Нетфликс вели дека мојата лозинка е погрешна, но не е: 2 поправени

Нетфликс вели дека мојата лозинка е погрешна, но не е: 2 поправени
Dennis Alvarez

Нетфликс вели дека мојата лозинка е погрешна, но не е

Во овој момент, на Нетфликс навистина не му треба толку многу вовед. На крајот на краиштата, тие сè уште се најголемата услуга за онлајн стриминг таму. Тие го сменија начинот на кој ги гледаме нашите содржини и оттогаш станаа познато име.

Во споредба со други слични услуги, би сметале дека тие нудат далеку подобар опсег на филмови и ТВ емисии од сите нивни конкуренти. Но, тие повеќе не се ограничени само на тоа. Доста се разграниле.

Исто така види: 7 начини да се поправи ESPN што не работи на спектарот

За Нетфликс, следниот логичен чекор откако стана најголемата услуга за стриминг во светот беше да започне со производство на свои филмови и серии. И, по неколку пропусти во раните фази на ова, тие успеаја да го направат правилно, произведувајќи некои од најдобрите содржини во последните неколку години.

Тоа беше огромен ризик за нив, но тој дефинитивно се исплатеше бидејќи овие филмови и серии се ексклузивни за Нетфликс. Нивната листа на претплатници е долга милиони на милиони, и тоа не покажува знаци на забавување во скоро време.

Гледајте го видеото подолу: сумирани решенија за проблемот со „погрешна лозинка“ на Netflix

Зошто мојата лозинка нема да работи на Netflix?

Причините зошто би имале лозинка за Netflix треба да бидат прилично очигледни. На крајот на краиштата, никој не сака другите луѓе да ја користат нивната сметка без нивна дозвола.

Сепак, има неколку од вас кои можеби не сфатиле дека можете да ја споделите оваа лозинка на 5 различни уреди, доколку сакате. Кога ќе размислите, ова е одлична карактеристика.

Но, тоа потенцијално доаѓа со негативна страна. Видете, ако не внимавате кои уреди ги оставате најавени, постои потенцијал некој да ја користи вашата сметка без ваша дозвола.

Уште полошо, тие би можеле дури и да ја сменат вашата лозинка, доколку се чувствуваат доволно злонамерни за да го направат тоа. За среќа, ова е случај само во ретки прилики. Сепак, секогаш вреди да се има на ум.

Други причини за проблемот со најавување

Ако горниот пример дефинитивно не важи за вас, постои многу поверојатна причина за проблемот што треба да го решиме. Се чини дека повеќе од неколку од вас го пријавиле истиот проблем додека се обидувале да се најавите.

И, не е дека случајно погрешно ја внесовте лозинката. Наместо тоа, се чини дека во моментов станувате жртва на прекумерен обид на Нетфликс да се осигура дека вашата сметка нема да биде попречена. . Наместо тоа, само ќе добиете порака за грешка која наведува дека се најавитеингеренциите се погрешни.

Да се ​​признае, ова навистина не е пример за добра комуникација од Netflix бидејќи предизвикува многу поголема конфузија отколку што треба. Навистина, она што треба да го каже наместо тоа е дека сте се најавиле на премногу уреди на вашата сметка.

Или, исто така, може да ја изнесе идејата дека вашата сметка ја користат премногу уреди во различни IP адреси. Во секој случај, да имате знаење за тоа што го предизвикува проблемот дефинитивно ќе ви помогне многу побрзо да дојдете до коренот на проблемот.

Значи, сега кога знаеме што го предизвикува проблемот, веројатно треба да дојдеме до точка каде што ќе ви помогнеме да го решите. За таа цел, го составивме овој мал водич за решавање проблеми за да ви помогнеме. Едноставно следете ги чекорите и би требало повторно да почнете да работите за кратко време.

1) Обидете се да ги исчистите кешот/колачињата

Исто така види: Дали треба да го вклучите или исклучите WMM за игри?

Ајде да ги започнеме работите со најверојатната работа и наједноставната од сите поправки , бришејќи некои податоци. Доколку случајно користите нов прелистувач и се обидувате да се најавите на тоа, една од работите што можете да ги направите за да го поправите е да ги избришете кешот и вашите колачиња од овој нов прелистувач.

Причината за ова е што овие типови податоци може да на крајот предизвикаат некои проблеми ако им се дозволи само да се акумулираат нештиклирано.

Идеално, ќе го читате ова пред да направите повеќекратни обиди да се најавите.Причината за ова е што откако ќе ја добиете оваа порака на уред, таа нема да ви дозволи да се најавите на тој уред - барем, да не ја користите повторно таа картичка.

Значи, за да го заобиколите ова, ќе треба да ги исчистите кешот и колачињата, да го затворите јазичето што го користевте, а потоа обидете се повторно користејќи нова картичка. За повеќето од вас, ова треба да биде доволно за да се ослободите од предупредувањето за грешка и треба да можете да го гледате Netflix повторно како нормално.

Меѓутоа, имаме неколку разделни зборови кои се поврзани со овој совет: би препорачале да избегнувате да ги споделувате вашите ингеренциите за најавување со некој друг за да се осигурате дека не сте најавени на премногу уреди одеднаш време. Со ова, вашите шанси да ја добиете оваа порака драстично ќе се намалат.

2) Обидете се да ја ресетирате лозинката

Ако горната поправка не направи ништо, единственото нешто што треба да направите е да пробате да ја ресетирате лозинката и користејќи различен. Причината за ова е што вашата сметка најверојатно е привремено блокирана поради некоја активност што тие ја означиле како сомнителна.

Кога тоа ќе се случи, резултатот е дека нема да ви биде дозволено повторно да се најавите со вашите стари акредитиви. Но, има нешто чудно што сепак ќе се случи за што ќе треба да бидете свесни. Односно, сите сметки што биле претходно најавени ќе продолжат да работат исто како што биле.

Без разлика на тоа, најдоброто нешто што можете да направите за да го решите проблемот во моментов е да ја ресетирате лозинката што сте ја користеле. После тоа, пробајте го на вашите уреди за да видите дали проблемот исчезнал. Ресетирањето на лозинката е навистина лесно.

Сè што треба да направите е да кликнете на опцијата што вели „заборавив лозинка“ и потоа само следете ги инструкциите што ви ги даваат. Потоа ќе бидете префрлени на страница каде што може да ви испратат врска за ресетирање на лозинката користејќи ја е-поштата што ја користевте за поставување на сметката на Netflix. После тоа, сето тоа треба да плови оттука натаму!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.