5 лесни поправки за проблемот со мрежата со Netgear Nighthawk

5 лесни поправки за проблемот со мрежата со Netgear Nighthawk
Dennis Alvarez

netgear nighthawk поврзан без интернет

Netgear дизајнира рутери и друга мрежна опрема од 1996 година и оттогаш побарувачката за брзи и стабилни интернет конекции само се зголеми. Како што се појавуваат новите технологии и корисниците доаѓаат со нови мрежни барања, производителите ја засилуваат својата игра во обид да ги исполнат овие барања.

За Netgear, откако признаа дека на гејмерите и стримерите им треба рутер со повисоки перформанси, тие го дизајнираа Nighthawk . Овде зборуваме за моќен, разноврсен рутер кој ветува дека ќе ги испорача максималните перформанси и за гејмерите и за стримерите.

Сепак, дури и со сиот свој извонреден квалитет, рутерот Netgear Nighthawk не е целосно безбеден од проблеми. Неодамна, корисниците пријавија дека уредот има проблем што го попречува неговите перформанси и им предизвикува низа разочарувања.

Според извештаите, проблемот предизвикува рутерот да се поврзе на интернет но да не испорачува никаков сигнал до неговите поврзани уреди . Ако се соочувате со истиот проблем, дозволете ни да ви донесеме неколку лесни поправки што секој корисник може да се обиде да види дека проблемот исчезнал засекогаш.

Дали треба да добијам Netgear Nighthawk рутер?

Како што споменавме претходно, Nighthawk е уред Netgear дизајниран да ги задоволи најнапреденмрежни барања на гејмерите и стримерите . Бидејќи рутерот нуди низа функции кои ги подобруваат неговите перформанси, корисниците во него наоѓаат доверлив мрежен уред со врвен квалитет.

Со својата колекција на рутери за Wi-Fi, безжични екстендери, мрежни системи, гласовни модеми, 5G жаришта и многу повеќе, Nighthawk е дефинитивно меѓу најнапредните рутери на пазарот во денешно време .

Некои други извонредни карактеристики што ги нуди Nighthawk се извонредна покриеност и подобрена функција за сајбер-безбедност која треба да ве заштити од обиди за хакирање во секое време.

Дополнително, Nighthawk е лесно поставување, што им овозможува дури и на оние со помала технолошка експертиза да добијат интернет врска.

На крајот, корисниците добиваат LAN и WAN уред со повеќе свирки со Напреден QoS, агрегација на врски и родителски контроли преку процесор со двоен опсег и четири јадра.

Сите овие карактеристики го прават Netgear Nighthawk солидна, а можеби дури и најдобрата можна опција за рутер што можете да ја најдете во денешно време. Сепак, бидејќи проблемот што ги попречува перформансите на неговото поврзување е пријавен премногу често, дојдовме до список.

Како да го поправите Netgear Nighthawk поврзан без Интернет?

1. Осигурајте се дека нема прекин на сигналот

Прво, бидејќи изворот на проблемот со мрежата може да го доживее вашиот Netgear Nighthawkнемаат никаква врска со вашиот крај на врската . Како што се случува, интернет провајдерите или Давателите на Интернет услуги се соочуваат со повеќе проблеми со нивната опрема отколку што би сакале да признаат.

Тоа значи, пред да продолжите со пообемни или поправки кои одземаат многу време, едноставно проверете дали вашиот провајдер испорачува сигнал или не . Интернет провајдерите вообичаено користат е-пошта како главна форма на комуникација со претплатниците, но повеќето од нив имаат и профили на платформите на социјалните медиуми .

Значи, проверете дали вашиот провајдер не доживува прекин на сигналот или дека неговата опрема не се одржува . Алтернативно, можете да контактирајте со нив и да прашате за статусот на услугата .

Сепак, постојат многу веб-страници кои ви го кажуваат статусот на услугата на различни провајдери, што значи дека тие информации можете полесно да ги добиете преку Интернет отколку со повикување на вашиот интернет провајдер.

Доколку услугата на вашиот провајдер е отворена и работи, има уште неколку поправки што можете да ги испробате, па едноставно одете на следниот на списокот и отстранете го проблемот со мрежата засекогаш.

2. Рестартирајте го вашиот Nighthawk

Исто така види: Видови доплати на Verizon: Дали е можно да се ослободите од нив?

Во случај да почувствувате проблем со мрежата со вашиот Netgear Nighthawk и потврдите дека проблемот не лежи на прекин на сигналот од вашиот провајдер, следното нешто што треба да направите е да ја проверите состојбата на самиот уред. Ова значипроверка на кабли и конектори , положбата на уредот во зградата и самото функционирање на рутерот .

Значи, проверете дали сите кабли и конектори се во соодветна состојба и доколку некој од нив покаже знаци на оштетување , погрижете се да ги замените. Поправените кабли ретко даваат исто ниво на перформанси.

Што се однесува до положбата на уредот, проверете дали неговиот пренос на сигналот не се соочува со никакви пречки , како што се метални плочи или дебели бетонски ѕидови. Тука треба да се избегнуваат и микробранови.

И на крај, ако сите претходни аспекти се потврдени дека се во соодветна состојба, треба да проверите дали рутерот работи најдобро на своето ниво. За да го направите тоа, доволно е едноставно рестартирање , бидејќи тоа е всушност најефикасниот метод за решавање проблеми.

Исто така види: Џои продолжува да ја губи врската со Хопер: 5 причини

Не само што ги проверува и поправа помалите проблеми со конфигурацијата и компатибилноста, туку и го брише кешот од непотребните привремени датотеки што можеби го преполнуваат кешот и предизвикуваат уредот да работи побавно од него треба да.

Значи, фатете го кабелот за напојување и исклучете го од штекерот , а потоа дајте му најмалку две минути пред повторно да го приклучите. После тоа, едноставно почекајте уредот да ги помине сите процеси на подигање и да продолжи со работа од нова почетна точка без грешки.

3. Проверете го рутеротПоставки

Доколку се обидете со двете поправки погоре и сепак го искусите проблемот, следниот чекор би бил да ги проверите поставките на рутерот . Како што знаеме, ако не се правилно дефинирани, поставките може да предизвикаат грешки во компатибилноста или конфигурацијата што може да ја попречат работата на рутерот .

Кога станува збор за Netgear Nighthawk, не се разликува. Значи, проверете ги поставките на уредот.

Прво, проверете ги дозволите и проверете дали MAC адресата е правилно поставена . Овие две карактеристики сочинуваат голем дел од процесот на поврзување што ја идентификува страната на корисникот и дозволува сигналот што доаѓа од серверите на давателот да стигне до уредите на претплатникот.

Второ, проверете дали вашиот Nighthawk е поставен на режим на прифаќање , бидејќи тоа е исто така задолжително за опремата на давателот да најде патека низ поставувањето на вашата мрежа и да испорача соодветна количина на интернет сигнал.

4. Ресетирајте ја вашата мрежа

Следното решение на списокот се однесува на ресетирање на вашата мрежа , што може да изгледа како премногу основно решение за да работи. Но, може да биде доста ефикасно во решавањето на мрежните проблеми што можеби ги доживувате. Повеќето прелистувачи ја нудат опцијата ресетирање мрежа преку нивните општи поставки .

Значи, пронајдете ги главните поставки на вашиот прелистувач и побарајте ја картичката мрежа . Откако ќе го најдете,ќе ја видите опцијата „ ресетирање мрежа “, на која треба да кликнете . Потоа, следете ги инструкциите за да ја завршите процедурата и системот да ја повтори врската од нула.

Тоа треба да биде дополнително ефикасно во решавањето на малите аспекти на мрежата и отстранувањето на проблемот.

Овој чекор ќе ве чини да ги изгубите вашите персонализирани поставки , листата на омилени и неколку акредитиви за најавување автоматско пополнување , но тоа е дефинитивно вреди . Секогаш можете да ги вратите овие информации подоцна .

5. Контактирајте ја поддршката за корисници

Доколку ги испробате сите решенија што ги предлагаме овде и Netgear Nighthawk остане проблематичен, вашата последна опција треба да биде да дадете поддршка за корисници јавете се . Тие имаат исклучително посветени професионалци кои се справуваат со различни прашања и дефинитивно ќе знаат за некои други лесни решенија што треба да ги пробате.

Освен тоа, доколку нивните трикови се понапредни од технолошките работи со кои сте навикнати да се занимавате, секогаш можете да побарате од нив да дојдат и самите да го решат проблемот .

Најдоброто нешто е што, додека го решаваат проблемот, тие исто така можат да го проверат поставувањето на вашата мрежа за други можни проблеми и да ги решаваат додека одат.

И на крај, во случај да дознаете за други лесни начини за справување со проблемот со мрежата со Netgear Nighthawk, ве молимеодвојте време да ни кажете. Спуштете малку знаење во полето подолу кажувајќи ни сè за тоа и спасете некои луѓе од неколку главоболки во иднина.

Исто така, секоја повратна информација ни помага да растеме како заедница. Затоа, не бидете срамежливи и кажете ни што дознавте!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.