Fire TV Cube Blue Light напред и назад: 3 начини да се поправи

Fire TV Cube Blue Light напред и назад: 3 начини да се поправи
Dennis Alvarez

огнена телевизиска коцка сина светлина напред-назад

Се сеќавате на времето кога целата наша технологија порано беше огромна? За да имате телефон способен да испраќа текстуални пораки, требало да имате нешто со големина на цигла . За среќа, тие денови се одамна зад нас, и преку извонредно брз напредок, компонентите потребни за водење на нашата технологија стануваа се помали и помали со текот на годините.

Еден од овие микро-уреди што навистина е прилично зачудувачки е Коцката Fire TV . Навистина одговара на 'малиот, но моќен' описот што толку често го слушаме прикачен на него.

Иако е еден од покомпактните уреди од тој тип, може да се натпреварува со буквално големиот момчиња од индустријата. Прави сè што ви треба, обезбедувајќи целокупно оптоварување поволности за поврзување, а исто така ви овозможува уживајте во неверојатно стабилниот и доверлив оперативен систем Amazon. Не само тоа, туку има некако и доволно простор за пристап и преземање широк спектар на апликации за вашиот паметен телевизор.

Денес сме тука да разговараме за еден посебен детал што е на Fire TV Cube - системот за осветлување. Овој систем за осветлување има способност да флешува низа бои, секоја со свои различни значења.

На овој начин, корисникот побрзо може да дијагностицира што може да предизвика проблем со коцката. Она што значи синото светло кое се движи наназад и напред е дека чека гласовна команда.

Меѓутоа, ако оваа светлина постои долго време, ова може да укаже дека може да има и дефект што малку ги меша работите. Ако е така, ќе најдете сè што ви треба за да го решите проблемот подолу!

Како да го поправите Fire TV Cube Blue Light напред и назад

Пред да добиеме во овие поправки, треба да ве увериме дека ниту еден од нив нема да бара од вас да разделите нешто или да ризикувате да го оштетите вашиот уред. Значи, ако немате искуство со дијагностицирање проблеми како овие, не грижете се за тоа ! Ќе се потрудиме да го објасниме секој чекор. Со тоа, време е да започнете.

  1. Обидете се да го рестартирате вашиот Fire TV Cube

Како што ние секогаш правете ги овие водичи, прво ќе започнеме со најлесното решение. На тој начин, нема случајно да губиме повеќе време отколку што треба на покомплицираните работи.

Причината поради која предлагаме да го рестартирате уредот е што рестартирањето е одлично за расчистување на сите мали грешки или грешки кои можеби се навлегле со текот на времето. Ваквите дефекти можат да направат секакви луди работи за изведбата на коцката - како на пример да ја натераат да верува дека Alexa е активна и чека гласовна комуникација, на пример!

Многу често, тоа ќе биде така дека коцката се заглавила во јамка. Така, најдобриот начин да го поставите тоа исправно е само да му дадете малку напор. Ако не сте го рестартирале Fire TVКоцка претходно, процесот е како што следува.

Најдобар начин за рестартирање е само едноставно да го отстраните од изворот на напојување со тоа што ќе го извадите кабелот за напојување од уредот. Потоа, сè што треба да направите е почекајте околу една минута пред повторно да го приклучите.

По ова, проблемот ќе биде целосно решен за повеќето од вас таму. Тоа е всушност прилично добар лек, и покрај неговата едноставност. Ако не функционираше, време е за следното.

  1. Проверете дали нема проблем со далечинското

Многу често, тоа е всушност наједноставниот дел од вашата поставеност што го изневерува тимот. Завршивме со дијагностицирање проблеми како овие и претходно, проверувајќи различни компоненти, за на крајот да сфатиме дека копче само е заглавено во положбата за вклучување или исклучување.

Со далечинските управувачи, ова може да се случи толку лесно што секогаш вреди да се провери. Во овој случај, нашата теорија е дека копчето за гласовна команда некако се заглавило.

Исто така види: 4 начини за поправка на грешка при поврзување со мобилни податоци на RilNotifier

Не само што би препорачале да проверите дали е заглавен или не , исто така е добра идеја да бидете сигурни дека не се меша со прашина/нечистотија изгради. Кога чистите далечински управувач, најдобрите работи за користење се или малку влажна крпа или хартиена крпа (крпата е малку подобра).

Компресираниот воздух во лименката е исто така доста корисен за ова. Откако ќе го направите тоа, постои апристојна шанса дека проблемот ќе се реши.

  1. Проблеми со батериите

Последниот поправен имаат е подеднакво едноставно како и првите две. Во основа, сè што ќе направиме е да ги замениме батериите на далечинското. Кога нивото на батеријата ќе се намали, не е само дека уредот што го напојуваат одеднаш ќе престане да работи.

Наместо тоа, она што генерално се случува е дека целината разновидна функција ќе работи само половина за некое време. Ова може да доведе до токму такви проблеми што ги имате во моментов.

Исто така види: Мобилните податоци за крикет не работат: 3 начини да се поправат

Затоа, дури и ако сте ги смениле батериите релативно неодамна, би препорачале да ставите неколку нови. Згора на тоа, многу е подобро да се оди со батерии од реномирана марка.

Иако чинат многу повеќе, тие исто така траат многу подолго , заштедувајќи ви од мака и веројатно долгорочно балансирајќи во однос на трошоците. Откако ќе ги завршите сите овие чекори, одете на уште едно рестартирање и проблемот треба да се отстрани.

Последниот збор

За жал, ова се единствените поправки што можевме да откриеме дека тоа може да се направи од удобноста на вашиот дом. Ако ниту едно од овие не ви помогнало, единствената преостаната опција е да стапите во контакт со поддршката за корисници за да побарате дополнителна помош.

Додека сте во комуникација со нив, погрижете се да ги известите за сè што сте се обиделе да го поправитепроблем. Ова генерално го забрзува процесот и им помага многу побрзо да го откријат проблемот.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.