Податоците на TracFone не работат: 5 начини да се поправат

Податоците на TracFone не работат: 5 начини да се поправат
Dennis Alvarez

Податоците на TracFone не функционираат

За оние од нас кои сакаат сеопфатна мобилна услуга без договор, Tracfone е очигледниот избор. Откако ја зацврстија својата позиција како една од најпопуларните телефонски услуги без договор во САД, тие станаа широко ценети дека се најдобри кога станува збор за штиклирање на сите важни полиња.

За почеток, услугата е прилично евтина како што одат работите, што е секогаш добар почеток. Дополнително на тоа, добивате и солидна услуга која ретко се откажува или доживува компликации во голем обем. Сега, иако сето ова е навистина важна работа, тие имаат дополнителен трик во ракавот што ги издвојува од нивните ривали.

Се разбира, ние зборуваме за фактот дека сè уште можете да изберете од цела палета на најнови телефони. И, можете да го направите ова без апсолутно да го уништите вашиот паричник. Наместо тоа, можете само да го додадете во вашата месечна сметка. Во суштина, го добивате најдоброто од двата света со TracFone.

Меѓутоа, сфаќаме дека нема да бидете тука да го читате ова доколку вашата услуга секогаш работеше без никакви проблеми. За жал, тажната вистина на сето тоа е дека не постои такво нешто како 100% сигурна услуга. Можеби некогаш ќе го имаме тоа, но ние сме далеку од таа реалност.

За жал, TracFone, иако квалитетна услуга, не е исклучок од оваправило. Всушност, проблемите со мрежата со TracFone не се толку невообичаени. Причината за ова е едноставно тоа што тие едноставно немаат свој сет на кули. Причината за ова? Па, TracFone е MVNO.

Што е MVNO?… Зошто податоците на TracFone не функционираат?…

Оваа кратенка значи „Mobile Virtual Оператор на мрежа. Она што го означува MVNO е тоа што тие нема да поседуваат свои столбови или да емитуваат свои сигнали. Она што тие го прават наместо тоа е изнајмување на овој хардвер од други компании за да ја обезбедат својата услуга.

За жал, тоа значи дека нивната услуга е добра колку и субјектот од кој ги изнајмуваат кулите. Во суштина, идејата зад неа е прилично едноставна, но носи некои дополнителни ефекти и компликации што може да ја објаснат целата причина зад вашиот недостаток на услуга во моментот.

Како работи?

TracFone е најверојатно најголемиот MVNO во цела САД и користи кули од неколку различни реномирани компании како Verizon, AT& ;T, Sprint и Verizon. Со фактот дека тие ги изнајмиле овие кули од неколку различни компании, идејата е дека треба да можете да добиете прием дури и на најоддалечените места во земјата.

Исто така види: Орби не се поврзува на интернет: 9 начини да се поправи

Значи, кога сето ова функционира, можете да се обложите дека TracFone е всушност една од најдобрите услуги таму. Меѓутоа, таму каде што се појавуваат проблеми е когаTracFone има потешкотии да избере на која кула да се поврзе во даден момент. . се во ќе бидат изнајмени од нив. Значи, можно е да сте во област каде што единствената кула изнајмена од нив е всушност доста далеку од вас.

Секако, кога тоа ќе се случи, ќе почувствувате слаб сигнал или воопшто нема сигнал. Како резултат на тоа, има многу од вас таму кои забележуваат дека овој проблем се манифестира во форма во која добивате мал или никаков пристап до вашите податоци. Значи, можеби се прашувате дали постои начин да се заобиколи сето ова. Па, можеби имаме добри вести за вас!

Што да направите ако вашите податоци од TracFone не работат

Како што споменавме, TracFone генерално е всушност доста сигурна услуга која допира до огромното мнозинство на САД. Со поврзување со кулите кои автоматски ќе ви го дадат најдобриот сигнал, идејата е дека вашиот сигнал никогаш нема да падне. Па, тоа е она што треба да се случи, барем.

Сè уште има неколку прилики кога сето тоа може да не успее. Во повеќето случаи, сепак ќе можете да го видите знакот за интернет, додека за некои од вас нема да имате никаков прием. Имајќи предвид дека ова е прилично досаден проблем,мислевме дека ќе го составиме овој мал водич за да ви помогнеме да го вратите сè и да работи како што треба повторно.

1) Обидете се да го рестартирате телефонот

Секако, оваа поправка може да звучи малку премногу едноставна за да биде ефективна. Но, можеби ќе бидете изненадени колку често тоа целосно го поправа проблемот. Рестартирањето на кој било технолошки уред е одлично за отстранување на сите грешки и чудни грешки што може да ја попречат неговата изведба . Значи, иако можеби нема да работи секој пат, секогаш вреди да се проба.

Она што можеби се случило е дека вашиот телефон можеби се заклучил во јамка каде што само постојано се обидува да вчита нешто. Од друга страна, можеби едноставно работи премногу апликации одеднаш, што предизвикува забавување до индексирање.

Покрај тоа, постои и голема шанса вашиот телефон да биде поврзан со погрешна кула, а не со онаа што е најблиску до вас. Во секој случај, ова може веднаш да го реши проблемот.

За да го рестартирате телефонот, се што треба да направите е да го исклучите и потоа да почекате неколку минути пред повторно ќе го вклучите. Со ова, сите поставки што се неодамна додадени ќе бидат избришани и потоа треба да се постави повторно на многу пооптимален начин.

Во иднина, ако имате проблеми како овие, има и неколку други мали нешта што можете да ги направите за да го решите. Зана пример, можете да го вклучите и исклучите режимот на авион, или можете да ја вклучите и конекцијата за податоци. Двата методи имаат способност да го решат проблемот во рок од неколку секунди.

2) Обидете се да го ажурирате вашиот фирмвер

Ако претходните совети не го имаа ефектот на кој се надевавте, шансите Добри сме што проблемот беше многу посериозен отколку што очекувавме. Сепак, има уште неколку работи што можете да ги направите. Пред да започнеме, ајде да разговараме што е фирмверот. Во основа, она за што е вашиот фирмвер е да работи со сите хардверски елементи на вашиот телефон.

Како софтверот, можно е вашиот фирмвер едноставно да се заглави или да почне да развива грешки како што поминува времето. Вообичаено, сите овие грешки и грешки се средени од програмерите, кои се познати по тоа што прават конзистентни ажурирања со цел да ги отстранат сите овие проблеми. Значи, се што треба да направите е да бидете сигурни дека сте ги презеле сите достапни ажурирања.

Општо земено, ако користите застарен софтвер или фирмвер, тоа може да предизвика хаос врз перформансите на вашите уреди. Затоа, погрижете се секогаш да го проверувате делот за поставки на вашиот телефон за ажурирања. Ако има некој извонреден што го препорачуваат производителите, преземете го веднаш.

За да избегнете редовно појавување на овој проблем, најдобра опција е да ја вклучите функцијата за автоматско ажурирање. На тој начин, нема да моратепостојано рачно проверувајте ги ажурирањата сами.

3) Дали имате VPN?

Иако има многу придобивки од користењето VPN, тие не мора да работат како што треба на секоја мрежа. Во најлош случај, тие можат целосно да се збркаат со вашите поставки за интернет, оставајќи ви апсолутно никакви шанси да формирате врска. Значи, погледнете за да видите дали користите VPN. Ако сте, препорачуваме веднаш да го исклучите.

Исто така види: Дали Suddenlink има грејс период?

После ова, ќе треба да повторно да ги посетите вашите интернет поставки и да ги ресетирате на нивните стандардни вредности. За жал, ако дури и ова не донесе позитивни резултати, навистина не ви останува друг избор освен да ја деинсталирате VPN и повторно да го рестартирате телефонот. Со малку среќа, тоа треба да се реши еднаш засекогаш проблемот.

4) Отстранете ја и повторно вметнете ја SIM-картичката

Иако оваа не е толку вообичаена, целиот проблем може да биде поврзан со поставувањето на вашата SIM во телефонот . Едноставно извадете го и вратете го повторно. Потоа, проверете дали има некаква промена. Ако не, време е да се премине на последниот чекор.

5) Контактирајте со поддршка за корисници

За жал, ако ништо друго не успеало досега, има само еден курс делување оставено на вас. За среќа, TracFone има разумно добро досие за услуги на клиентите, па тие би требало да можат да ве подигнат иработи повторно за кратко време.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.