3 начини за поправање на Bluetooth го успорува WiFi

3 начини за поправање на Bluetooth го успорува WiFi
Dennis Alvarez

Bluetooth го успорува WiFi-то

Помина долго време откако технологијата Bluetooth првпат стана достапна за пошироката јавност. И, бидејќи ова за прв пат се случи во далечната 1994 година, најдовме огромна разновидност на начини да го искористиме за да ни го направиме животот полесен и позабавен.

Од користење за брзо пренесување податоци помеѓу уреди до поврзување до огромните Bluetooth звучници на забавата, многумина од нас ја користат оваа технологија речиси секој ден.

Откако беше првпат претставен, технологијата исто така значително се подобри. Стана многу попријателски за корисниците и има уште многу работи што може да се поврзат со негова помош.

Веќе не е ниту технологија за домаќинство. Шансите се, без разлика дали сте во паркот за кучиња или на плажа, некој користи Bluetooth во секој даден момент.

Сепак, како што е случајот со сите технологии кои се сложени и служат за подобрување на нашите животи , Bluetooth не успева баш да остане без некакви недостатоци.

Да, помина доволно долго што повеќето од проблемите беа решени, но има неколку што останаа. Горливото прашање: дали ова е само цената на практичноста, или постои начин да се избегнат сите негативни страни?

Исто така види: 3 причини зошто имате бавно ненадејно поврзување на Интернет (со решение)

Зошто Bluetooth ја успорува мојата WiFi?

Размислете вака: Во раните денови на моторизираното возило, возачите речиси никогаш не мораа да се грижат за работитекако што се другите автомобили на патиштата.

Движејќи се неколку децении и луѓето сега редовно поминуваат часови дневно држејќи се во сообраќај без начин да го избегнат. Без разлика колку патишта се изградени, резултатот се чини дека е ист.

На ист начин, сега имаме милиони, а можеби и милијарди уреди кои користат Bluetooth технологија за комуникација.

причината поради која ова може да стане проблематично е што Уредите со Bluetooth и WiFi имаат тенденција да работат во речиси идентичен опсег на фреквенции , што е околу 2,4 гигахерци . Значи, тоа понекогаш предизвикува пеколно многу сообраќај.

Но, сигурно, тие би го избегнале ова по секоја цена за да избегнат проблеми во иднина, нели? Па, не мора. Тоа беше премногу погодно за нив да го направат тоа на овој начин.

И сигналите за WiFi и сигналите на Bluetooth во суштина се само радио бранови . Радио брановите обично се помеѓу опсегот од 30 херци до 300 гигахерци. За жал, единствените радио бранови кои се всушност функционални и погодни за употреба за пренос на податоци се помеѓу 2,4 и 5 гигахерци .

Нормално, колку повеќе сообраќај се намалува истото „пат“, толку повеќе ќе има сообраќаен метеж .

Во однос на Bluetooth , овој ефект може активно да го забави вашиот WiFi на фаза каде што се чувствува како да е во ползи. Вашиот сигнал за WiFi што се пренесува од вашиот рутер можезавршуваат заглавени во фреквентниот сообраќај .

Дали некој се обидува да го реши проблемот?

Сепак, не е толку лошо. Како што стои, производителите преземаат чекори за да ги минимизираат ефектите од ова.

Само во последната деценија, сосема новите Bluetooth уреди се опремени со технологија која им помага да „прескокнуваат“ низ овој сообраќај . Оваа технологија го менува сигналот толку малку во секоја секунда .

Од другата страна на работите, сега имаме WiFi од 5 гигахерци што работи на сосема различен канал од Bluetooth . Како што е кажано, промената во никој случај не е завршена.

Сè уште имаме милиони уреди кои работат на старите фреквенции и ги затнуваат брановите. Уште полошо, новите технологии можат малку да направат за целосно да ја заобиколат ситуацијата.

За среќа, има неколку работи што можете да ги направите дома за да ги минимизирате пречките помеѓу вашите WiFi и Bluetooth уреди.

Затоа, за да ви помогнеме, решивме да го составиме овој мал водич за да можете повторно правилно да ги активирате системите за домашна забава.

Ниту еден од овие трикови бара од вас да бидете технолошки професионалец. Само следете ги чекорите подолу и една од овие поправки сигурно ќе работи за вас.

Bluetooth ја успорува WiFi:

1. Изменете се од каналот од 2 гигахерци

Една од најдобрите работи кај развивачите на апликации е тоа што кога ќе видатпроблем или нешто што недостасува, тие генерално градат апликација за да го поправат прилично брзо.

Денес, постои апликација за сè - и, се разбира, има и една што ќе го реши овој проблем.

  • Сè што треба да направите е да преземете апликација наречена „WiFi Analyzer“ на вашиот уред.

Оваа апликација е доста паметна во начинот на кој функционира, што ви овозможува да видите кои канали се особено пренатрупани таму каде што сте .

Потоа, со оваа корисна информација, потоа ви е овозможено да се префрлите на друга фреквенција.

Овој дел, ќе треба да го направите на вашиот рутер . Поради ова, вашите уреди од 2,4 гигахерци потоа можат да работат на канал што има многу помалку сообраќај и може да се преместува од еден уред до друг релативно лесно .

2. Променете ја оперативната фреквенција

Каналот од 5 гигахерци е речиси најдоброто нешто што може да се случи за да се смисли поврзување.

Не само што е лудо брз и обезбедува повеќе канали за избор од , но исто така е и 2,6 гигахерци оддалечени од 2,4 бендовите што се обидувате да ги избегнете.

Единствената негативна страна на овој совет е тоа што некои компјутери, телефони и рутери не ја поддржуваат оваа технологија .

Ако ја поддржуваат, сепак, погрижете се да не ја пропуштите оваа супер едноставна поправка. Промените на работната фреквенција може да направат огромна разлика кога станува збор за ослободување на брановите за да се овозможи побрзоWiFi.

И, ајде да се соочиме со тоа, сите сакаме побрза WiFi!

3. Купете надворешна WiFi-картичка

Извршувањето WiFi и Bluetooth на лаптопот или компјутерот во исто време може да предизвика прилично лошо деградирање на WiFi-то .

Исто така види: Уредот Honhaipr на Wi-Fi конекција? (4 вообичаени трикови за проверка)

Причината за ова е што двете картички кои ги обезбедуваат овие услуги се позиционирани една покрај друга .

Нормално, поради нивната близина, тие се предмет на пречки еден со друг. Ова е особено проблем ако двете картички работат на опсег од 2,4 гигахерци.

За нас, најдобрата поправка за овој проблем е да излеземе и да купиме надворешна WiFi картичка за да се прикачите на вашиот компјутер.

Како да го спречите вашиот Bluetooth да ја успорува вашата WiFi

Па еве го имате. Погоре се трите најбрзи и најлесни поправки за да го спречите вашиот Bluetooth да ја успорува вашата WiFi конекција.

Сфаќаме дека да се справите со проблеми како што се овие е малку досадно - особено кога мислите дека овој проблем треба да има досега е минато.

Се вели дека во одреден момент во блиска иднина, овој проблем ќе биде минато. Дотогаш, се надеваме дека можевме малку да ви помогнеме.

Пред да тргнеме, секогаш сме во потрага по нови начини да ги заобиколиме техничките проблеми како овој.

Значи, ако сте пробале нешто различно и сте имале одреден успех со тоа, би сакале да слушнеме од вас. Само кажете ни водел за коментари подолу. Благодарам!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.