Премотување ТВ во живо на оптимално: дали е можно?

Премотување ТВ во живо на оптимално: дали е можно?
Dennis Alvarez

премотување на оптимална телевизија во живо

Optimum испорачува пакети со извонреден квалитет на интернет конекција, телефонски решенија и ТВ услуги. Неодамна, Optimum започна да им нуди и услуги за стриминг на претплатниците.

Исто така види: Дали е можно да се добие втор број на Google Voice?

Ова беше разумно движење преземено од многумина на телекомуникацискиот пазар, кое, се разбира, потоа беше проследено со Optimum.

Исто така, неговата апликација им овозможува на претплатниците да уживаат во стриминг и ТВ содржини во живо каде и да одат, се додека има достапна доверлива интернет врска.

Апликацијата исто така им овозможува на претплатниците повисоко ниво на контрола врз користењето на пакетот. На пример, корисниците можат да следат колку интернет податоци се искористени од нивниот месечен надоместок, а исто така и колку минути разговори биле направени во тој период.

Апликацијата има и функции како родителска контрола и начини на плаќање преку Интернет за да им го олесни животот на претплатниците.

Исто така види: Што е On Board Memory? Што да направите ако внатрешната меморија наиде на проблеми?

Сепак, апликацијата Optimum има некои проблеми што ја спречуваат платформата да го испорача она што го ветува. Најчесто, ова се само едноставни проблеми што се поправаат со едноставно рестартирање на апликацијата.

Сепак, некои други проблеми не се толку лесно да се поправат и бараат малку поголема длабочина на пристапот. Во случај и вие да се соочите со проблеми со вашата апликација Optimum, проверете ги информациите што ви ги донесовме денес и ослободете се од нив еднаш иза сите. Ќе започнеме со тоа како да ја премотаме телевизијата во живо.

Како да премотувате ТВ во живо на Optimum?

При објавувањето на апликацијата Optimum, корисниците беа љубопитни за карактеристиките програмерите би додале на тоа. Можеме да кажеме со целосна сигурност дека програмерите не само што ги исполнија, туку и ги надминаа очекувањата на корисниците.

Една таква карактеристика е функцијата премотување, која им овозможува на корисниците да се вратат на содржината што ја гледаат. Исто како што се навикнавме да правиме со ДВД-а или Blu-Ray, корисниците на Optimum можат во секое време да ја премотуваат содржината назад и да уживаат во неа уште еднаш.

Кога станува збор за ТВ во живо, не е толку лесно да се контролира содржината. Тоа не е како снимено шоу што е зачувано во меморијата на DVR што можете да го паузирате, премотувате назад или брзо напред секогаш кога ќе ви се допадне. Телевизиските содржини во живо имаат неколку поволности, но се во живо!

Значи, ако се прашувате дали е можно да ја премотате содржината на функцијата Live TV на вашата апликација Optimum, одговорот е да, тоа е! Потребно е само малку внимание до детали и тоа е тоа.

Ако гледате пренос на ТВ во живо на телевизор, едноставно фатете го далечинскиот управувач Optimum TV и притиснете го копчето за премотување назад, што е она со двојните леви стрелки на него. Кога ќе стигнете до делот што сакате повторно да го гледате, едноставно притиснете Play и уживајте.

Преку апликацијата, корисниците имаат уште поголема контрола, се додека зборуваме за DVRснимки. Апликацијата им овозможува на корисниците пристап, репродукција, премотување назад, брзо напред, паузирање, па дури и бришење на содржината зачувана во меморијата на DVR.

Значи, ако сè уште имате проблеми со функцијата за премотување на функцијата ТВ во живо, еве што треба да направите:

  • Прво, побарајте професионална помош од одделот за поддршка на клиентите Optimum. Претставниците на компанијата спомнаа дека проблемите со услугата DVR може да ги попречат корисниците да ја премотуваат содржината на функцијата ТВ во живо. Значи, ако тоа е она што ве спречува да се вратите на содржината, не заборавајте да ги повикате и да добиете помош.

  • Ако користите оптимален ТВ приемник и имате поврзан USB-уред на него, тоа може да е изворот на проблемот . Едноставно извадете го USB-уредот и обидете се повторно да го премотате назад.

  • Можете исто така да се обидете да го рестартирате полето Optimum и да дозволите да работи низ процедурите за подигање кои решаваат проблеми на системот. Тој е многу ефикасен и треба да ви одземат само неколку минути за да го завршите. Фатете го кабелот за напојување и исклучете го од штекерот, а потоа оставете му минута или две пред повторно да го приклучите. Тоа е тоа!

  • И на крај, можете да го ресетирате и полето Optimum. Ова е потешка процедура која треба да ја врати кутијата на фабричките поставки. После, ќе мора да повторите некои одконфигурации, но вреди да се помине низ него за да може услугата повторно да работи. Притиснете ги и држете ги и WPS и дијамантското копче десет секунди и уредот ќе се ресетира.

Сега, кога се надеваме дека се погриживме за тој проблем, еве како да го решите речиси секој друг чест проблем што може да го имате со апликацијата.

Кои се вообичаените проблеми со апликацијата Optimum TV?

Како што беше споменато претходно, голем број корисници се жалат на проблеми со кои се соочуваат додека ја користат апликацијата Optimum TV . Некои од проблемите се повторуваат многу. Исто така, поради тешкотиите што ги имаат корисниците да најдат корисни поправки, дојдовме до кратка листа на најчестите проблеми со апликацијата и како да ги поправиме:

  • Оптимален сервер за апликации Проблем: овој проблем предизвикува прекин на врската помеѓу апликацијата и серверот. Следствено, услугата исто така е оневозможена да им обезбеди на корисниците содржина. Ниту ТВ во живо, ниту платформите за стриминг не треба да работат на појавата на овој проблем. Додека некои корисници спомнаа дека го решаваат проблемот со рестартирање на апликацијата или на нивните уреди, изворот на овој проблем лежи кај серверите на Optimum. Затоа, овие корисници веројатно имале среќа што, за време на рестартирањето на апликацијата или уредот, услугата била повторно воспоставена. Значи, одете на официјалната веб-страница на Optimum и проверетеможни испади. Во случај да постои, едноставно дајте им време да го поправат и повторно да ја воспостават услугата.

  • Проблем со полна меморија: овој проблем се случува кога кешот за оптимална апликација се преполнува и предизвикува повеќето функции да не работат како што треба. Електронските уреди што имаат функции за поврзување на интернет обично складираат привремени датотеки во нивните кеш. Овие датотеки му помагаат на уредот или платформата да врши побрзи врски со веб-страници, сервери или дури и други уреди. Сепак, тие имаат тенденција да станат застарени и, штом тоа ќе се случи, тие не се бришат автоматски. Така таа задача му паѓа на корисникот, бидејќи периодичното чистење на кешот е речиси задолжително за апликацијата да остане во добра состојба. Значи, одете во јазичето со апликации на поставките на вашиот уред и лоцирајте ја Оптималната апликација на списокот. Потоа, пристапете до него и изберете ја опцијата „Исчисти кеш“.
  • Проблем не е ажурирана апликацијата: овој проблем предизвикува апликацијата да ја изгуби компатибилноста со некои функции или уреди и може да заврши со ограничување на некои функции. Ова се случува главно затоа што по ажурирањето на функциите на уредот, бидејќи апликацијата може да се бори со компатибилноста потоа. Во случај да забележите дека апликацијата не работи добро по ажурирањето на некоја од функциите на уредот, известете го Optimum. На овој начин тие можат да стигнат до задачата да го развијат поправката и да ја испратат до претплатниците во форма на ажурирање. Значи, чувајте говнимавајте на апликацијата за најдобри резултати. ажурирања за Optimum

  • Апликацијата не работи проблем: овој проблем има различни резултати бидејќи може да влијае на голем број на различни аспекти на апликацијата. Поголемиот дел од времето, рестартирањето на уредот треба да го направи трикот и да го реши секој проблем што предизвикува хаос. Производителите, експертите, па дури и таканаречените технолошки гуруа, сите им препорачуваат на корисниците да ги рестартираат своите електронски уреди одвреме-навреме. Тоа е затоа што, по рестартирањето, нивниот систем врши серија проверки и адресира можни грешки што може да предизвикаат грешки во конфигурацијата или компатибилноста со апликациите или функциите.

Значи, ова се најчестите проблеми со апликацијата Optimum TV и како лесно да ги поправите. Во случај да се соочите со некој од нив, едноставно следете ги предлозите и да го решите проблемот засекогаш.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.