Разликата помеѓу пораката и пораката плус на Verizon

Разликата помеѓу пораката и пораката плус на Verizon
Dennis Alvarez

Разлика помеѓу Message и Message Plus на Verizon

Која е разликата помеѓу пораката и пораката плус на Verizon? За многумина кои можеби се нови во Verizon, можеби не сте толку запознаени со тоа кои се тие како компанија и што точно прават. Опсегот е многу поголем отколку што можеше да очекувате.

Со седиште во Њујорк, Verizon е можеби најдобро опишан како телекомуникациски гигант кој сега работи во над 150 земји во светот. Речиси насекаде каде што има голем технолошки центар, ќе најдете кошница на Verizon Communications Inc.

Од своето зачнување во 2020 година, Verizon Inc. ги прошири своите операции за да вклучи цела плејада високо- технолошки решенија за барањата на современите клиенти.

Како резултат на нивната подготвеност да се движат и да се прилагодат на променливите времиња, тие оттогаш ја зацврстија својата репутација како еден од водечките светски снабдувачи на технологија, информации, комуникација и производи и услуги за забава.

Повеќето од вас ќе знаат дека без разлика со која компанија се регистрирате, тие ќе ви понудат специфични мали поволности и зделки за да ве наведат да се придружите на нивниот план и да се придржувате до тоа.

Овие поволности обично се во форма на специјални пакети наменети за долгорочни клиенти, бесплатни повици или можеби апликација која работи само ако сте претплатени на одредена мрежа.

Тоасе работи за обидот потенцијалните клиенти да се чувствуваат како да имаат ВИП статус. Во случајот со Verizon, оваа луксузна апликација е Verizon Messages, која најчесто се нарекува Messages+.

Во суштина, ова е само обична апликација од типот на пораки, но разликата е во тоа што има целиот товар на додадени дополнителни функции за добра мерка.

Исто така види: 3 начини да ги решите проблемите со скенирањето на ТВ каналите со Insignia

Сега, работата за додавање на сите овие дополнителни функции е што тие всушност понекогаш може да бидат непотребни и можеби дури и малку досадни ако не биле дизајниран и имплементиран правилно. Од друга страна, тие исто така може да се покажат како неверојатно корисни.

Значи, ако најдовте дека се мачите да направите избор помеѓу Message+ на Verizon и претходно инсталираната и стандардна апликација за пораки на вашиот телефон, ние сме тука да ви помогнеме.

Подолу, ќе најдете непристрасно мерење на добрите и лошите страни на двата избора за да можете да го направите вистинскиот повик за себе.

Исто така, за да ги направите овие информации како што е можно појасно, ќе ги прикажеме сите овие точки во форма на табела на крајот од оваа статија. . Verizon

ДЕЛ 1: Добрите и лошите страни на Samsung/Android Messages

Ајде да го започнеме ова со почетокна позитивна нота пред да влеземе во критиките. Први на нашата листа се добрите и лошите страни на стандардната апликација за пораки на Samsung.

ПОРАТИ # 1: Лесен пристап

Прво, една од основните предности на апликацијата Samsung Messenger е тоа што е многу добро дизајнирана и имплементира . Тоа, и е супер достапно .

Откако ќе научите како функционира, ретко може да се појават компликации. Со оглед на тоа што корисничкото искуство е основна грижа, нема апсолутно никаков проблем да се постави и да работи како што треба.

Сè што треба да направите е да ја ставите во вашата SIM-картичка и официјално сте спремен за работа!

ПОРАТИ #2: Разновидна прегледност на пораки

Друга клучна предност на апликацијата Samsung Messenger е тоа што страда од многу малку ограничувања, и покрај неговата едноставност .

Со ова, мислиме дека ви овозможува да испраќате сите видови MMS (мултимедијални пораки) без никакви компликации .

Ова значи дека треба веднаш да можете да испраќате видеа, гифови, меми, фотографии, гласовни пораки, кој било формат што можеби сакате.

Значи, тоа во никој случај не е апликација што ќе ве ограничува само за испраќање обични пораки.

ПОРАТИ #3: Веб-апликација

Друга огромна предност за користење на апликацијата за пораки Samsung е тоа што е неверојатно разноврсна.

Всушност, штом ја имате веб-апликацијата, можете да ја користите речиси секојауред што го сакате .

Ова значи дека ако се најдете во ситуација кога немате пристап до телефонот и очајно треба да испратите порака, сепак можете да го направите тоа!

Само пристапете до пораките на Samsung од вашиот лаптоп, десктоп, па дури и од уред со iOS и вие сте подготвени.

КОНСТАТИ бр. 1: Не можам да испраќам пораки на меѓународно ниво

Една од најрестриктивните работи во врска со пораките на Samsung е тоа што нема да можете да испраќате пораки на меѓународно ниво .

Сепак, постојат исклучоци од ова. Општо земено, не треба да можете да испраќате порака до некој кој не е во вашата земја, или барем прилично блиску до неа.

КОНСИРАЊЕ # 2: Само иста мрежа RCS

За жал, апликацијата исто така ви дозволува RCS само со други уреди на Samsung кои се на истата мрежа како вас .

Значи, критериумите што треба да ги исполнувате за да бидете способноста да ги користи Rich Communication Services се прилично специфични.

КОНСИРАЊЕ # 3: Не можам да ги архивирам старите пораки

Сега, за да завршиме со најголемата грешка од сите нив. За нас, најлошото од користењето на пораките на Samsung е тоа што нема вистински начин да ги архивирате вашите минати пораки.

Значи, ова не е за оние кои ги чуваат пораките од носталгија. Всушност, штом ќе го ресетирате или ќе го изгубите телефонот, сите претходни пораки ќе исчезнат во етерот.

ДЕЛ 2: Добрите и лошите страни на пораките+

ДОБИ # 1:Повици и пораки преку WiFi

Исто така види: Како да го ресетирате модемот HughesNet? Објаснето

Една од предностите што навистина ги привлекува корисниците кон Messages+ е тоа што вашето средство за комуникација не е поврзано само со вашата SIM-картичка.

Наместо тоа, ќе може да упатувате повици и да испраќате текстуални пораки со користење на Wi-Fi конекција .

ПОРАТИ #2: Достапно на Повеќе уреди

Messages+ исто така ви овозможува да ја користите на повеќе уреди одеднаш доколку ви треба.

Можете и да ја преземете апликацијата на вашиот компјутер и потоа синхронизирајте го со вашиот телефон.

ПОРАТИ #3: Можност за архивирање стари пораки

Големата сила што Verizon Messages ја има над Samsung е дека можете да ги архивирате сите разговори што сакате да ги .

Потоа можете да им пристапите во секое време преку складирање облак . Така, дури и ако го изгубите телефонот, вашите пораки сè уште ќе бидат таму.

ПОБРАТИ #4: Приспособливо за да одговараат на параметрите

За оние од вас кои бараат подлабоко и водено од корисникот искуство, Verizon исто така дозволува огромна количина на прилагодување за да одговара на потребите и преференциите на сите типови корисници .

КОНСТАТИ бр. 1: Ограничена можност за гледање пораки

Кога станува збор за испраќање MMS, работите може да станат малку покомплицирани.

Иако можете да испраќате видеа, фотографии, итн., преку Messages+, постои проблем што многу од овие типови пораки не се гледаат без да мора да преземете друга апликација наолеснете го тоа . За жал, но не е нешто што го нарушува договорот за повеќето.

КОНСИРАЊЕ # 2: Често ја користи вашата локација

Апликацијата за пораки на Verizon страда од еден недостаток кој е доста чест меѓу покомплексни и детални апликации таму.

Апликацијата треба да пристапува до вашата локација скоро цело време, а тоа може прилично брзо да ви ја троши батеријата.

КОНСТИ бр. 3: слаб квалитет на видео повици

Messages+ исто така ќе ви овозможи да остварувате видео повици на ист начин како што можете преку Facebook messenger, Zoom , итн.

За жал, квалитетот на видео повиците не е толку одличен, а тие исто така може да ви ја трошат батеријата доста брзо.

Со оглед на тоа што тоа беше доста информации за многу кратко време, решивме да ја ставиме разликата помеѓу пораката и пораката плус на Verizon во оваа корисна мала табела подолу.

Функции Стандардна апликација за пораки на телефонот Апликација Verizon Message Plus
Лесно за поставување/користење? Да Не навистина. Може да биде незгодно.
Лесно се испраќа MMS? Да Потребна е секундарна апликација за да работи правилно
Работи на повеќе уреди? Да Да
Можете ли да испраќате пораки на меѓународно ниво? Не Да
Не ја троши батеријата? Да Не
РЦС е можно ? Само кај другите Samsung на истиотмрежа Да
Може ли да архивира пораки? Не Да
Повици и пораки преку Wi-Fi? Не Да
Може да се приспособат? Не Да

Значи, како што можете да видите, постојат неколку разлики што ги прават овие две апликации целосно различни од користењето - и овие вреди да се земат предвид пред да одлучите за било што .

Секако, префрлањето од една на друга апликација откако сте ја користеле некое време може да биде малку незгодно бидејќи е потребно извесно време за да се навикнете на новата.

За нас , која апликација да се избере не е едноставен случај едноставно да се каже дека едната е подобра од другата. Наместо тоа, би ви предложиле да земете предвид за што имате намера да ја користите апликацијата.

На крајот на краиштата, на некои од вас нема да им требаат дополнителни функции што ги нуди Verizon Plus. За оние од вас кои бараат посложено и приспособливо корисничко искуство, мора да се каже дека префрлањето на Verizon Plus има многу смисла.

Во секој случај, се надеваме дека разликата помеѓу пораката и пораката плус е вклучена Статијата на Verizon ви помогна на вашиот пат да ја донесете вистинската одлука за вас.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.