Преглед на Spectrum Security Suite: Дали вреди?

Преглед на Spectrum Security Suite: Дали вреди?
Dennis Alvarez

Преглед на пакет за безбедност на спектарот

Преглед на пакет за безбедност на спектарот

Со зголемената употреба на технологијата, проблемите со сајбер безбедноста се зголемуваат со брзо темпо. Тоа е да се каже затоа што луѓето секогаш бараат најдобри безбедносни услуги за да ги задржат податоците безбедни. Значи, Spectrum скокна во овој базен по импрегнирање на интернет и индустријата за забава. Ова го кажуваме затоа што тие излегоа со Security Suite, дизајниран да им помогне на корисниците да управуваат со заштитата и да добиваат известувања во реално време. Значи, ако сте заинтересирани, го додадовме прегледот на Spectrum Security Suite во оваа статија!

Spectrum Security Suite – Што е тоа?

Ова е безбедносниот софтвер дизајниран од Spectrum со намера да понуди рационализирана безбедност. Софтверот е одговорен за обезбедување на компјутерот и податоците од основните ризици и закани. Со оглед на бескрајните безбедносни закани, обезбедувањето приватни информации и чувствителни податоци стана неопходност.

Значи, пакетот за безбедност веројатно ќе ги реши вашите проблеми бидејќи е интегриран со различни функции што ги зачувуваат вашите податоци и датотеки од заканите. Сепак, софтверот не е интегриран со VPN. Безбедносниот пакет е дизајниран со најновата технологија базирана на облак која нуди перформанси и работа во реално време.

Не би било погрешно да се каже дека Security Suite нуди брзи дејства против вируси ишпионски софтвер. Од суштинско значење е да се забележи дека не е дел од најдобрите антивируси, но им служи на просечните потреби на корисниците. Безбедносниот пакет е достапен за Windows, како и за Mac, што го прави достапен за секого.

Заштита во реално време

Што се однесува до заштитата во реално време , нема компромиси за перформансите и ефективноста. Тоа е затоа што ја користи покриеноста базирана на облак која нуди деноноќна функционалност за да го заштити компјутерот од закани. Бесплатната верзија е совршена за да ве спаси вас и вашиот компјутер од малициозен софтвер кој потенцијално може да ги украде податоците и информациите.

За луѓето кои веќе користат Spectrum Internet, Security Suite е достапен бесплатно за нив. Со тоа што е кажано, прилично е јасно дека Security Suite е интегриран со повеќекратни придобивки, но бакшишот е дека не се грижи за киднапирањето податоци. За работниците од далечина, антивирусната функција е совршена бидејќи нуди рационализирана заштита од кражба на податоци.

Автоматско отстранување вируси

Откако ќе го овозможите Security Suite на вашиот компјутер или мрежа, вирусот и малициозниот софтвер автоматски ќе бидат откриени и отстранети. Исто така, корисниците се контактираат преку регистрирана е-пошта и се известуваат за дејствијата. Тие исто така можат да испратат текстуална порака дека вирусот е откриен и дека има автоматско отстранување на вирусотсе грижеше за тоа. Откако ќе се отстрани вирусот, софтверот повторно почнува да работи на заштитата.

Безбедносен заштитен ѕид

Со интеграцијата на Security Suite на вашиот компјутер, заштитниот ѕид ќе биде овозможен автоматски што игра интегрална улога во чувањето на чувствителните информации подалеку од дофат на љубопитните очи. Ова е важно (и многу потребно), бидејќи тие информации можат да овозможат пристап до кражба на идентитет и детали за банкарска сметка, оставајќи ве без пари и идентитет. Значи, заштитниот ѕид ќе понуди крајна заштита со намалување на шансите за неовластен пристап до компјутерот.

Заштита од прелистување

Ова е доба на интернетот и прелистувањето е непобитен дел од сечиј живот. Сепак, постојат повеќе штетни веб-страници таму што мора да се избегнуваат. Со Security Suite, добивате заштита при прелистување со која ќе ви биде блокиран пристапот до штетната веб-локација. Со ова, никогаш нема да пристапите до штетните веб-локации кои имаат намера да ги украдат вашите информации (дури и не случајно).

Заштита од шпионски софтвер

Безбедносниот пакет е специјално дизајниран за да го чувате вашиот компјутер безбеден и заштитен од штетен шпионски софтвер или злонамерна содржина. Така, можете да прелистувате сè што сакате без да се грижите за чувствителноста на податоците или заштитата. Тоа е да се каже затоа што вашите лични и корпоративни информации ќе бидат надвор оддосег на шпиони и хакери.

Родителска контрола

Да се ​​има деца наоколу е сигурно прекрасно искуство, но треба да бидете дополнително внимателни со нивното користење на интернет. Имајќи го ова кажано, функцијата за родителска контрола на Безбедносниот пакет е совршена бидејќи обезбедува крајна контрола врз интернет искуството на децата. Родителите може да го спречат пристапот до одредени страници што не ги сметаат за соодветни за децата. Покрај тоа, можете да го ограничите времето за користење на интернет.

Исто така види: Научете како да добиете интернет прелистувач на Vizio TV

Уште повеќе, можете да внимавате на активностите на прелистување. Откако ќе ја имате веб-локацијата, можете да пристапите до нивната историја на прелистување за да бидете сигурни дека тие пристапуваат само до веб-локациите што се добри за нив, а не и оние што се лоши за нив. Родителската контрола е прилично флексибилна, така што можете да управувате со сè што е на дофат на раката.

Трошоци

Security Suite за еден компјутер чини околу 24,99 долари за годишна претплата. За заштита на пет и десет уреди, трошоците ќе се движат до 39,99 долари и 44,99 долари, соодветно. Сите овие трошоци се на годишно ниво. Меѓутоа, ако веќе ги користите Spectrum интернет услугите, можете да го имате Безбедносниот пакет бесплатно, прилично наградуван, нели?

Профи

Security Suite е дизајниран да нудат заштита во реално време од малициозен софтвер и вируси, и не би било погрешно да се каже дека обезбедува силна безбедност. Едно време, нуди поддршка за заштита на околу десетуреди. Во случај на откривање и отстранување на вируси, Spectrum испраќа известувања во реално време и навреме преку текстуална порака и е-пошта.

Консистиции

Што се однесува до стандардите за изведба и безбедност се загрижени, нема такви прашања. Со ова, ќе останете безбедни, а податоците ќе бидат заштитени по секоја цена. Единствениот недостаток е тоа што не можете да го користите Security Suite за широки мрежи на компјутери и уреди, што го прави погоден за мали бизниси или работници од далечина.

Крајна линија

За сите на кои им е потребна заштита на високо ниво, Security Suite од Spectrum е одличен избор. Тоа е да се каже, затоа што обезбедува заштита во реално време и функцијата за автоматско отстранување на вируси е наш врвен вкус. Овој автоматски пристап е апсолутна неопходност за луѓето на кои им треба нешто што ги решава нивните проблеми. Сепак, тоа е само добар избор за ограничени уреди!

Исто така види: Телевизорот Sanyo нема да се вклучи, но црвеното светло е вклучено: 3 поправкиDennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.