8 најдобар рутер за модем за Ziply Fiber (препорачано)

8 најдобар рутер за модем за Ziply Fiber (препорачано)
Dennis Alvarez

Најдобар модем рутер за Ziply Fiber

Исто така види: Зошто гледам Redpine сигнали на мојата мрежа?

Дали го барате најдобриот модем/рутер за вашиот интернет Ziply Fiber? Дојдовте на вистинското место. Изборот на компатибилен и моќен рутер за вашиот мрежен систем го поедноставува управувањето и следењето на мрежата.

Со сите карактеристики што ги обезбедуваат овие рутери, можете да ги искористите придобивките од брз и ефикасен мрежен систем со подеднакво способен рутер.

Најдобар модем рутер за Ziply Fiber

Кога се разговара за Ziply Fiber, тие ги даваат нивните оптимизирани Ziply Fiber Wi-Fi 6 рутери, но ако одберете да спарите рутер по ваш избор, вие мора да ја провери својата мрежна компатибилност.

Имајќи го тоа, Ziply може лесно да користи рутер со најновата технологија Wi-Fi 5 или Wi-Fi 6 . Сепак, рутерот што ќе го изберете треба да се заснова на големината на вашиот дом или областа што сакате да ја покриете.

Можете да одите со брзи, робусни рутери, но ако имате повеќекатна зграда или малку поголема површина за покривање, стандарден рутер ќе ви биде доволен, што ќе ви заштеди пари.

Значи, ајде да погледнеме неколку рутери што се компатибилни со Ziply Fiber интернет и да видиме што имаат да понудите.

  1. Netgear AX4200:

Ziply Fiber и Netgear 5 stream рутерот со двобенд Wi-Fi 6 добро функционираат заедно. Со брзини на пренос до 4,1 Gbps и висока покриеност, овој рутер ќе ви обезбеди беспрекорнаИнтернет ќебе низ вашиот дом.

Вклучува напредни безбедносни карактеристики кои ќе ја одржат вашата мрежа безбедна и безбедна. Настрана од тоа, неговата мала доцнење и 4x пропусниот опсег помагаат да се управува со сообраќајот на мрежата и да се спречи застојот на мрежата.

Иако е донекаде скап, неговата покриеност и карактеристики вреди да се инвестираат.

  1. TP-LINK Archer AX50:

TP-LINK Archer AX50 е уште еден способен рутер во линијата. Овој рутер ќе ви обезбеди висока пропусност и оптимизирани перформанси по ниска цена. Технологијата Wi-Fi 6 обезбедува вкупна пропусност од 2,9 Gbps низ двата опсези.

Бидејќи се напојува со двојадрен процесор, добивате брзи стапки на пренос и постојани перформанси. Настрана од тоа, ја заштитува вашата мрежа со родителски контроли и заштита од малициозен софтвер.

Archer AX50 е идеален за повеќекатни домови или за мали бизниси. Ако сакате целосна покриеност во вашиот двор, овој рутер е најдобрата опција по разумна цена.

  1. Asus ZenWi-Fi AXE6600:

ASUS произведува некои од најдобрите рутери на пазарот. Иако секој производ има предности и недостатоци, можете да очекувате најдобри перформанси и напредни функции од ZenWi-Fi AXE6600.

Со висока пропусност и опсег до 5500 квадратни стапки, ќе имате пристап до интернет во секој соба од вашиот домили бизнис.

Понатаму, неговиот пропусен опсег на каналот 16MHz обезбедува најдобри перформанси и јачина на сигналот за вашите клиенти, значително оптимизирајќи ја целата ваша мрежа. Овој рутер се продава најмногу на пазарот поради неговите силни безбедносни карактеристики и родителска контрола.

  1. Verizon FIOS G3100:

Зборуваме за најдобрите рутери со оптички модем? Го имате со Verizon FIOS G3100. Ќе ви обезбеди комбинација од режими на модем и рутер користејќи ја најновата технологија Wi-Fi 6.

Овој рутер нема да предизвика застој на мрежата поради неговата солидна проток од 2,5 Gbps и зголемениот опсег на Wi-Fi. Verizon FIOS G3100 обезбедува силна јачина на сигналот и оптимизирани брзини на податоци, што го прави компатибилен со Ziply Fiber .

Со една гигабитна WAN порта и три-бенд рутирање поддршка, добивате паметни можности за рутирање и одлична покриеност.

Исто така види: 3 причини зошто се соочувате со загуба на пакети користејќи CenturyLink
  1. Greenwave C4000XG:

Постојат неколку модели кои ќе работат со Ziply Fiber, како на пр. како рутер Greenwave C4000XG, кој е идеален за комерцијални корисници . Ако имате деловна област за покривање, овој рутер ќе ви обезбеди солидна проток од 2,5 Gbps.

Работењето на повеќе клиенти во исто време обично ги намалува перформансите на мрежата, така што Greenwave обезбедува стабилни брзини на интернет, како и силна јачина на сигналот за да имате стабилно поврзување насекадевашите клиенти

Нејзината компатибилност со рутер/модем и технологијата Wi-Fi 6 обезбедуваат брзи брзини на жица и безжична мрежа. 1024 QAM со голема моќност обезбедува оптимизирани брзини на преземање и испраќање по ниска цена.

  1. Netgear AC1750:

Netgear има широк опсег на компатибилни рутери бидејќи користат врвни технологии кои се идеални за мрежни системи. Netgear AC1750 ќе работи совршено со вашиот Ziply Fiber .

Добивате одлични перформанси на интернет и за паметни и за гејмерски уреди со технологија со двоен опсег и брзина до 1,7Gbps . AC1750 вклучува родителски контроли и оклоп на Netgear, кој штити од сајбер напади.

Понатаму, тој обезбедува добра покриеност и стабилни брзини, осигурувајќи дека вашите клиенти имаат конзистентна мрежа насекаде. Netgear AC1750 има разумна цена од 110 долари, но има и добри алтернативи достапни по оваа цена.

  1. TP-LINK AC1200:

Бидејќи Ziply Fiber нема строги барања за компатибилност, опциите за спарување остануваат отворени. Рутерот TP-LINK AC1200 ќе ви обезбеди големи брзини и силна јачина на сигналот.

Можете да уживате во брзина до 1,75 Gbps на повеќе клиенти без разлика дали имате голем дом или мала канцеларија. Понатаму, четирите гигабитни етернет порти ви овозможуваат да ја проширите вашата жична мрежа.

TP-LINK AC1200 обезбедува добра покриености поголеми перформанси кај клиентите. Времето на одговор на рутерот е брзо и обезбедува стабилни брзини на интернет низ клиентите.

Затоа, ако ви треба рутер што е способен и достапен , TP-LINK AC1200 е најдобриот опција.

  1. ASUS AC3100:

Ако буџетот не е проблем и сакате силен рутер кој работи добро со Ziply Fiber, Рутерот за игри ASUS AC3100 е една од најдобрите опции. Можете да уживате во беспрекорно покривање со технологијата со двоен опсег и компатибилноста со AiMesh.

AC3100 користи технологија 1024QAm и работи со оптимизирани брзини во опсегот од 2,4 GHz и 5 GHz. Со покриеност од 5000 квадратни метри и силна поврзаност, вашата мрежа нема да има застој и заостанување.

Со своите 8 гигабитни етернет порти, Asus AC3100 може да поврзе до 8 жичени уреди. Напојуван од процесор со двојадрен 1,4 GHz , добивате супер брзи стапки на пренос и силна јачина на сигналот.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.