4 вообичаени проблеми со квалитетот на Paramount Plus (со поправени)

4 вообичаени проблеми со квалитетот на Paramount Plus (со поправени)
Dennis Alvarez

најважни проблеми плус квалитетот

Дали ја сакате најдобрата услуга за стриминг по прифатлива цена која обезбедува видео со висок квалитет? Дојдовте на вистинското место. Оваа статија дискутира за некои проблеми со квалитетот на видеото и како да ги решите.

Кога станува збор за услугите за стриминг, кои ги користат милиони луѓе ширум светот, квалитетот на содржината е голема грижа. Замислете да го гледате вашето омилено ТВ шоу со вашето семејство и да не знаете дали главниот лик има сини или зелени очи.

Тоа би било отежнувачки. Како резултат на тоа, кога квалитетот на видеото на филмот што го гледаме се намалува, ние како клиенти го губиме трпението.

Проблеми со квалитетот на Paramount Plus:

Тоа би било неправедно со оглед на тоа што Paramount plus е стриминг услуга која ни обезбедува неквалитетна содржина. Затоа што не е апликацијата таа што предизвикува слаб квалитет на видеото, туку факторите што предизвикуваат содржината да не работи.

Кога веќе зборуваме, тврдењето дека Paramount plus обезбедува содржина со низок квалитет е лажно. Општо земено, целата содржина се пренесува со HD квалитет, но ако добиете нешто помалку, тоа може да се должи на други фактори.

Не е изненадувачки, многу корисници го покренаа ова прашање и тие се пожалија дека имаат ниска квалитетно видео, што дополнително го зголемува нивното незадоволство од перформансите на апликацијата.

Но, според ваше известување, ова може да се случи поради лоша врска, надградба на софтверотпроблеми, проблеми со прелистувачот итн. Значи, ако се прашувате за проблемите со квалитетот на Paramount плус, тогаш имаме детална статија за да ви помогнеме да ги решите.

Исто така види: Како да смените говорна пошта од шпански на англиски на T-Mobile
  1. Погрижете се да имате стабилен Интернет:

Не треба да изненадува што овој чекор е на врвот на хиерархијата, бидејќи е споменат многу пати во различни написи за услугите за стриминг. Можеби сметате дека овој чекор е едноставен, но тој треба да биде вашиот прв приклучок за повик.

Ако вашата интернет врска е бавна, може да ја наруши конзистентноста на вашата мрежа, што резултира со слаб квалитет на видеото.

Земете го, на пример, YouTube како пример. Свесни сте дека имате бројни опции за избор, кои се движат од Автоматски до HD видеа, во зависност од јачината на вашата врска.

Ако вашата интернет конекција е нестабилна, YouTube ќе емитува видео видео со послаб квалитет, кое ќе се прилагоди штом врската ќе стане постабилна.

Слично на тоа, ако примате видео со низок квалитет, вашата апликација може да се прилагодува на моменталната јачина на мрежата. Тестот за брзина ќе ви помогне да ја одредите брзината на вашата мрежа.

Ако сте го поставиле квалитетот на преносот на HD, ќе бара најмалку 3Mbps за да работи и да се вчита непречено.

Дополнително, обидете се повторно да го поврзете вашиот уред за проследување на мрежата. Кога мрежата не работи правилно, повторното поврзување може да го подобри Wi-Fiјачина на сигналот.

  1. Променете го квалитетот на видеото на вашиот уред:

Апликацијата Paramount plus ви дава можност за избирање и проследување по ваша желба квалитет. Ако имате лоша интернет конекција, тогаш вашето видео нема да се вчита во поставката за HD.

Значи, она што можете да направите е намалете или да го промените поставки и видете дали видеото се репродуцира во тој режим. Дури и ако имате добра интернет конекција, намалувањето на квалитетот на видеото и потоа враќањето на режимот HD може да ви помогне да ги решите проблемите со низок квалитет на видеото.

Почнете да гледате емисија на апликацијата Paramount plus. Кога екранот е подготвен за пренос, мала икона Поставки ќе се појави во горниот десен агол на екранот на вашата апликација. Одете до копчето за квалитет на видеото со кликнување на него.

Можете да го изберете квалитетот врз основа на вашите потреби од ова мени. Кога ќе завршите со потврдување на промените, изберете од ниска, средна или висока резолуција и притиснете ја иконата малата „X“ .

  1. Проблеми со прелистувачот:

Ако користите прелистувач за пристап до апликацијата Paramount plus, видеото со низок квалитет може да биде предизвикано од проблеми поврзани со прелистувачот.

Првиот чекор е да се осигурате дека тековниот прелистувач е ажуриран и работи со најновата верзија. Работењето на постара или некомпатибилна верзија не треба да биде изговор, особено со леснотијата и достапноста на ажурирањата на софтверот во еднакликнете.

Затоа, проверете дали има понови верзии на тој прелистувач и ажурирајте го што е можно поскоро. Понатаму, префрлањето од еден прелистувач на друг е одличен начин за решавање на проблемите со видео стриминг.

Веројатно сте слушнале за кешот и колачињата на страницата. Овие се доста вообичаени во вашите уреди и прелистувачи, но ако се акумулираат со текот на времето, може да ги намалат перформансите на апликацијата.

Исто така види: Недозволена операција на Kodi SMB: 5 поправени

Како резултат на тоа, критично е да се избришат датотеките од кешот и колачињата за вашиот прелистувач да функционира правилно. Можете да ги избришете сите колачиња со кликнување на иконата за мала заклучување во лентата за пребарување на вашиот прелистувач.

Потоа, во поставките за историја на вашиот прелистувач, исчистете ги датотеките од кешот. Изберете ја опцијата „ Сите времиња“ за да се осигурате дека нема да останат мали делови од кеш-датотеките на вашиот прелистувач.

  1. Повторно најавете се во апликацијата:

Резолуцијата со низок квалитет на вашата содржина на Paramount плус може да укаже на слаби перформанси на апликацијата. Тоа може да се должи на прекинувања на серверот или софтверски проблеми со вашата апликација.

Многу корисници не користат акредитиви за најавување за да се логираат на нивните апликации за стриминг, наместо тоа му укажуваат на уредот да ги запомни нивните ингеренции, така што тие не мора да ги внесуваат повторно следниот пат кога ќе се логираат.

Иако голем дел од ова е едноставно и практично, главниот недостаток е тоа што не дозволува апликацијата да се освежи самата често. Ова може да предизвика проблеми со вашата апликација Paramount plus, какокако проблеми со врската, проблеми со вчитување или слаб квалитет на видеото.

Едноставно решение за оваа ситуација е да излезете од апликацијата со одјавување од вашата сметка . Сега по неколку секунди повторно стартувајте ја апликацијата Paramount plus и користете ги вашите акредитиви за најавување за да се најавите.

Ова ќе ја зголеми функционалноста на апликацијата и ќе видите забележителна разлика во стриминг можностите на апликацијата.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.