3 начини да го решите проблемот со трепкањето на сијаличката на телевизорот Toshiba

3 начини да го решите проблемот со трепкањето на сијаличката на телевизорот Toshiba
Dennis Alvarez

светло за напојување на телевизорот на Toshiba што трепка

Во овој момент, Toshiba едвај е компанија на која и треба многу вовед. Со оглед на тоа што тие постојат толку долго и имаат создадено репутација за квалитетно производство, долготрајна електроника, нивните производи може да се најдат речиси насекаде во светот.

Всушност, тие станаа еден од водечки брендови од нивниот тип. Овие работи не се случуваат случајно, а зборот на уста е сè што е потребно за една марка да триумфира над друга, затоа не грижете се, дефинитивно не сте направиле погрешен повик со избирање на Toshiba телевизор.

И покрај сето ова, сепак, ова не значи дека нивните производи се целосно имуни од повремените дефекти овде и таму. За жал, тоа едноставно не е начинот на кој работи технологијата.

Во последно време, забележавме дека неколку клиенти на Toshiba одат на одборите и форумите за да ги изразат своите фрустрации за заедничките проблеми со нивните телевизори. Се чини дека светлото за напојување на вашите уреди одеднаш почна да трепка или да трепка без никаква добра причина за тоа.

Добрата вест е дека ова трепкачко светло ретко значи дека нешто тргнало сериозно наопаку. Всушност, обично постојат неколку чекори што можете да ги преземете за да го поправите ова сами. Затоа, за таа цел, решивме да го составиме овој брз мал водич за решавање проблеми за да ви помогнеме да го направите токму тоа.

Како да го поправитеПроблем со светлата со трепкање на Toshiba TV

Пред да започнеме, треба да забележиме дека трепкачкото светло повремено може да значи дека има нешто фатално дефектно на главната плоча. Сепак, пред да дојдеме до тој заклучок, најдобро е да направиме се што можеме за да ја исклучиме можноста тоа да не е предизвикано од нешто помалку драстично, со што се надеваме дека ќе ви заштеди време и пари.

Тоа треба да исто така, имајте предвид дека нема да ви треба вистинско ниво на технолошка вештина за да работите преку овој водич. Нема да бараме од вас да направите ништо толку драматично како расклопување на вашиот телевизор или нешто друго што на крајот може да направи повеќе штета отколку корист. Тоа е супер едноставна работа! Значи, ајде да се заглавиме во тоа.

  1. Обидете се да го ажурирате фирмверот на вашиот телевизор

За жал, ова е доволно тежок проблем за да се дијагностицира како трепка светлината може да укаже на неколку различни работи. Сепак, најдоброто место за да започнете да ги фатите повеќето од овие причини е да пробате да ја ажурирате верзијата на фирмверот на телевизорот.

Го кажуваме ова затоа што Toshiba добива пристоен број поплаки во неодамна во врска со проблеми со фирмверот. Се чини дека овие се предизвикани од некоја грешка во конфигурациските датотеки во уредот.

Сето тоа звучи малку комплицирано ако не сте запознаени со тоа како функционираат овие работи, но тоа не значи дека ќе биде тешко да се поправи.

За да се заобиколи овој проблем, ниеби препорачале да проверите која верзија на фирмверот ја работи вашиот телевизор во моментов.

Добрата вест е што Toshiba, откако одговори на загриженоста на нивните клиенти за гореспоменатата неисправна верзија на фирмверот , има веднаш излезете со нов што го решава проблемот (ако проблемот е предизвикан од ова на прво место).

Затоа, за да го поправите ова, едноставно одете на официјалната веб-страница на компанијата и таму ќе можете да ја најдете датотеката „закрпи“ . Општо земено, за ажурирањата на фирмверот ќе се води сметка автоматски, но секогаш постои можност да сте пропуштиле едно или две.

Една работа што треба да ја расчистиме додека го правите ова е дека треба да бидете сигурни дека го знаете точниот модел на ТВ што го користите. Toshiba има неверојатен број телевизори на пазарот, со уникатни верзии на фирмверот за секој од нив. Во основа, само проверете дали го добивате вистинскиот за вашиот уред.

Што се однесува до процесот на инсталација, самата веб-локација ќе ви даде чекор-по-чекор водич на истото место каде што ќе најдете го самото ажурирање.

  1. Проверете дали вашето напојување е во работен ред

Ако се сврти бидејќи цело време ја користевте правилната верзија на фирмверот, има уште една работа што може да го предизвика проблемот што не е толку сериозен - напојувањето. Светлото што трепка исто така може да значидека има некаков проблем со тоа што вашиот телевизор ја добива енергијата што му е потребна за да работи правилно.

За среќа, ова е генерално резултат на неисправен кабел за напојување за разлика од која било внатрешна компонента. Значи, работата овде е дека всушност ќе треба да го отворите напојувањето.

Ако не ви е удобно да го правите тоа, замолете некој што е малку посигурен да го стори тоа. Ако не знаете што правите овде, тоа всушност може да биде опасно и да предизвика повеќе штета отколку добро.

Штом искусен човек ќе го отвори напојувањето, сè што треба да направите е да проверете дали осигурувачите во него не се изгорени. Уште еднаш, ако не знаете како се прави ова, побарајте некој искусен да ја погледне наместо вас.

Тоа е брза работа, но не баш без ризик. Ако осигурувачите навистина се изгорени, добрата вест е дека сè што ќе треба да се направи е замена на осигурувачите . После тоа, проблемот со светлата што трепка треба да биде минато.

Исто така види: Најавата за спектар не работи: 7 начини да се поправи
  1. Прашања со главниот одбор

За жал, ако ниту една од горенаведените две поправки не се применува за вас, се плашиме дека вестите не се добри. Всушност, тоа е најлошото сценарио што се применува овде. Одвреме-навреме, осигурувачот во единицата за напојување едноставно не е доволен за да спречи огромен наплив на енергија да влезе во главната работа на телевизорот и да предизвика хаос во него.

Најверојатен резултат кога тоа ќе се случие тоа што ќе ја оштети главната плоча на телевизорот. Ако се сомневате дека ова ви се случило, единственото нешто што треба да направите во врска со тоа е да стапите во контакт со самите Toshiba.

Исто така види: 4 начини да се поправи Spectrum Ethernet кој не работи

Откако ќе се запознаете со нив, тие ќе можат да ви кажат дали има такви заменети главни плочи достапни за конкретниот телевизор што сте го купиле. И еве уште една точка каде што е можно вестите да станат уште полоши отколку што беа. ќе треба само да го замени - скапо, знаеме. За среќа, ако вашиот телевизор сè уште е под заштита на гаранција од производителот, може да побарате само замена.
Dennis Alvarez
Dennis Alvarez
Денис Алварез е искусен технолошки писател со повеќе од 10 години искуство во областа. Тој има напишано опширно на различни теми кои се движат од безбедноста на интернет и решенија за пристап до cloud computing, IoT и дигитален маркетинг. Денис има остро око за идентификување на технолошките трендови, анализа на динамиката на пазарот и презентирање остроумен коментар за најновите случувања. Тој е страстен да им помага на луѓето да го разберат сложениот свет на технологијата и да донесат информирани одлуки. Денис има диплома по компјутерски науки на Универзитетот во Торонто и магистерски студии по бизнис администрација на бизнис школата Харвард. Кога не пишува, Денис ужива да патува и да истражува нови култури.