Altice vs Optimum: Која е разликата?

Altice vs Optimum: Која е разликата?
Dennis Alvarez

Altice vs Optimum

Денес, нема да се обидуваме да поправиме ништо за вас. Наместо тоа, ќе се погрижиме за друг тип на прашања што ни се поставуваат се почесто.

Со оглед на тоа што се толку многу даватели на услуги и производители таму, кои во суштина го обезбедуваат истото, може да биде потешко и потешко да се направи разлика меѓу нив. Поради тоа, тогаш може да стане речиси невозможно да се избере вистинскиот за вас.

Значи, со оглед на тоа што никој навистина нема толку многу време да ги бара сите овие информации, мислевме дека ќе ги сумираме сите релевантни информации што можевме да ги најдеме во оваа кратка статија.

Исто така види: Како да ја одделам мојата е-пошта на Yahoo од AT&T?

Значи, денес ќе ги спротивставиме Altice против Optimum во битка за конечно да ги откриеме одговорите на прашањата: „ која е разликата помеѓу Altice и Optimum? “ и „ кој е подобар?

Altice vs Optimum: Дали Optimum и Altice се исто?

Не баш , но можеме да видиме од каде доаѓа оваа заблуда. Видете, пред 5 години, Altice купи преку Cablevision. Како дел од таа зделка, тие исто така ги добија рацете на Optimum.

Но, иако Altice поседува Optimum, тоа не мора да значи дека тие контролираат сè што прават или прават. Всушност, тие имаат тенденција да работат како целосно посебни ентитети. Ова е прилично необично поставување, па сега ќе видиметочно колку тие се различни еден од друг.

Оптимум: Јаки и слаби страни

Оптимумот е секогаш одличен избор за оние кои само сакаат да ги поедностават работите. Со нив, тие ги обезбедуваат сите комуникации што би му биле потребни на просечниот дом. Ги добивате вашите интернет, ТВ и телефонски услуги сите склопени во една сметка .

Сепак, соединувањето на сите овие работи не мора да значи дека ќе ве чини помалку. На пример, кога станува збор за нивните зделки за 300 и 940 Mbps, тие се намалени од неколку други таму.

Тоа е кажано, може да се најде одредена вредност, ако сте спремни да погледнете доволно напорно. Нивните 400 Mbps всушност се доста добро во споредба со другите.

Сето тоа што е кажано, не би било фер да се суди за Optimum само според нивната цена. Исто така, постојат неколку други фактори кои треба да ги земеме предвид. Од нив, една од најистакнатите е тоа што не мора да потпишете договор со Optimum.

А сепак, нивните планови сè уште се добри како неколку договорени услуги таму. Оптимум нуди прилично добри брзини на интернет, доволна за бизнис или големо семејство . Значи, тоа е секогаш позитивно.

Но, ако сакате да се вклучите како индивидуален корисник, навистина нема толкава смисла да го правите тоа. Едноставно нема пристојни опции за ниска до средна брзина таму.

Друг критериум што е прилично важен да се земе предвид е доверливоста. На крајот на краиштата, нема смисла да плаќате за поврзување со голема брзина, ако тоа не е она што на крајот го добивате. Во овој поглед, Optimum дава прилично големи ветувања, но тие всушност го исполнуваат тоа! Во прилог на тоа.

Ако се одлучите за нашиот врвен избор, планот од 400 Mbps, цената никогаш нема да се зголеми бидејќи е обврзана со нивната поволност „Цена за живот“ . Значи, иако на крајот може да платите малку повеќе за Optimum, сепак има неколку добри причини да го направите тоа.

Последната предност што можеме да ја истакнеме е нивната евиденција за услуги на клиентите. Како што сите знаеме, услугите за клиентите кај ваквите компании може да се најдат во недостиг почесто отколку не. Но, тоа едноставно не е случај овде.

Персоналот во Optimum навистина ги знае своите работи и секогаш е на чело кога станува збор за обезбедување решенија кога ќе се појават тешки прашања.

Исто така види: Спектар кабелска кутија без часовник?

Altice: Јаки и слаби страни

Сега, би се очекувало дека Altice барем малку ќе биде слична на Optimum, но ова воопшто не е така! Како што знаеме, Altice е матична компанија на Optimum . Во некои погледи, тоа исто така ги исполнува тие очекувања.

За да ги започнеме работите, ќе го погледнеме нашиот омилен од нивните пакети, пакетот од 30 долари месечно. Со овој пакет, корисниците автоматски ќе добијат неограничени податоци и текстови, видео стриминг,глас, жариште и меѓународни текстови.

Добивате дури и бесплатни податоци, глас и текст во вкупно 35 земји во светот. Звучи прилично добро, нели? Но, секогаш ќе има улов. Забелешката е што можете да ги искористите сите овие услуги само ако се најдете во област со поштенски код што има покриеност со Optimum и Suddenlink.

Значи, како што видовме, цената е прилично добра . Дефинитивно добивате вредност за парите. Сепак, имаме некои други фактори за кои треба да размислиме. Од нив, треба да размислиме колку е всушност добра услугата.

И, вестите се прилично добри! Нивните безжични услуги се генерално одлични - сигурни и брзи. Згора на тоа, нивното жариште не е склоно кон прекин.

Сè на сè, немаме толку многу да додадеме во колоната „против“ овде. Тие се сигурни и евтини. Значи, генерално, би сакале да одиме со матичната компанија и да останеме со овие момци .

Последниот збор

Значи, тоа е речиси сè за дебатата Optimum vs Altice. Сепак, иако Altice можеби ни одговара најдобро, ова можеби не е случај за вас. Би препорачале да размислите за што ви треба вашата врска, а потоа да видите кој го има вистинскиот план за вас .
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.