Не може да се најде приврзок за чување WiFi: 4 поправени

Не може да се најде приврзок за чување WiFi: 4 поправени
Dennis Alvarez

не може да се најде приврзок за клучеви за складирање на Wi-Fi

Поврзувањето на интернет стана една од најосновните секојдневни задачи и луѓето тоа го прават постојано. Кога пишувате пораки, повикувате, барате информации, слушате музика, стримувате видеа, разменувате е-пошта и цела група задачи, мора да имате интернет конекција.

Од гаџетот за аларм на вашиот мобилен што ве буди наутро до платформата за стриминг што ќе ја изберете да ја гледате најновата епизода од вашето омилено ТВ-шоу, ние сме речиси трајно поврзани на интернет во текот на нашите денови.

Интернет интернет провајдерите, или давателите на интернет услуги, вложуваат многу време и пари за развивање на врвен квалитет на поврзување што на нивните претплатници им ја носи најбрзата и најстабилната мрежна услуга. Не е неточно да се каже дека светот, или барем речиси целиот, живее на интернет во денешно време.

Што е проблемот со синџирот на клучеви?

Безжични мрежи , кога за прв пат беше дизајниран, донесе во светот на интернет сосема ново ниво на поврзување, испорачува брзини кои кабелските врски не можеа да сонуваат да ги достигнат. Од друга страна, поради фактот што тие врски се безжични, шансите сигналот да претрпи некаква пречка се поголеми.

Се чини дека тоа е најголемиот предизвик со кој се соочуваат превозниците во денешно време: Како да се дизајнира најбрзо и најстабилна безжична врска.

Како што се потребни и други фактори за aбезжичната врска што треба да се изврши, корисниците, одвреме-навреме, се соочуваат со проблеми што ги попречуваат перформансите на нивните мрежи, па дури и спречуваат тие врски да се воспостават на прво место.

Неодамна, корисниците бараат онлајн форуми и заедници за прашања и одговори во обид да најдат објаснување и решение. Според извештаите, проблемот е поврзан со функцијата на синџирот на клучеви , која не е повеќе од списокот на конекции воспоставени со безжична мрежа.

Бидејќи конекциите треба идентификатор, како и неколку други информации за да се воспостават, недостатокот на приврзок најверојатно ќе го спречи воопшто да се воспостави врската.

Како да го поправите „Не може да се најде синџир за клучеви за складирање на Wi -Проблем со Fi?

  1. Рестартирај го вашиот уред

Интернет-врските функционираат како континуиран проток на размена на податоци од едниот до другиот крај, што значи дека информациите постојано се испраќаат и примаат. Колку е побрза интернет-врската, толку е поголема количината на разменети податоци.

Системите на уреди, интелигентно, ги задржуваат трагите на врските што ги воспоставуваат со цел да се забрзаат понатамошните обиди и да се подобри компатибилноста на онлајн функциите.

Тие датотеки обично се складираат во кешот на уредот, кој, за жал, не е бесконечен, па акумулација на овиедатотеките може да предизвикаат преполнување на системската меморија .

Како што знаеме, на програмите им треба простор за извршување, а таа просторија се нарекува слободна меморија, така што преполнетата кеш меморија може да предизвика уредот да работи побавно , бидејќи количината на слободната меморија станува се пократка и пократка.

За среќа, едноставното рестартирање на системот би требало да биде доволно за да го исчистите кешот од овие непотребни привремени датотеки што можеби ја преполнуваат меморијата и предизвикуваат уредот да работи побавно.

Покрај тоа, процедурата за рестартирање е многу ефикасна техника t решавање проблеми за помала конфигурација и проблеми со компатибилноста, бидејќи системот ги извршува дијагностиката и протоколите кои ги лоцираат и поправаат тие проблеми.

Затоа, повелете и рестартирајте го вашиот уред за повторно да работи од свежа почетна точка . Само не заборавајте да го оставите уредот да мирува најмалку две минути пред повторно да го вклучите.

  1. Осигурете се дека мрежата не е на списокот „претпочитани врски“

Доколку го рестартирате уредот и сè уште се соочувате со проблемот со приклучокот за Wi-Fi, тоа е веројатно затоа што постапката за рестартирање не беше доволна за да му наредите на системот да ја заборави мрежата имате проблеми со.

Бидејќи една од најдобрите процедури за решавање проблеми за мрежните конекции е повторно воспоставување од нула, вашиот систем мора да заборави на секоја трага од тоамрежа.

Исто така види: AT&T: Дали блокираните повици се појавуваат на телефонска сметка?

Доколку постапката за рестартирање не е доволна, ќе мора да рачно да наредите системот да ја заборави таа мрежа и да ја отстрани и од списокот со претпочитана листа.

Тоа е неопходен потег, бидејќи мрежите што се чуваат на претпочитаната листа ги одржуваат отпечатоците што предизвикуваат повторно поврзување да ги прескокнат чекорите што всушност би можеле да го поправат проблемот со приклучокот за Wi-Fi.

Исто така види: Како да го пронајдете бројот на мобилната сметка на Mint? (Во 5 чекори)

За да ги отстраните мрежите од претпочитаната листа, ќе треба да ги достигнете општите поставки на вашиот уред и да ги лоцирате системските параметри , кои обично се наоѓаат на картичката мрежа. Оттаму ќе можете да стигнете до мрежните поставки и напредните поставки.

Таму ќе најдете листа на сите мрежи на кои некогаш сте се поврзале. Во случај да знаете со која врска имате проблеми, можете да изберете да ја отстраните само таа, но ние силно ви препорачуваме да ги отстраните сите мрежи на списокот.

Исто така, направете не заборавајте да ги отстраните мрежите на кои повеќе нема да се поврзувате, како што се оние што ги користевте во патувањата што повеќе нема да ги правите или многу старите. Дејството на отстранување на мрежа од претпочитаната листа едноставно ги брише нејзините отпечатоци, што не значи дека никогаш повеќе не можете да се поврзете на таа мрежа.

Што веројатно ќе се случи, сепак , е дека штом ќе се обидете да се поврзете на отстранета мрежа , целиот сет на протоколи ќетреба да се изврши, наместо да прескокнувате некои чекори.

Затоа, погрижете се да ја бришете листата на претпочитани мрежи одвреме-навреме, за обидот за повторно поврзување да има можност да ги реши проблемите со врските од тогаш па натаму.

  1. Погрижете се да користите прва помош со синџир со клучеви

Апликацијата Прва помош за приклучоци е алатка која проверува и поправа дефекти приврзоци за клучеви во безжични врски. Исто така, има лозинки, приватни клучеви, сертификати и безбедни белешки во шифрирани датотеки што се во вашиот Mac iOS.

Доколку забележите нешто не е во ред со внесувањето на синџирот на клучеви, погрижете се да го изведете ова апликацијата бидејќи ќе ги реши проблемите со врската и ќе ја активира и работи за кратко време.

За жал, Apple ја отстрани апликацијата од MAC iOS супериорен од 10.10, но доколку имате постара верзија, апликацијата може да биде се наоѓа во табулаторот за апликации. Едноставно стартувајте го и внесете ги ингеренциите откако апликацијата ќе ве поттикне да го сторите тоа, а потоа дајте ѝ малку време да ги изврши дијагностиката и протоколите.

Во зависност од вашиот систем или бројот на неисправни приврзоци за клучеви, поправката може да трае малку подолго, но вреди да се чека за да може безжичната врска да работи како што треба.

  1. Контактирајте го одделот за поддршка на клиенти на Apple

Во случај да се обидете со сите три поправки погоре и сепак да го доживеете проблемот со Wi-Fi приврзокот, можеби ќе сакате даразмислете да контактирате со поддршката за корисници. Нивните високо обучени професионални техничари со задоволство ќе ви помогнат да се ослободите од овој проблем и да ги воспоставите вашите врски и да работат.

Исто така, тие се навикнати да се справуваат со секакви слични проблеми. Значи, тие сигурно ќе имаат неколку дополнителни трикови во ракавите кои би можеле да ви помогнат да ги решите проблемите со поврзувањето.

Затоа, повелете и повикајте ги да објаснат што се случува со вашиот влез со привезок и дозволете им да ве водат низ лесните решенија или, доколку е потребно, да ве посетат и да го решат проблемот на тој начин.

Покрај тоа, тие може да ја проверат вашата сметка за можни проблеми што може да го попречуваат перформансите на вашата интернет конекција и да ги решат оддалеку.

На крај, доколку наидете на други лесни начини да се ослободите од проблемот со приврзокот за Wi-Fi, погрижете се да не известите. Оставете порака во делот за коментари и помогнете им на вашите колеги читатели да го извлечат максимумот од нивните безжични мрежи.

Исто така, со оставање на вашиот коментар ќе ни помогнете да допреме до сè повеќе корисници со нашите поправки и да добиеме повеќе луѓе уживајќи во одличниот квалитет на нивните wi-fi мрежи.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.