Како да активирате етернет порта на ѕид?

Како да активирате етернет порта на ѕид?
Dennis Alvarez

како да активирате етернет порта на ѕидот

Еден од најлесните начини за суштински „хакирање“ на сопствената интернет конекција и за да бидете сигурни дека ги имате најдобрите можни брзини е да ја користите етернет порта. Брзината веднаш скока нагоре, имајќи предвид дека сте ја заобиколиле можноста сигналот да станува послаб додека патува низ воздухот.

Тоа навистина прави огромна разлика. Ова е особено случај ако играте игри или стримувате некоја особено висококвалитетна содржина.

Тоа е кажано, можно е да наидете на неколку тешкотии кога се обидувате да го поставите ова. Општо земено, сè што треба да направите е едноставно да го приклучите едниот крај од кабелот во ѕидот, а другиот во вашиот уред.

Сепак, постојат работи кои можат да ја спречат вашата етернет порта да работи како што треба. Денес, ќе разгледаме неколку од причините зошто вашиот етернет може да работи и да не ја врши својата работа. Значи, за сè што треба да знаете за сите видови на етернет порти , дојдовте на вистинското место.

Проверете дали сте ја вклучиле етернетската врска

Ако сте се приклучиле на етернет-портата во ѕидот и не можете да ја активирате, постои една навистина едноставна причина зошто тоа може да биде случај. Најчесто, проблемот ќе биде што сè уште не сте ја вклучиле етернет-врската во поставките на вашиотизбраниот уред.

За општ водич за тоа како да го проверите ова, само следете ги инструкциите подолу:

  • Прво, ќе треба да да ја отворите контролната табла на лаптопот/компјутерот.
  • Потоа пребарајте ја опцијата за мрежа и интернет и потоа одете во неа.
  • Во картичката лево, тогаш треба да можете да најдете „променете ги поставките на адаптерот“.
  • Сега сè што треба да направите е да скролувате надолу и да ја пронајдете вашата ethernet врска, потоа кликнете со десното копче на неа и потоа кликнете на опцијата за овозможување.

Откако ќе го направите тоа, очекуваме дека етернетот ќе почне да работи за речиси сите вас. Ако не, можеби ќе треба да се обидеме со уште неколку дијагностички чекори.

Како да ја активирате порта за етернет на ѕид

Сега кога се уверивме дека етернет врските се сега овозможено на вашиот лаптоп или компјутер, сега ќе треба да се увериме дека приклучокот во ѕидот е навистина погоден за пренос на сигнал. Секакви работи можат да им се случат на нив со текот на времето, па ќе погледнеме сè што можеме да замислиме.

Нашиот прв совет за ова бара од вас да ја отворите портата. Се разбира, ако немате искуство да правите вакви работи, секако предлагаме да добиете помош за ова од познат пријател или сосед.

Откако ќе се отвори портата, она што треба да се провери е дали сите жици се всушност поврзани со нивните соодветни приклучоци како што треба да бидат. Ако се,одлично. Сепак, ова може да значи дека проблемот е малку покомплексен за дијагностицирање.

Всушност, може да бара од вас да користите радио или тонски трасер за да ги следите линиите и да се уверите дека се недопрена. Нето чекор потоа е да користете CAT5 кабел до портата за етернет и да го поврзете со локацијата на центарот. Откако ќе се направи тоа, нема шанси проблемот да е резултат на неисправни жици или врски.

Може да биде затнато со боја

Исто така види: Трепка бела светлина на Chromecast, без сигнал: 4 начини да се поправи

Ако сè уште немате етернет и сите жици се недопрени, проблемот може да биде причина за некое преголемо ревносно сликање во минатото. Општо земено, кога сликате, може да има секакви места што не би ги очекувале.

Значи, ако вашето место неодамна сте го насликале, ова би можело да вреди да се погледне. Навлегувањето на бојата во ѕидниот приклучок е всушност релативно честа појава. Ако има боја таму, големи се шансите и спроводниците да се покриени - оттука и зошто тие повеќе не се ефикасни.

Најлесен начин да се справите со ова е да се обидете да го изгребете боја. Ако користената боја е со низок квалитет, таа треба да се откачи без вистинска мака. Меѓутоа, ако се користеле најсовремените работи, можеби ќе треба едноставно да ја замените портата . Нема да ве чини многу да го направите тоа.

Заменете го Џек

Ако ниту еден од горенаведените поправки не направи ништо за да се реши проблемот, веројатно е дека наЏек е она што го разочарува тимот овде. Со текот на времето, тие можат да имаат пристојно тепање од работите кои редовно влегуваат и излегуваат од нив. На крајот, неизбежно е тие само да се истрошат и да треба да се заменат.

Значи, ќе треба повторно да ги прекинете капките одеднаш (и двата краја на капката). После тоа, можете да го замените приклучокот, внимавајќи да останете во согласност со стандардните шифри за боја. После тоа, обидете се повторно да ја натерате портата да работи повторно.

Исто така види: 6 начини да се поправи грешката Comcast XRE-03121

Проверете ги портите на рутерот

Ако едно од горенаведените работи за вас, ова може да значи една од двете работи. Прво, можеби ќе треба да ги повлечете сите жици. Ова е проширен и комплициран процес иако , па ајде да пробаме една последна едноставна работа пред тоа.

Се разбира, ние зборуваме за едноставно проверување дали портите на вашиот рутер се засолниште Всушност не беше проблемот цело време . Во основа, сè што треба да направиме овде е да се осигураме дека тие не претрпеле толкава штета што повеќе не можат да работат.

Најбрзиот начин да се увериме во ова е едноставно само да го исклучите кабелот за етернет од неговата моментална порта и потоа пробајте го со друга . Ако не е тоа, се плашиме дека следниот чекор е генерално повторно да се направи жици.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.