Латентност на Xbox One Wired наспроти безжичен контролер - Споредете ги и двете

Латентност на Xbox One Wired наспроти безжичен контролер - Споредете ги и двете
Dennis Alvarez

Доцнење на Xbox One Wired наспроти безжичен контролер

Сè се модернизира со текот на времето, вклучувајќи игри и опрема за игри. Новите технологии ги заменуваат старите и гејмерите лесно можат да бидат преоптоварени од огромната количина на нови гаџети што им се достапни. Контролерите се клучен дел од игрите и една одлука со која се соочуваат сите гејмери ​​е дали сакаат жичен или безжичен.

Контролорите   имаат големо влијание врз вашето искуство со игри, а главниот фактор во тоа е латентноста. Значи, разбирањето на разликата во латентноста помеѓу Xbox One Wired и Wireless контролер е од клучно значење за да се одреди кој е оној за вас. Значи, ајде да се нурнеме и да ги погледнеме добрите и лошите страни на секоја од нив.

Латенција на Xbox One Wired наспроти безжичен контролер?.. Што е латентност?..

Да почнеме со опишување што е латентност? Фактот дека дизајнерите и инженерите на Xbox работат толку напорно за да ја намалат латентноста, покажува колку важен аспект е тоа во светот на видео игрите.

Во однос на видео игрите, латентноста мери точно колку време е потребно за сигнал да патува од контролорот до конзолата, а потоа од конзолата до екранот. Најчесто се мери во милисекунди и помалата латентност овозможува подобро искуство со играњето.

Како латентноста е поврзана со контролорите за игри?

Исто така види: 6 начини да го решите проблемот со белото трепкање на Eero

Постои листа на компоненти кои влијаат на перформансите на контролерот илатентноста е една од нив. Тоа придонесува за влезот на сигналот на контролорот, како и излезот за време на играта.

Обично контролорите на играта вклучуваат џојстик за контролирање на движењата на ликот. Улогата на латентноста овде е да го натерате вашиот лик да ја изврши саканата акција навреме. Контролорите кои немаат добра латентност ќе пренесуваат сигнали малку подоцна отколку кога дејството ќе се изврши на контролорот.

Ова резултира со одложена команда. Доцнењето ќе биде мало и ќе трае само неколку милисекунди, така што повеќето луѓе нема ни да можат да ја забележат разликата.

Безжичен контролер на Xbox One

Бежичниот контролер Xbox One е дизајниран од Microsoft и е најдоброто решение за проблемите со латентност . Тоа е еден вид референтен дизајн кој помогна да се инспирираат алтернативите од трети страни. Ги спакува сите најзначајни карактеристики со неколку додадени премиум допири. Ајде да ги провериме добрите и лошите страни на безжичниот контролер.

Позитивни:

1. Помалку заостанува

Microsoft успешно ги надгради безжичните протоколи поврзани со жичниот контролер Xbox One во споредба со неговата безжична алтернатива. Тие го намалија доцнењето на влезот за приближно 20% во нивниот нов безжичен контролер за игри Xbox 360.

2. Безжични поволности

Да се ​​биде безжичен, уредот му овозможува на корисникот да шета низ собата и сепак да може даИграј ја играта. Не треба да се грижите дали сте постојано во близина на конзолата кога користите безжичен контролер.

3. Импресивен квалитет

Како што се гледа во сите други производи од брендот Xbox, безжичниот контролер Xbox One исто така покажува импресивен квалитет на градба.

4. Гарантирана компатибилност

Напредниот уред за безжична игра ветува подобра компатибилност со растечкиот опсег на конзоли и додатоци за видео игри. А контролорите на Xbox One се апсолутно најдобри кога станува збор за компатибилноста. Повеќето игри имаат вградена поддршка за контролери за игри на Xbox, така што нема да ви требаат дополнителни драјвери за конверзии.

5. Стилски дизајн

Бежичниот контролер Xbox One е полн со ергономски копчиња и разнобојни светилки, давајќи му на уредот бујна дизајн.

Континуитети

1. USB-порта

Без разлика дали користите безжичен контролер или жичен, ќе ви треба USB-портата. Во случај да користите безжичен контролер, ќе ви треба USB-портата за да го приклучите безжичниот приемник за контролерот за игри.

2. Кратко траење на батеријата

Најлошото сценарио е да се испразнат батериите на вашиот безжичен контролер додека сте среде сериозна игра. Очигледно, никој не сака ненадејна загуба поради такви глупави причини за батеријата.

Жичен контролер на Xbox One

Xbox Oneконтролерот за игри гарантира одлични карактеристики, од кои некои често остануваат незабележани од другите производители. Да ги погледнеме добрите и лошите страни.

Позитивни:

Исто така види: 7 начини да се поправи употребата на податоци од Verizon Jetpack во моментов не е достапна

1. Жичени врски

Ако сте навикнати да седите во близина на екранот, тогаш жичените контролери се вашата опција. Каблите обично се долги околу 2 до 3 метри што е доволно за да се движите како што бара играта.

2. Брз одговор

Времето на одговор на жичените контролери е побрзо од безжичните, иако брзините се значително подобрени кај надградените безжични уреди.

3. Нема проблеми со батеријата

Поврзувањата со жици имаат придобивка што не можат да останат без батерии бидејќи постојано се поврзани со електричен извор.

Недостатоци:

1. Ограничени граници

Користењето жичен контролер за игри ве заклучува во одредени ограничени граници. Можете да одите колку што дозволува вашиот кабел. Просторот во кој треба да се движите се одредува според должината на вашата жица.

2. Заплеткана жица неред

Ако користите жичен контролер за игри, мора да сте добро свесни за багажот од неизбежниот хаос од заплеткани жици . заплеткана жица неред. И ова може да предизвика многу проблеми. Може да се заглави во жицата и сите ненадејни движења резултираат со лесно одлепување.

3. Оштетувања и замени

Жичните врски лесно се оштетуваат и бараат заменапочесто отколку што можете да замислите. Премногу искористените жици имаат тенденција да се оштетат толку брзо колку што можете да го допрете контролорот.

Заклучок

Судејќи според нацртот за споредба помеѓу латентноста на Xbox One Wired VS Wireless Controller, опцијата за контролер што ќе ја изберете ќе зависи во основа од вашето искуство. Тоа ќе зависи целосно од вашите сопствени барања и преференции.

Ако размислувате да купите нов контролер за игри само за да го подигнете вашето искуство со игри, дефинитивно треба да ги испробате безжичните контролери на Xbox One. Тоа ќе ви овозможи да бидете ослободени од ограничувањата да морате постојано да бидете во близина на конзолата.

Разликата во цената помеѓу двата контролери не е толку голема, затоа одлучете се за оној што најмногу ви се допаѓа.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.