Мобилните податоци не се достапни додека сте на повик: 3 начини да се поправат

Мобилните податоци не се достапни додека сте на повик: 3 начини да се поправат
Dennis Alvarez

податоците за мобилни телефони не се достапни додека се на повик

Технологијата на мобилните телефони напредува со голема брзина од почетокот на векот. Постигнавме долг пат од напорните денови кога ги користиме само за повици и пораки.

Деновиве, го вршиме нашето онлајн банкарство од нив, користиме социјални медиуми, а понекогаш дури и работиме на интернет преку нив. Со секоја нова револуција во светот на телефоните, се чини дека добиваме нешто поголемо и подобро што едноставно не можевме да го замислиме претходно.

Најновата работа е секако 5G, што ја прави брзината на безжичниот пренос на податоци побрза од нас некогаш можеше да се предвиди. Во основа, тоа е способноста да ги имате сите информации во светот на дофат на раката, во еден момент. Сепак, со сета оваа нова технологија, постои и потенцијал понекогаш работите да се постапуваат.

Исто така види: 5 Решенија за локалната верификација на Datto не успеа

Фантастично е кога сè работи во дует, но тоа не може да се очекува да биде така 100% од време. Сè уште не сме баш во тој момент. Најдоброто што можеме да го направиме е да се подготвиме за неколку грешки и да знаеме што да правиме кога ќе се случат.

Една од овие грешки што е почеста од другите е онаа каде што вашите податоци едноставно ќе престанат да работат кога ти си на повик. За среќа, ги имаме сите совети што ќе ви требаат за да го надминете овој проблем токму овде! Ајде да се заглавиме во тоа!

Како да ги поправите вашите мобилни податоци кои не се достапни додека сте на повик

1. Обидете се да го вклучите VoLTE

ToЗа почеток, VoLTE е кратенка за глас преку долготрајна еволуција. Она што можеби не сте го знаеле е дека вашите гласовни повици сè уште се пренесуваат преку некои релативно примитивни 2 и 3G мрежи кои се специјално дизајнирани за да се приспособат за гласовни повици.

Уште подобро, сè уште функционира многу подобро од извршувањето гласовен повик преку 4 или 5G. Значи, треба да има раздвојување за се да функционира подобро, независно. На овој начин, ќе забележите дека квалитетот на вашите стандардни гласовни повици драстично ќе се подобри и тие нема да се мешаат во вашата конекција за податоци.

Значи, за да ја скратиме приказната, секогаш е добра идеја е постојано да е вклучен VoLTE. Ако барате како да го направите тоа, само одете во менито за поставки „ мобилни податоци и ќе го видите таму. Додека сте таму, ајде да го оптимизираме ова уште малку.

Исто така, има дополнително мени под насловот VoLTE што ќе ви овозможи да вклучите режим наречен „глас и податоци“. Ова ефикасно ќе осигури дека вашиот LTE потоа ќе ги поддржува и повиците и податоците во исто време кога ќе ви требаат. Во основа, тоа треба да го реши проблемот што го имате на неодредено време.

Како последователно размислување, сеуште е можно да го имате овој проблем на мрежна врска 2 или 3G. Тоа не само примени на 4 и 5G мрежи. Префрлувањето на VoLTE сепак ќе ви помогне.

2. Проверете го вашиотнапредни поставки за повикување

Ако телефонот не е вклучен VoLTE, има друга поставка на телефонот на која ќе треба да внимавате . Тоа е на повеќето телефони, но ако е погрешно поставено, може да предизвика разумен хаос. Значи, ајде да го провериме и да се увериме дека сè е во ред. За ова, прво ќе треба да го отворите менито за поставки.

Потоа, одете во подмножеството опции „напредни поставки“. Оттука, сè што треба да направите е да ја овозможите функцијата „напредно повикување“. Тоа е сè што ќе треба да направите.

Ова дополнително ќе овозможи вашите мобилни податоци да функционираат како тоа обично го прави додека сте на повик. Се надевам, тоа е проблемот конечно решен. Ако не, имаме уште еден предлог.

3. Контактирајте со вашиот мрежен провајдер

Исто така види: Трепка црвено светло на ТВ Samsung: 6 начини да се поправи

Ако ниту еден од горенаведените поправки не ви помогнал досега, големи се шансите дека проблемот е нешто што може не може да биде поправено од крајот на работите.

Во овој момент, сè на вашиот телефон е конфигурирано да дозволува податоци и повици во исто време, така што нашата најдобра претпоставка е дека има некаков проблем со поставувања на страната на вашиот мрежен оператор.

Тоа остава само еден остварлив правец на дејствување. Ќе мора да го разгледате ова со експертите. Додека разговарате со нив, погрижете се да ги известите што сте се обиделе досега да поправитепрашањето.

На тој начин, можеби ќе можат многу побрзо да го идентификуваат изворот на проблемот. Шансите се исто така прилично големи дека има голем број луѓе кои се соочуваат со истиот проблем како и вие во овој момент. Ова дефинитивно им помага во однос на тоа тие всушност да се обидат да го поправат.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.