3 начини да се поправи само AT&T рутерот за вклучување на светлото

3 начини да се поправи само AT&T рутерот за вклучување на светлото
Dennis Alvarez

Вклучува светло само на рутерот

Иако е релативно неодамнешен развој во историјата на човештвото, стана тешко да се замисли животот пред неговото доаѓање. Од тоа што се сметаше за малку луксузна услуга уште во старите бурни времиња на dial-up конекцијата (напојувана од AOL CD-то, ако се сеќавате на нив), овие денови тоа е многу повеќе од неопходност.

Ние го правиме нашето дружење преку Интернет, ја купуваме нашата храна преку Интернет, а многумина од нас дури работат целосно онлајн.

Сепак, и покрај фактот што рутерите станаа толку распространет производ во просечното домаќинство, ние навистина често не одвојуваме време да размислиме како тие работат и да се подготвуваме за кога ќе одлучат да не го прават тоа.

Наместо тоа, ние едноставно се претплатиме на нашиот избран пакет, ја поставуваме нашата опрема и потоа очекуваме сè да функционира совршено, на неодредено време. За жал, со технологијата, секогаш постои потенцијал нешто да тргне наопаку во најлошото можно време - а истото важи дури и за обично доверливиот бренд AT&T.

Исто така види: Телефонот не прима повици на Verizon: 3 начини да се поправи

Како еден од најголемите и најдобрите провајдери на интернет услуги таму, не сте згрешиле со тоа што отидовте со оваа марка - не за кратко време.

Иако може да изгледа дека е лоша ситуација во моментот, ова прашање каде што само моќта светлото е вклучено на рутерот е она што генерално може да се поправи од удобноста на вашиот дом, без разлика колку сте зелени кога станува збор за поправање интернетуреди.

Значи, за да ви помогнеме да го направите токму тоа, составивме неколку брзи чекори за да ви помогнеме.

Начини да го поправите AT&T Router Only Power Light Light

Како што секогаш правиме со ваквите написи, сакаме да ги започнеме работите со објаснување што го предизвикува проблемот. На тој начин, нашата надеж е дека нема да предизвика толку голема паника ако се повтори.

Значи, она што можеби сте го забележале е дека или ќе имате навистина лош интернет во моментов, или воопшто нема. А сепак, тоа не е толку лош проблем. рутерот сè уште не е мртов и исчезнал!

Во неколку случаи, причината за проблемот може да биде нешто едноставно како лабав кабел некаде по должината на линијата. Во други случаи, проблемот можеби не е воопшто поврзан со вас.

Наместо тоа, понекогаш ќе биде дека самите даватели на интернет услуги имаат неколку проблеми на своја страна. Во секој случај, малку е рано да се грижиме премногу за ситуацијата. Наместо тоа, пробајте ги овие совети и видете што ќе се случи.

  1. Обидете се да ги исклучите сите кабли и врски

Како што споменавме погоре, главната причина за овој проблем е тоа што ќе има лабава врска некаде во вашиот систем. За среќа, ова не може да биде полесно да се исклучи како можност. Првото нешто што би препорачале да го направите е откачете го секој кабел од нивните конектори.

Тогаш само заминисите тие се надвор за неколку секунди. Откако тоа ќе се направи, само приклучете ги сите повторно, погрижете се да се стават колку што е можно поцврсто.

Додека сме на оваа тема, исто така е пристојно време да се увериме дека сите ваши кабли се во работна состојба. Нема вистински трик за ова, освен за скенирање по должината на нив за да проверите дали има очигледни знаци на оштетување.

Работите што треба да ги барате се изнемоштени рабови или какви било случаи на изложени утроби . Ако случајно забележите нешто вакво, би ви препорачале да го замените навредливиот предмет веднаш пред да се обидете повторно да го вклучите рутерот.

  1. Обидете се со ресетирање на фабричките поставки

Иако горенаведениот чекор функционира најчесто, постојат исклучоци. За оние, најдоброто нешто што треба да направите е малку да го подигнете нивото и да одите на целосен фабрички одмор, ефективно враќајќи го рутерот во истата состојба во која беше кога го напушти фабричкиот под.

Одлично е по тоа што го обновува уредот, но исто така отстранува секакви грешки и дефекти кои можеби се навлегле во нивниот пат со текот на времето. Сепак, пред да го направите тоа, има уште една работа што треба да ја проверите однапред.

Понекогаш, фактот што само светлото за напојување е вклучено може да значи дека рутерот моментално прима ажурирања. Ако е така, можеби нема да треба да правите ништо. Значи, ако само што го забележавте овој проблем, почекајтенеколку минути за да го оставите да го направи своето. Доколку остане во оваа состојба, да продолжиме со ресетирањето на фабричките поставки.

Сè што треба да направите овде е само да го притиснете копчето за ресетирање што ќе го најдете на самиот рутер. Откако повторно ќе се напојува, има добри шанси да воспостави врска со интернет.

Исто така види: Како да ја откажете услугата Метронет?
  1. Контактирајте со грижата за корисници на AT&T

Како што споменавме во воведот, постои пристојна шанса проблемот да нема никаква врска со вашиот специфичен рутер. Понекогаш има прекини на услугата во вашата област.

Се разбира, AT&T веројатно веќе ќе работи на ова, но вреди да стапите во контакт со нив за да се исклучи ова како можна причина. Со малку среќа, тоа ќе биде така и ќе го поправат многу брзо.

Ако не, секогаш постои можност нешто малку полошо да не е во ред со вашиот рутер - би претпоставиле дека може да има хардверска компонента што изгорела.

Затоа, додека сте вклучени и разговарате со нив, погрижете се да го детализирате проблемот најдобро што можете и да објасните што сте пробале досега за да го решите. На тој начин, тие ќе можат многу побрзо да дојдат до коренот на проблемот, заштедувајќи ви на двајцата драгоцено време.

Со секоја веројатност, тие веројатно ќе испратат техничар кај вас за да го погледне тоа. Други времиња, тие всушност можатрешете го проблемот само со тоа што ќе ви кажеме за него. Во секој случај, дефинитивно вреди да се сними!
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.