасно. Со тоа што е кажано, ајде да започнеме!

  1. Обидете се да ги рестартирате сателитот и рутерот

Првата работа што треба да ја знаете за светлината што ја гледате е дека таа значи само дека интернет-врската е слаба или дека можеби има некои мали грешки во системите на сателитот или рутерот. Добрата вест е што овие проблеми генерално може да се решат релативно лесно.

Кога станува збор за грешки и дефекти, рестартирањето е одличен начин за чистење на системот, без потреба од во нешто покомплексно. Значи, тука ќе започнеме. Едноставно изведете циклус на напојување и на рутерот и на сите и на сите сателити кои се поврзани на мрежата што ја користите.

Откако ќе го направите тоа, ние би препорачуваме да проверите дали сè работи повторно пред да преминете на следното поправање. За повеќето од вас, ова ќе го реши проблемот, но секогаш има исклучоци.

  1. Проверете дали врската помеѓу рутерот и сателитот е цврста

Да бидеме едноставно, нашиот втор предлог е само да бидете сигурни дека вашите врски се цврсти. Повеќето од вас ќе ги поврзат рутерот и сателитот користејќикабел. Ако имате, ќе треба да бидете сигурни дека оваа врска е колку што може да биде цврста.

Згора на тоа, вреди да се осигурате дека кабелот што го користите не е да се оштети на кој било начин. Внимавајте на какви било очигледни знаци на оштетување долж должината на кабелот. Ако забележите нешто што изгледа исклучено, би ви препорачале веднаш да го замените тој кабел.

Исто така, постои можност врската да има акумулирано толку многу прашина и остатоци што кабелот не функционира правилно. Проверете го тоа и исчистете го доколку е потребно.

  1. Контактирајте со вашиот давател на интернет услуги

Ако ништо не ви помогнало досега, ова би укажало дека проблемот можеби нема никаква врска со вашата опрема. Во овој момент, најверојатниот виновник е што мрежата е слаба на крајот на вашиот интернет-провајдер.

Најчестите причини за ова се тоа што можеби има проблем со покриеноста или дека давателот на интернет услуги едноставно не ги обезбедува брзините што ги вети кога се регистриравте.

Најдоброто нешто што можете да го направите сега е да едноставно стапите во контакт со давателот на интернет услуги и да го прашате дали има проблем од нивна страна. Шансите се прилично добри што веќе примиле неколку повици од други во вашата област, па тие би требало да можат да дојдат до коренот на тоа вовоопшто нема време.

Општо земено, откривме дека секој давател на интернет услуги ќе ги сфати овие видови прашања многу сериозно за да ја зачува својата репутација. Ако ова е причината за проблемот, магента светлото ќе исчезне штом ја зајакнат врската на своја страна.

Последниот збор

Исто така види: Како да ја смените IP адресата на спектарот? (Одговорено)

Ако ниту еден од горенаведените поправки се однесуваат на вас, се плашиме дека можеби сте меѓу ретките што добиле неисправен уред. Ова навистина остава само еден начин на дејствување. Ќе треба да стапите во контакт со поддршката за корисници и да ги известите за проблемот што го имате.

Додека разговарате со нив, погрижете се да ги известите за сè што сте се обиделе досега за да го решите проблемот. На тој начин многу побрзо ќе можат точно да ја дијагностицираат причината за проблемот.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.